Ako sa vhodne obliecť na ples? – Omladnut.sk

Ako sa vhodne obliecť na ples?

Sami uznáte, že spoločenské oblečenie vyžaduje počas plesovej sezóny oveľa viac pozornosti ako inokedy. Ako porozumieť Dress Code? Ktoré oblečenie zvoliť, aby ste vynikli a ako nespraviť na dôležitom plese faux pas? Ako správne zvoliť pánske oblečenie na ples prezrádza Andreas Kreutz z Tailor Made Boutique.

Už na pozvánke je veľmi dôležité porozumieť „Dress Code“, ktorý hovorí o požadovanom spôsobe oblečenia na danú príležitosť. Ako uvádza Andreas Kreutz „veľmi často sa bude na pozvánke nachádzať slovné spojenie BLACK TIE, prípadne CRAVATE NOIRE, alebo EVENING DRESS.“ Žiaľ, málokto vie presne ako sa v tomto prípade obliecť tak, aby sebe a svojej partnerke nespôsobil nechcenú pozornosť okolia. „V doslovnom preklade síce ide o čiernu viazanku, resp. večerný odev, ale pozor! Prísť na takto označenú príležitosť v čiernej kravate by bolo veľké faux pas a mohlo by sa dokonca stať, že striktný usporiadateľ by vás na ples nepustil.“ – dopĺňa Andreas Kreutz.

Potrebujete smoking!

Pomenovanie tohto formálneho pánskeho oblečenia vzniklo v minulosti, keď si džentlmeni chodili zapáliť cigaru do fajčiarskych priestorov, kde si prezliekli sako, aby im po návrate k dámam nepáchlo. Keďže fajčiareň sa anglicky povie smoking-room, vzniklo pomenovanie pre oblečenie smoking.

Ako vyzerá celý outfit?

Ako prezrádza Andreas Kreutz „Sako dnes nájdete vo viacerých variantoch. Jednoradové aj dvojradové zapínanie, so špicatou klopou, alebo klasickým šálovým golierom. Jedným z najvýraznejších prvkov, ktorý odlišuje smokingové a bežné čierne sako je práve klopa potiahnutá leskovkou. Štandardne sa jednoradové zapína na jeden gombík, pričom môže byť zapnuté úplne bežne na gombík a dierku, alebo tzv. na dotyk. V tom druhom prípade je na vnútornej strane saka pod gombíkom šnúrka s ďalším gombíkom na konci, ktorý sa zapne do náprotivnej dierky zvnútra a týmto spôsobom sa dosiahne efektu, že sa predné diely saka len zľahka dotýkajú a neprekrývajú sa.“

Ak by ste chceli uvažovať o farbe saka, máte na výber z čiernej a polnočnej modrej, pričom tá druhá je považovaná za fashion variantu čiernej klasiky.

Nohavice

Nohavice sa od bežných oblekových odlišujú tým, že nemajú pútka na opasok a bočný šev prekrýva tzv.  lampas, čiže pásik lesklej látky. Vrecká môžu byť klinové aké poznáte z obleku, alebo dvojvýpustkové, ktoré pôsobia elegantnejšie. „Ak si kupujete smoking, uprednostnite ľahší materiál. Na večerných udalostiach, kde je veľa ľudí, a prípadne sa aj tancuje je vhodný výber látky na nezaplatenie“ – dodáva Andreas Kreutz.

Košeľa

Do smokingu patrí jednoznačne biela. Golier môžete zvoliť klasický alebo stojačik s krídelkami. Zapínanie je buď skryté, alebo sa používajú špeciálne ozdobné gombíky, ktoré trochu pripomínajú zmenšené manžetové gombíky. „Manžety na košeli sú dvojité (francúzske) a zapínajú sa vždy manžetovým gombíkom.“ – upresňuje Andreas Kreutz.

Topánky

Topánky čiernej farby musia byť lesklé, ideálne lakované. Zvoľte uzavretý strih šnurovania, tzv. Oxford. Ak si môžete vybrať, použite topánky šité z jedného kusa kože, predelená špička je menej vhodná.

Doplnky

Ako upresňuje Andreas Kreutz, „motýlik môže mať rôzne tvary, ale farba je daná – vždy čierna.“ Môžete použiť motýlik, ktorý si uviažete sami, ale nič nepokazíte ani kvalitným hodvábnym motýlikom, ktorý je už pripravený a len ho pripnete na krk.

Do náprsného vrecka saka si môžete vložiť bielu hodvábnu alebo bavlnenú vreckovku a do klopy zasunúť biely kvet. „Ak chcete počas večera nosiť sako rozopnuté, odporúčam zaobstarať si hodvábnu šerpu čiernej farby. Bez tohto doplnku by totiž smokingové sako džentlmena malo ostať zapnuté. Keďže dvojradové sako sa principiálne nosí vždy zapnuté, tu je použitie šerpy bezpredmetné.“ – odporúča Andreas Kreutz.

Foto: Photl.com

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.