Akné - záležitosť dospelých? – Omladnut.sk

Akné – záležitosť dospelých?

Červené bolestivé vriedky sú obvykle prejavom puberty. Objavili sa vám v dospelosti?  Môžu byť následkom momentálnych hormonálnych zmien.

Problémy s akné začínajú zvyčajne ustupovať okolo 20.roku života. V niektorých prípadoch však pretrvávajú do vyššieho veku, alebo sa v ňom objavia. Skutočná príčina vzniku akné u dospelých nie je vždy presne známa. Preto sa kladie dôraz na individuálne posúdenie  prípad od prípadu.

Nebojte sa kozmetičky

Ak sa chcete zbaviť akné na trvalo, vyžaduje si to určitý čas. Základom je nevytláčať vriedky doma! Preto je dobré navštíviť kozmetičku, alebo dermatologičku, ktorá vám poskytne odbornú pomoc a poradí vám, ako sa o pleť  starať doma.

Ošetrenie odborníkom: Kozmetička vyčistí pórovitú pleť pomocou jemného peelingu (maximálne 20-percentného). Vyššie peelingové koncentrácie aplikuje dermatológ.

Rôzna liečba akné

Pri otázke ako sa zbaviť akné musíte uvažovať o jeho pôvode.  Ak sú zápalové prejavy výrazné a ošetrenie u kozmetičky či dermatologičky nepomáha, starostlivosť je potrebné podporiť antibiotikami (aspoň na 14 dní).

Najúčinnejšou kombináciou v boji proti akné je:

  • vhodná strava,
  • správne kozmetické prípravky,
  • lokálna antiaknózna liečba,
  • v prípade potreby aj celková antiaknózna liečba.

Ako na to doma?

Základom je pravidelné čistenie pleti dvakrát denne – ráno a večer s pH neutrálnou kozmetikou určenou pre problematickú pokožku. Častejšie čistenie môže pleť vysušiť.

Čo potrebujete: pleťová voda, pleťové mlieko alebo penu či gél. Ak to stav pleti dovolí, môžeme doma použiť jemný peeling a potom si naniesť antiaknózny krém, alebo antiaknóznu vodičku.

Odpočívajte

Stres je tichý zabijak a to platí aj pre vašu pleť.  Ako si však s každodenným stresom poradiť? Skvelým prostriedkom je cvičenie. Postačia aj nenáročné cviky, aby sa pleť prekrvila. Nepodceňujte ani relax iného druhu. Urobte si dobrú náladu napr. návštevou kina, či večerom s kamarátmi. To, ako dobre sa cítite sa prejaví aj na tom, ako dobre vyzeráte.

foto: flickr.com/Alaskan Dude

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.