Túžite sa naučiť meditovať ale neviete ako začať? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcim článkom, ktorý vám ukáže cestu ako správne meditovať.
Prečo meditácia?
Meditácia je jednoduchým cvičením, ktoré však dokáže váš život ovplyvniť pozitívnym spôsobom. Správne vykonávaná meditácia vám pomôže uvoľniť sa, zbaviť sa negatívnych pocitov, navyše je taktiež výborným spôsobom ako lepšie spoznať samú seba.
Ako správne meditovať?
Ak patríte k úplným začiatočníkom, dôležité je spoznať pár základných princípov meditácie. Držať by ste sa sa mali nasledujúcich rád, ktoré vám umožnia meditácii lepšie porozumieť a zároveň ju správnym spôsobom aplikovať.
1. Vyberte si vhodné prostredie
Pre úspešnú meditáciu je najmä pre začiatočníkov dôležité správne zvolené miesto. Nájdite také, ktoré je tiché, svetlé a vo všeobecnosti sa v ňom cítite príjemne. Nemusíte ihneď sedieť v meditačnom sede, ak sa na to necítite. Sadnite si na zem alebo stoličku, zachovať by ste si však mali rovnú chrbticu.
2. Pomalé a hlboké dýchanie
Ku základným radám ako správne meditovať nepochybne patrí aj špecifické meditačné dýchanie. Pomaly zatvorte oči a začnite zhlboka dýchať, neponáhľajte sa však. Dýchanie by vždy malo byť v rytme vášho duchu. Nadýchnite sa cez nos a vydychujte ústami. Zo začiatku možno bude dýchanie plytké, postupne sa však váš dych prehĺbi. Takto pokojne môžete dýchať podľa potreby niekoľko minút.
3. Zachovajte si vedomie
Počas dýchania by ste sa mali začať cítiť pokojnejšie a uvoľnenejšie. Ak sa vám to podarí, je to výborné znamenie. Počas meditácie by ste svoju pozornosť mali upriamiť len na vaše dýchanie. Buďte počas každého nádychu a výdychu vedomá. Ak spozorujete, že sa vaše vedomie a sústredenie odkláňa od dýchania a upriamuje na niečo iné, nenechajte sa rozhodiť. Pomaly sa snažte pokračovať v sústredení na dych tak dlho, ako vám je to príjemné.
4. Ukončenie meditácie
Pre začiatočníkov môže byť ďalším otáznikom ako meditáciu skončiť. Je to jednoduché, ak cítite, že ste pripravená meditáciu ukončiť, pomaličky otvorte oči a opatrne vstaňte. Vystrite sa a premeňte silu a zvýšenú sústredenosť, ktorú ste počas meditácie nadobudli premeňte do ďalších aktivít, ktoré vás počas dňa čakajú.
Ďalšie účinné rady ako správne meditovať:
- Pri meditácii vám môže pomôcť meditačná hudba ako jemný podmaz.
- Výdychy by mali byť počas meditácie minimálne také dlhé, ako vaše nádychy.
- Počas chladných dní využite deku či obľúbený šál.
- Neodporúča sa meditovať s prázdnym alebo naopak príliš plným žalúdkom.
- Využiť môžete aj meditačný online časovač, alebo časovač na vašom telefóne.
Zahoďte akékoľvek obavy a vyskúšajte toto jednoduché, no účinné cvičenie. Veríme, že vám naše rady pomôžu a aj vďaka ním objavíte čaro a podstatu meditácie. Určite nám dajte vedieť ako sa vám meditácia páčila a ako ste sa pri nej cítili.