Ak vás dlhšiu dobu trápia prejavy akné predovšetkým na brade a jej okolí, príčinou môžu byť zdravotné problémy. Spoznajte dôvody vzniku akné na brade a tipy ako mu účinne predísť.
Prečo vzniká akné?
Akné je azda najčastejším kožným problémom, ktorý nepekne „zdobí“ ľudskú tvár. Za jeho vznik vo všeobecnosti môže špina, prebytočné kožné bunky a maz, ktoré sa spoločne zmiešajú a dostanú sa do pórov na pokožke. Takýto mix nečistôt je ideálnym prostredím pre baktérie, ktoré sa rozmnožia, póry upchajú a vytvoria zapálené pupienky a akné.
Tento problém postihuje ľudí každého veku, predovšetkým však ľudí medzi 15-35 rokom života. Možno vás to prekvapí, ale medzi tým, či máte akné na čele, nose alebo brade je rozdiel. Rozdielna býva práve príčina vzniku akné na vybraných miestach.
Čo signalizuje akné na brade?
Podľa odborníkov môže byť príčinou akné potravinová alergia, resp. zlá strava. Ďalším rozšíreným dôvodom je hormonálna nerovnováha.
Nepekné vyrážky na tvári sú znamením, že by ste si mali posvietiť na to, čo konzumujete. Práve akné môže odhaliť rôzne intolerancie na potraviny. Najčastejším problémom pritom býva zlá reakcia na mliečne výrobky, teda intolerancia laktózy, alebo množstvo prijímaných cukrov, ktoré môžu na stav pleti pôsobiť rovnako negatívne. Akné na brade často krát tiež signalizuje problémy s tenkým črevom.
Druhou najčastejšou príčinou vzniku akné prevažne na oblastiach brady sú hormonálne výkyvy. U žien je to najmä v období menštruácie, tehotenstva, menopauzy a samozrejme puberty, ktorá sa rovnako ako ženského, týka aj mužského pohlavia.
Akné môžu samozrejme spôsobovať aj iné faktory, akými sú nadmerné pitie kávy, fajčenie, nedostatok spánku a v neposlednom rade stres, ktorý je príčinou mnohých zdravotných problémov. Uistite sa preto, že si doprajete dostatok spánku a oddychu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Príspevok, ktorý zdieľa Kimsaccutanejourney (@kimsaccutanejourney),
Ako predísť akné na brade?
V prípade, že sa neviete akné zbaviť, osvojiť by ste si mali niekoľko návykov. Asi vás neprekvapíme, no dôležitá je zdravá strava v podobe ovocia, zeleniny a vlákniny. Vášmu telu a pokožke pomôže tiež prečistenie organizmu, o ktorom sa dozviete viac v našich predchádzajúcich článkoch.
Spánok je dôležitý, ale…
Ako už spomíname vyššie, dôležitý je aj kvalitný spánok minimálne 7-8 hodín. Lekári však zároveň varujú pred líhaním do postele s plným žalúdkom. Hoci je oddych na gauči po nedeľnom obede vašim zaužívaným zvykom, skúste to zmeniť a namiesto polohy „ležmo“ si doprajte krátku prechádzku.
NÁŠ TIP – Vybrali sme pre vás 3 produkty, ktoré vám pri boji s akné pomôžu. Tento účinný krém zmierňuje zápal, ktorý akné spôsobuje a postupne lieči pokožku. Ak sa chcete zamerať na konkrétne pupienky, môžete vyskúšať lokálnu starostlivosť. Pre zrelšiu pokožku zase odporúčame tento skvelý anti-aging gél vhodný aj pre aknóznu pokožku.
Nezabudnite na…
Okrem kvalitnej čerstvej stravy skúste svojmu telu dať ešte o čosi viac v podobe vitamínových doplnkov. Na zvýšenú tvorbu akné sa odporúča do jedálnička zaradiť omega-3mastné kyseliny. Napokon ešte skontrolujte výrobky, ktoré používate na pery . Tie by ste mali často meniť, preto dajte zbohom všetkým starým rúžom, pomádam a iným produktom na pery, ktoré môžu niesť zodpovednosť za prenos kožných problémov a podráždenie pokožky v okolí brady.
Eliminujte stres
Rada na záver, ktorú by si v dnešnej hektickej dobe mali osvojiť bez rozdielu všetci znie – menej stresu, viac úsmevu. To, že je stres spúšťačom rôznych ochorení netreba dva krát pripomínať. Preto si doprajte čas pre seba, zájdite na masáž, alebo prechádzku, no hlavne vypnite od každodenných problémov a povinností.
Veríme, že bol pre vás článok prospešný. Možno aj vy máte vo svojom okolí niekoho, komu akné na brade spôsobuje problémy. Pokojne ho preto zdieľajte aj medzi svojich známych a priateľov a pomôžte im tak zbaviť sa tejto nedokonalosti.
Zdroj: The National Center for Biotechnology Information
Zdroj titulnej fotky: Pixabay (Pexels)