Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

6 tipov, ako zvládnuť horúčavy v byte: Aby ste sa doma necítili ako v skleníku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-07-28 12:14:33

Aj zarytí milovníci horúceho počasia uznávajú, že spať v teple nie je pohodlné. A v prípade, že častokrát pracujete z domu, sústrediť sa pri tropických teplotách je hrdinský počin. Zozbierali sme preto pre vás tipy, ako zvládnuť horúčavy v byte či dome – a to aj bez klimatizácie.

1. Schlaďte vaše telo

Jedálniček, oblečenie či dokonca časový harmonogram potrebujú menšie úpravy počas leta. Okrem ľahšieho jedla skúste tiež mať voľné a tenké oblečenie, napríklad bavlna dýcha veľmi dobre a nelepí sa na telo. Ak rada behávate (a kto by nechcel všetky zdravotné benefity pravidelného behu), odporúčame vám behávať skoro ráno, predtým, než sa vzduch ohreje.

Obyčajná fľaštička s rozprašovačom vás môže osviežiť studenou vodou počas dňa, pred televízorom či pri čítaní knihy si zase môžete nohy namočiť do chladnej vody a schladiť tak celé telo.

NÁŠ TIP: V horúčavách je pitný režim kľúčový – môžete vyskúšať tieto osviežujúce letné limonády, ktoré si doma pripravíte raz-dva!

pitný režim pomáha zvládať horúčavy v byte
Voda organizmus posilňuje, prečisťuje aj osviežuje. Uprednostnite ju pred sladenými nápojmi najmä v letných mesiacoch.

2. Rolety či závesy: tma je váš priateľ

Úplne zatiahnuté rolety alebo závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo, vám pomôžu udržať teplotu v byte. Vďaka tme sa z vašej domácnosti počas dňa nestane skleník, ale teplota bude približne rovnaká.

3. Múdre vetranie

Otvárate okná len keď sa vrátite domov po práci? Odporúčame vám vetrať efektívne a najmä nepúšťať do bytu sálajúce teplo z chodníkov na ulici. Vetrajte pred odchodom do práce, skoro ráno, kedy je ešte teplota príjemná. Aby to bolo čo najúčinnejšie, odporúčame vám otvoriť aspoň dve okná na protiľahlých stranách bytu a pomôcť tak cirkulácii vzduchu.

Rovnako vám odporúčame aspoň „na vetračku“ otvoriť okná v noci, kedy horúčavy ustúpili, a vďaka tomu počas vášho spánku schladiť byt a osviežiť vzduch. Kombinácia nočného vetrania a zatiahnutých závesov počas dňa vám konečne pomôže znížiť teplotu vo vašej domácnosti. Dôležité však je nezabúdať ani na jedno: pravidelné vetranie ide ruka v ruke z úplne zatiahnutými závesmi počas dňa.

správne vetranie a tieň vám pomôžu schladiť byt
Len spolovice stiahnuté žalúzie vám nepomôžu udržať horúčavu za oknami. Práve slnečné lúče, ktoré preniknú cez sklo, vytvárajú skleníkový efekt – až sa vám môže stať, že bude na ulici chladnejšie ako u vás doma!

4. Otvorené dvere

Ak zatvárate počas dňa dvere v izbách, ktoré aktuálne nevyužívate, bránite tak cirkulácii chladnejšieho vzduchu. To najmä uprostred dňa, teda v najväčších horúčavách. Rovnako by ste mohli zúžitkovať aj noc a posilniť účinok vetrania vďaka otvoreným dverám.

5. Akú posteľnú bielizeň používate v lete?

Nielen oblečenie ale aj posteľná bielizeň veľa zaváži. Odporúčame vám bavlnu a máme aj špeciálny tip: samotná bielizeň poslúži na prikrytie v horúcich dňoch, a pritom sa vyhnete nepríjemnému pocitu z ťažkého a najmä prehriateho paplónu.

6. Letná grilovačka: Nezapínajte zbytočne rúru

Kto by si v lete nedoprial chutné jedlo. V prípade, že si chcete pripraviť pečené kura či iné pečené jedlá (ktoré sa ľahko nesú do práce na obed), odporúčame vám radšej grilovať, ak máte tú možnosť. Zapnúť rúru popri teplotách, ktoré už v byte aj tak máte, vám môže nielen zvýšiť teplotu v byte, ale tiež spôsobiť zdravotné ťažkosti.

grilovanie miesto pečenia pomôže neprehrievať domácnosť
Grilované mäso či zelenina spája dve veci v jednu: okrem toho, že si nezohrejete byt zapnutou rúrou tiež môžete stráviť príjemné chvíle s vašimi najbližšími. Tomu hovoríme letná pohodička.

Niekoľko extra tipov: ako sa schladiť pre pokojný spánok uprostred leta

  • Majte vždy jeden pohár vody pri posteli:  Pravidelný pitný režim pomáha nášmu telu vyrovnať sa s horúčavami – a aj trochu studenej vody uprostred noci vás môže ozviežiť
  • Spite pokojne bez pyžama: Spávate aj v lete vo vašom obľúbenom pyžame? Možno by bolo na zamyslenie vyskúšať spať v ľahkom negližé, prípadne úplne bez oblečenia.
  • Použite ventilátor namiesto klimatizácie: Je lacnejší a pri správnom nastavení môže dokonca pomôcť pri vetraní otvorenými oknami.
  • Stále vám je teplo? Vyskúšajte studený zábal: Namočte jednoduchú utierku či uterák do studenej vody, vyžmýkajte a priložte na členky a zápästia. Pokojne môžete s takýmito zábalmi aj spať.
  • Pokiaľ sa predsa len rozhodnete investovať do klimatizácie, zvážte lacnejší variant v podobe mobilnej verzie. S výberom vám môžu pomôcť napríklad tieto recenzie mobilných klimatizácií.

Ako riešite letné horúčavy vo vašej domácnosti? Užívate si tropické teploty alebo sa pred nimi schovávate? Potešíme sa vašim komentárom pod článkom.

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom