Správne skladovanie potravín odbúrava plytvanie jedlom. Medzi potraviny, ktoré nemusíte dávať do chladničky, patrí mnoho druhov zeleniny aj ovocia. Na správne skladovanie potravín by ste mali myslieť už pri návrhu kuchyne, resp. kuchynskej linky.
Správne skladovanie potravín je jedným z kľúčov k tomu, aby sa predchádzalo zbytočnému plytvaniu jedlom. Nesprávne uskladnenie určitých druhov ovocia, zeleniny či iných pokrmov môže totižto zapríčiniť zmenu ich štruktúry, čo prirodzene vedie k ich skoršiemu znehodnocovaniu. A vám potom nezostane nič iné, len oči pre plač pri pohľade na cibuľu či zemiaky, ktoré sa vám v chladničke „pokazili“. Niektoré potraviny totižto nemusíte dávať do chladničky.
Mimochodom, keď už je reč o chladničkách, vedeli ste, že od marca 2021 vstúpila do platnosti zmena energetických štítkov? Tá sa týka nielen chladničiek, ale aj iných elektrických spotrebičov.
Potraviny, ktoré nemusíte dávať do chladničky
K potravinám, ktoré nie je nutné skladovať v chladničke, sa radia najmä viaceré druhy zeleniny a ovocia. Samozrejme, patria sem aj mnohé iné potraviny, pri ktorých je to snáď všetkým jasné. Predpokladáme, že taký chlieb, prípadne neuvarené cestoviny, by ste do chladničky len tak dobrovoľne nedali.
Toto je zoznam 5 potravín, ktoré nemusíte dávať do chladničky:
1. Cibuľa
Začíname tým, čo sme spomenuli hneď v samom úvode – cibuľou. Tá do chladničky rozhodne nepatrí. Vplyvom chladu a vlhkosti môže totižto zmäknúť či splesnivieť. Udržujte ju radšej v sieťke, vrecku alebo nádobe, v ktorej môže prirodzene dýchať – ideálne na tmavom a chladnom (nie ako chladnička) mieste.
2. Zemiaky
Keďže sme v predošlých riadkoch spomenuli aj zemiaky, nedá nám nepristaviť sa pri nich ešte raz. Prečo teda zemiaky, ktoré sú vhodné aj pri bezlepkovej diéte, nepatria do chladničky? Škrob, ktorý je v nich obsiahnutý, by sa totižto rozpadol, zemiaky by nasladli a ich šupka by bola popraskaná a nevábna. Skladovať ich môžete podobne ako vyššie zmieňovanú cibuľu.
3. Cesnak
Nevynecháme ani „verného brata“ cibule – cesnak. Pokiaľ nechcete prísť o fantastické liečivé účinky cesnaku, určite ho nedávajte do chladničky. (1) Veľmi skoro by sa totižto „pokazil“ tým, že by začal klíčiť. Čo sa týka jeho správneho skladovania, platí to, čo v predošlých dvoch prípadoch.
4. Paradajky
Presne tak, ani paradajky nepatria do chladničky. Dávate ich do nej aj vy? V tom prípade ste sa možno už niekoľkokrát zamýšľali nad tým, prečo boli vaše paradajky bez chuti, prípadne zlej konzistencie. Práve tak sa prejaví ich pobyt v chladničke. Nechajte ich preto radšej v plastovej nádobke, v ktorej ste ich kúpili, alebo ich dajte do nejakej misky.
5. Banány
Mnoho ľudí sa mylne nazdáva, že je dobré skladovať banány v chladničke. Pravdou však je, že toto tropické ovocie do nej nepatrí. V tak chladnom prostredí totižto nedokáže postupne dozrieť. No a to môže byť pri ponuke obchodov v podobe zelených (nedozretých) banánov značným problémom. Nechajte ich preto voľne položené pri izbovej, prípadne o čosi nižšej, teplote.
Kam s potravinami, ktoré nemusíte dávať do chladničky?
Jedna vec je správne rozpoznať potraviny, ktoré nemusíte dávať do chladničky, no tá druhá je vedieť ich vhodne uskladniť. Kde teda skladovať potraviny, ktoré si nevyžadujú tak chladné prostredie, akého by sa im dostalo práve v chladničke?
Samozrejme, jednou z možností je špajza, resp. komora. Bohužiaľ, tou nemusí nevyhnutne disponovať každá domácnosť. Napríklad, v menších bytoch je taká špajzička skôr unikátom. Druhou alternatívou je kuchynská linka. Nalejme si ale čistého vína (ktoré, mimochodom, môžete bez strachu skladovať v chladničke), kto by chcel mať všetky možné potraviny od výmyslu sveta uskladnené na viditeľnom mieste na kuchynskej linke? Práve preto by ste mali na podobné skutočnosti myslieť už pri návrhu kuchyne.
Rada odborníka: Návrhári kuchýň na mieru z Oresi.sk radia, aby bola súčasťou kuchynskej linky aj samostatná potravinová skrinka. V nej môžete totižto skladovať napríklad aj také potraviny, ktoré nemusíte dávať do chladničky.
Použité zdroje
(1) Rodrigo Arreola, Saray Quintero-Fabián, Rocío Ivette López-Roa, Enrique Octavio Flores-Gutiérrez, Juan Pablo Reyes-Grajeda, Lucrecia Carrera-Quintanar, Daniel Ortuño-Sahagún: Immunomodulation and Anti-Inflammatory Effects of Garlic Compounds – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/
Titulná fotka: freepik.com