Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Cordyceps – účinky a fakty o tejto hube vás uchvátia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2021-04-06 04:53:04

Polovicu života zviera, polovicu života rastlina – aj tak nejako by sa dal charakterizovať život medicinálnej huby Cordyceps (Húsenica čínska), ktorej možné účinky na ľudský organizmus sú uchvacujúce. Okrem toho, pozornosť pútajú aj fakty a povery z jej histórie. Zoberme to preto pekne poporiadku.

Čo je to Cordyceps?

Vo všeobecnosti sa dá Cordyceps charakterizovať ako mimoriadne vzácna medicinálna huba, ktorá sa voľne vyskytuje na území Ázie – konkrétne v krajinách ako Čína alebo Tibet. Vo svete sa však momentálne pestuje aj umelým spôsobom. Teda, aby sme sa vyjadrovali presne – umelo sa pestujú huby, ktoré si privlastnili názov Cordyceps.

Život, resp. vývoj, tradičnej huby Cordyceps je však nenapodobiteľný. Pol života totižto strávi ako hmyz, najčastejšie húsenica (preto Húsenica čínska), a druhú polovicu zase ako huba. Ako je to možné?

Cordyceps predstavuje parazitickú hubu, ktorá rastie na larvách hmyzu. Keď takáto huba napadne svojho hostiteľa, postupne nahradí jeho tkanivo a začne rásť. (1) Úchvatné, však?

Zaujímavosť: Prvé písomné zmienky o Cordycepse pochádzajú z Číny, konkrétne ešte zo 7. storočia.[vc_row][vc_column][vc_cta h2=“Kúpiť v obchode“ color=“pink“ add_button=“right“ btn_title=“Do e-shopu GymBeam“ btn_color=“pink“ btn_custom_onclick=“true“ btn_link=“url:https%3A%2F%2Fgymbeam.sk%2Fcordyceps-gymbeam.html%3Futm_source%3Ddognet%26utm_medium%3Daffiliate%26utm_campaign%3D5e74b147d9164%26a_aid%3D5e74b147d9164%26a_bid%3D30e81293||target:%20_blank|“][/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Aké účinky ponúka Cordyceps?

Liečivé účinky Cordycepsu boli vysoko cenené už v tradičnej čínskej medicíne. Hovorilo sa o jej schopnostiach liečiť pľúca, podporovať imunitný systém či dokonca zvyšovať sexuálnu energiu.

V súčasnosti sú doplnky obsahujúce Cordyceps predávané v mnohých krajinách. Popularite sa tešia najmä vďaka svojim (údajným) účinkom a zdravotným prínosom. „Údajným“ preto, lebo väčšina štúdií a výskumov, ktoré boli zamerané na účinky Cordycepsu, boli vykonané na zvieratách, resp. v laboratóriách. Dá sa však skutočne predpokladať pozitívny zdravotný prínos tejto nevšednej huby na ľudský organizmus.

Zaujímavosť: Wikipedia uvádza až vyše 600 druhov huby Cordyceps. (2) Za jeden z najznámejších je považovaná Cordyceps sinensis.

Toto je 5 účinkov Cordycepsu, ktoré vás možno prekvapia:

1. Cordyceps môže zvyšovať výkon pri cvičení

Z výskumov vyplýva, že Cordyceps, resp. doplnky, ktoré ho obsahujú, môže zvyšovať výkon pri cvičení. Avšak, jedine v súvislosti so staršími a mladšími ľuďmi – nie s tými, ktorí aktívne športujú a trénujú.

2. Cordyceps s možnými účinkami proti starnutiu

Výskum vykonaný na myšiach naznačuje, že Cordyceps by mohol mať účinky proti starnutiu. (3) Na zistenie toho, či by reálne vplývali aj na ľudí, by boli však potrebné ďalšie a zároveň komplexnejšie štúdie.

Spoznajte všetky zdravotné benefity zázračnej huby s názvom Cordyceps
Zdroj: Freepik.com

3. Cordyceps môže pomôcť pri cukrovke 2. typu

V hube Cordyceps je obsiahnutý špecifický druh cukru, ktorý môže byť nápomocný pri liečbe cukrovky. Pokiaľ by ste však chceli vziať takúto liečbu do vlastných rúk, odporúčame vám najprv poradiť sa s vaším lekárom.

4. Cordyceps môže pozitívne ovplyvniť zdravie srdca

Vzhľadom na to, že Cordyceps pomáha predchádzať arytmiám a dokáže znižovať hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu, môže pozitívne ovplyvniť zdravie srdca.

Vedeli ste, že Cordyceps je v Číne schválený na liečbu arytmie?

5. Cordyceps môže mať protizápalové účinky

Keďže Cordyceps môže mať protizápalové účinky, vedci sa domnievajú, že by dokázal byť užitočný a využiteľný ako protizápalový doplnok, prípadne liek. (4) Tento predpoklad si však na 100-percentné potvrdenie vyžaduje komplexné štúdie.

[/vc_column_text][vc_cta h2=“Kúpiť v obchode“ color=“pink“ add_button=“right“ btn_title=“Do e-shopu GymBeam“ btn_color=“pink“ btn_custom_onclick=“true“ btn_link=“url:https%3A%2F%2Fgymbeam.sk%2Fcordyceps-gymbeam.html%3Futm_source%3Ddognet%26utm_medium%3Daffiliate%26utm_campaign%3D5e74b147d9164%26a_aid%3D5e74b147d9164%26a_bid%3D30e81293||target:%20_blank|“][/vc_cta][vc_column_text]Použité zdroje

(1) Gavin Van De Walle (Healthline): 6 Benefits of Cordyceps, All Backed by Science – https://www.healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits

(2) Wikipedia: Cordyceps – https://en.wikipedia.org/wiki/Cordyceps

(3) Ning‐Zhi Tan, Jamie L Barger, Yan Zhang, Scott B Ferguson, Zi‐Mei Wu, Tomas A Prolla, Mark Bartlett, Jia‐Shi Zhu: The lifespan‐extending effect of Cordyceps sinensis Cs‐4 in normal mice and its molecular mechanisms – https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1096/fasebj.25.1_supplement.599.1

(4) Seong-Yeol Park, Su-Jin Jung, Ki-Chan Ha, Hong-Sig Sin, Seung-Hwan Jang, Han-Jung Chae, Soo-Wan Chae: Anti-inflammatory effects of Cordyceps mycelium (Paecilomyces hepiali, CBG-CS-2) in Raw264.7 murine macrophages – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4371127/

Titulná fotka: Freepik.com

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca