Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Zmeňte svoj postoj: praktické tipy ako si vybudovať pozitívnejší pohľad na svet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-01-20 10:02:00

Aj vaše novoročné predsavzatie zahŕňa byť o niečo viac pozitívne naladená a šťastná? V tom prípade vás potešíme! Pretože šťastie a pozitívny postoj sú len voľbou, na ktorej sa dá účinne popracovať.

Neuroveda už dávnejšie ukázala,  že akýkoľvek návyk začína pri postupnom opakovaní vytvárajúcom neurónové spojenia, ktoré napokon končia ako zvyk. Možno ste čaro dlhodobého opakovania premeneného na príjemný zvyk objavili pri cvičení alebo zdravom stravovaní. Tentokrát však pozornosť venujeme našej vnútornej schránke.

Pozitívna psychológia

Jednou z najlepších vecí na pozitívnej psychológii je fakt, že ide o prírodné a účinné antidepresívum. Vedecké analýzy potvrdili, že účelne pozitívne myslenie naozaj zvyšuje pohodu a znižuje depresívne príznaky. Súčasťou novej teórii o pozitívnej psychológii je tvrdenie, že jej aplikovanie do praxe môže ľuďom pomôcť zbaviť sa úzkosti, sociálnej izolácie, pesimizmu a nízkeho sebavedomia.

Ako na to?

Klinický psychológ a profesor Neil Frude, používa pozitívnu psychológiu jednoduchým spôsobom. Všetko čo potrebujete urobiť je nájsť tri základné parametre:

  1. niečo, čo budete robiť
  2. niečo, čo budete milovať
  3. a napokon niečo, na čo sa budete tešiť.

Najdôležitejšie je však mať na pamäti, že šťastie spočíva v cvičení a praktizovaní. Teda nestačí si o pozitívnej psychológii len prečítať článok alebo knihu, to na čom skutočne záleží, je samotné aplikovanie pozitívnej psychológie do praxe. Pretože ako uvádzame vyššie, neurológia ukázala, že takéto opakovanie vytvára neurónové spojenia priamo pôsobiace na naše šťastie.

Hovorí vám niečo „plné vedomie“? Ide o duševný stav, kedy vaše myšlienky nelietajú medzi povinnosťami, nákupmi či inými ľuďmi. Jednoducho a jasne ste 100% prítomná v danom okamihu. V dnešnej dobe plnej sociálnych médií a elektronických výdobytkov je stav plného vedomia extrémne náročný. Jeho praktizovanie je však skvelým aktivátorom ľavej frontálnej kôry, ktorá tvorí v mozgu sídlo pre pozitívne emócie.

plné vedomie

Vieme, že na prvý pohľad je toho na vás možno príliš veľa. Predovšetkým ľuďom, ktorí sú naplno „ponorení“ do negatívnej energie a pochmúrnych myšlienok môžu prísť dané metódy zložité ba až nemožné. Práve preto vám teraz ponúkneme niekoľko praktických tipov ako pozitívnu psychológiu denne aplikovať do svojich životov.

Spôsoby ako zmeniť svoj postoj

1. Poznajte svoje silné stránky

Silné stránky tvoria vaše pozitívne ja. Pripomeňte si čo vám ide a v čom sa cítite naozaj dobre. Rekapitulácia silných stránok zvýši vašu psychickú pohodu.

2. Pozitívne očakávania

Ľudská myseľ je vopred prednastavená rátať skôr so zlými možnosťami, ako s tými dobrými. Naučte sa nastaviť sa na pozitívnu hladinu a vo veciach i ľuďoch hľadajte najskôr to dobré.

3. Vďačnosť

Tajomstvom k pozitívnemu vnímaniu seba a svojiho života je i úplne jednoduchá, no často zanedbávaná vďačnosť. Pripomeňte si raz za čas čo máte a za čo ste naozaj vďačná.

3. Tri dôležité otázky

Keď vás nabudúce ovplyvní akákoľvek negatívna udalosť položte si tieto tri otázky: Týka sa má táto záležitosť osobne? Je táto udalosť permanentná alebo sa stále dá niečo zmeniť? A napokon, je negatívna udalosť „všade prítomná“? Alebo je problém úzko špecifikovaný a ďalšie sféry vášho života sú aj naďalej v poriadku. Odpovede na tieto otázky vám majú akoby otvoriť oči a upokojiť vás. Pretože sme to my, kto premieňa malé problémy na životné katastrofy.

4. Dobré vzťahy

Pravdou je, že ľudia, ktorí sú okolo nás do veľkej miery ovplyvňujú naše šťastie. I keď to samozrejme nie je priamoúmerné, pre ľudské bytie je prirodzené vytvárať si priateľstvá a dobré vzťahy. Pokúste sa preto popracovať na tých vašich a pokiaľ možno, naplno ich skvalitniť.

obklopte sa správnymi ľuďmi

5. Zelená terapia

Veľmi jednoduchou, no osvedčenou metódou je pobyt v prírode. Stačí len pár minút prechádzky v lese, či parku a vaša myseľ bude v úplne inom stave. Zvlášť upokojujúce je, ak svoju zelenú dávku terapie budete praktizovať pri vode.

6. Nájdite význam

Áno uznávame, nájsť celoživotný význam môže byť pre niekoho veľmi ťažkým orieškom. V tomto prípade, však máme na mysli nájdenie významu každodenných aktivít. Napríklad význam nakupovanie potravín je v konečnom dôsledku starostlivosť o svoje telo a zdravie a podobne.

Hovorí sa, že to, čo sa nám stane ovplyvniť nemôžeme. Náš prístup a postoj ako sa k danej veci postavíme, je však stopercentne v našich rukách.

 

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva