Ak nám len trochu záleží na životnom prostredí, práve zero waste kúpeľna je skvelý spôsob, ako sa oň začať aktívne starať. Kúpeľňa je síce najčastejšie najmenšou miestnosťou v domácnosti, napriek tomu však produkuje VEĽA odpadu. Nemusíte si však robiť starosti. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých spôsobov, ako postupne prejsť na bezopadový systém vo vašej kúpeľni.
Starostlivosť a pleť a telo
Táto zmena je najjednoduchšia zo všetkých. S najväčšou pravdepodobnosťou je aj najlacnejšia a navyše je skvelou možnosťou pre vašu pokožku. Namiesto telových krémov a sprchovacích gélov, ako aj produktov na čistenie a hydratovanie pleti, môžete vyskúšať prírodnú kozmetiku.
Telový krém najlepšie nahradí jednoduchý, no vzácny, olej. Kokosový, olivový či argánový dokážu urobiť zázraky, a vaša pokožka bude vláčna a hydratovaná. Navyše, ak ich skladujete v skle a nie v plaste, prestávate plytvať úplne. Pri telových krémoch však nie je odpadom len obal, ale častokrát sa odpad produkuje pri výrobnom procese. Ak si svoju kozmetiku vytvoríte z domácich zásob a prírodných olejov, tomuto sa môžete jednoducho vyhnúť. V zime na pleť skvele pôsobí aj bambucké maslo – tak na tele, ako aj na tvári.
Pre perfektný účinok vám odporúčame k bambuckému maslu primiešať pár kvapiek esenciálneho oleja. Ten dokáže divy: vyhladiť vrásky, spevniť pleť či vyliečiť akné. Neviete, ktorý je pre vás ten správny? Poradíme vám, ako si správne vybrať.
Čo sa týka sprchovacích gélov a čistiacich gélov na tvár, prírodné mydlá jednoznačne zažívajú svoj comeback. A oprávnene! Prírodné mydlá hydratujú, skvele čistia, pleti neubližujú, perfektne voňajú a nezanechávajú žiaden odpad. Tomu hovoríme jednoduchý prechod na zero waste kúpeľňu!
V kúpeľni si však nečistíme len telo…
Zubná hygiena bez odpadu?
Áno, aj to je možné. Minimálne môžete odpad zredukovať. Ak sa ešte nechcete vzdať klasickej zubnej hygiény, odporúčame vám nahradiť ju značkou, ktorá sa aktívne zaoberá recykláciou. Pokiaľ sa však chcete nechať inšpirovať, zero waste kúpeľňa je na dosah ruky s týmito dvoma veľmi jednoduchými receptami – na zubný „prášok“ (namiesto pasty) a ústnu vodu.
Video – Ako si pripraviť zubný prášok a ústnu vodu (návod)
Ďalším krokom je zubná kefka. Tú jednoducho vymeníte za bambusovú. Tá je úplne rozložiteľná a preto po zahodení nevyprodukujete žiadny odpad. Každá zero waste kúpeľňa by mala obsahovať práve bambusové zubné kefky, a keď už sme pri kefkách… Rovnako môžete za bambusovú zameniť kefu alebo hrebeň na vlasy.
Zlaté pravidlo zero waste kúpeľne: Recyklovateľný materiál
Už sme spomenuli zubné kefky, pri ktorých je toto pravidlo veľmi jednoduché. Ak však chceme naozaj prestať produkovať zbytočný odpad, potrebujeme myslieť vo veľkom. Napríklad pri holení – používanie krémov na depiláciu alebo aj žiletiek znamená množstvo zbytočného plastu. Namiesto žiletiek môžete siahnuť po tradičnej kovovej žiletke, ktorá môže byť na konci svojho životného cyklu zrecyklovaná.
Mrhanie papierom je ďalšou problematikou pri zero waste kúpeľniach. Toaletný papier, rôzne odličovacie obrúsky, papierové masky… je toho veľa a mnoho z nich sa dá nahradiť. Môžete sa sústrediť len na recyklovaný papier a prestať používať vlhčené obrúsky. Dermatológovia ich aj tak neodporúčajú. Čo sa týka masiek, papierová maska je jednoducho kúsok obrúsky namočeného do samotnej masky. Nie je to teda vôbec potrebný kúsok vo vašej kúpeľni.
NÁŠ TIP – Tieto Zero Waste bio bavlnené vrecúška na potraviny vydržia dlho a dokonale nahradia plastové tašky
Toto bolo niekoľko jednoduchých krokov, ktorými postupne môžete prejsť na zero waste kúpeľňu. Otvárajú však dvere do úplne nového živnotného štýlu, ktorý je v harmónii s prírodou. Hovorí sa, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Dnes však platí: Nie všetko zabalené v krásnom obale je naozaj dobré.