Ženy a podnikanie: 6 prekážok, ktorým čelia podnikateľky - Omladnut.sk

Ženy a podnikanie: 6 prekážok, ktorým čelia podnikateľky

žena v podnikaní

Hoci stále viac žien sa zapája do kedysi čisto mužského sveta podnikania, stále je množstvo prekážok, ktorým musia čeliť. Toto je niekoľko kľúčových prekážok, na ktoré narazia ženy v podnikaní, a niekoľko rád, ako ich prekonať.

Vzoprieť sa očakávaniam spoločnosti

Scenár, ktorý veľmi dobre poznajú ženy podnikateľky: miestnosť plná mužov na každom networkingovom stretnutí. V takejto situácii ženy často pociťujú nutkanie osvojiť si stereotypické “mužské” správanie: Súťaživý, agresívny a častokrát pritvrdý postoj ku podnikaniu.

Ale úspešné ženy vo funkcii CEO veria, že kľúčom k povzneseniu sa nad spoločenské očakávanie je byť sama sebou a nájsť svoj vlastný hlas.

Buďte sama sebou a dôverujte si. Tam, kde ste, ste sa dostali tvrdou prácou a vytrvalosťou. Najdôležitejšie však je, že ste tam. Neprispôsobujte sa mužskej predstave toho, ako má líder vyzerať.

Podnikanie znamená aj hru s chlapcami

Podnikanie je oblasť, v ktorej stále dominujú muži. O to ťažšie teda je, ak do tejto oblasti vstupujete ako žena vo vedúcej pozícii, ktorá má riadiť mužov, ktorí ani tak veľmi nechcú riadenie.

Získať si rešpekt je tvrdý oriešok. Vaše nápady budú podrobené tvrdšej kritike ako nápady vašich kolegov. Vaše pokyny nemusia brať tak vážne, objavia sa pochybnosti o vašom odhodlaní a zápale pre podnikanie. Je to ešte ťažšie, ak sú muži vo vašom tíme starší ako vy.

Vyjadrenia o tom, že ste len šéfova dcéra, alebo že sa len veziete na úspechu starého otca, a že nie ste ochotná investovať do biznisu toľko, ako vaši kolegovia… aj toto sú príklady poznámok, ktoré vás v takejto situácii môžu postretnúť.  Nebojte sa však.

Investujte do podnikania toľko času a energie, koľko to vyžaduje. Časom si vybudujete reputáciu pracovitej, schopnej a úctyhodnej podnikateľky.

Avšak na dosiahnutie takéhoto úspechu si potrebujete vybudovať sebavedomie a ovládnuť vaše negatívne myšlienky. Tie sú mnohokrát výsledkom toho, že ste si poznámky kolegov pripustili až príliš. Tieto vám ale bránia vo využití vášho potencionálu.

Skúste sa zoznámiť s ďalšími podnikateľkami, ktoré si týmto prechádzajú. Načerpáte inšpiráciu a nájdete podporu, ktorú potrebujete. Navyše, objektívny názor na vaše schopnosti vám pomôže uvedomiť si, že na to naozaj máte!

Hľadáte ďalšie rady, ako si osvojiť ten správny postoj v podnikaní? Prečítajte si článok o 5 radách pre úspešné podnikateľky!

Byť hrdá na svoje úspechy

Ženy sú zvyknuté podceňovať svoje vlastné úspechy. Častokrát aj úspešné CEO hovoria o úspechoch firmy a nie o ich vlastných. Povedia “my” a nie “ja” – zo strachu. Je totiť ťažké komunikovať svetu, že sú líderky.

Nebojte sa však postaviť sa za vaše vlastné kreatívne nápady. Je správne byť si vedomá ich hodnoty.

Je potrebné uvedomiť si, kedy už prezrádzate klientovi priveľa finančného záväzku z jeho strany. Vaše vedomosti sú vzácne!

Sebavedomie je kľúčové aj v prípade, že stojíte pred miestnosťou plnou mužov. Aj keď vaše nápady čelia tvrdšej kritike, ako nápady vašich kolegov, nevzdávajte to. Dôverujte svojim vodcovským schopnostiam. Stačí, ak sa uistíte, že každý váš návrh má pevný základ a cieľ posunúť podnikanie ďalej. Buďte pripravená na prípadné otázky a majte dobrý plán.

Ženy majú prirodzený, akýsi šiesty zmysel, ktorý vedia uplatniť aj pri podníkaní. Navyše majú veľmi dobrú intuíciu a sú empatické – toto všetko sú kľúčové vlastnosti každého lídra!

Potreba podpornej siete pre podnikateľky

Nedostatok mentorov a poradcov pre ženy vo vedúcich pozíciách vo firmách obmedzuje možnosť profesionálneho rastu.

Väčšina prvotriedneho sveta podnikania je stále dominovaná mužmi, je teda ťažké presadiť sa a dostať sa vyššie. Navyše, ešte stále platí nepísané pravidlo biznisu:

Nejde o to, čo človek vie, ale koho pozná.

Nie je jednoduché nájsť to správne miesto pre podporu a rast, no je dôležité ich vyhľadávať a tiež budovať kontakty s ďalšími ženami, ktoré bojujú s podobnými prekážkami.

Vyhľadávajte networkingové stretnutia zamerané na ženy alebo online fóra, kde nájdete primárne ženy – podnikateľky. A buďte iniciatívna! Aj vy môžete s budovaním siete začať!

Podnikanie a súkromný život – ako nájsť rovnováhu

Rovnováha medzi prácou a rodinou je cieľom každého podnikateľa. No matky rozbiehajúce podnikanie sa musia naraz starať o biznis aj o rodinu. V tejto oblasti navyše stále prevládajú tradičné očakávania od žien.

Byť matkou a podnikateľkou je výzva. Je možné tieto dva svety zosúladiť, no všeobecný názor je, že by ste boli efektívnejšou podnikateľkou, ak by ste nemali deti.

Je potrebné naučiť sa nebrať každp maličkosť príliš vážne a nepripúšťať si malé neúspechy ako osobné zlyhania. Kľúčom k nájdeniu rovnováhy medzi prácou a súkromím sú rozličné spôsoby, ako venovať dostatočný čas obom sféram života.

Vyrovnať sa so strachom zo zlyhania

Áno, zlyhanie je reálna možnosť pri podnikaní. No netreba to vnímať len negatívne. Obrovský neúspech predchádza obrovský úspech. Možno vás čaká 100 “nie” kým sa dočkáte prvého “áno” – no vďaka tomu “áno” sa zajtra stanete úspešnejšou než ste boli dnes.

Pochybosti prídu, no je dôležité postaviť sa im s pozitívnym postojom.

Prestaňte sa obávať toho, že sa k vám ľudia budú správať inak pre vaše pohlavie. Neúspech aj úspech sa môže prihodiť obom. A nikto nerieši, či ste žena alebo muž, ak ste úspešná.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi známymi!

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.