Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Zázračný čaj matcha: Je vhodný aj pre vás?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-09-25 12:19:14

Zelený čaj v prášku, ktorý je silnejší, účinnejší a dokonca aj drahší. Jeho pestovanie aj príprava sa líšia od klasického zeleného čaju. Chuť je intenzívnejšia a účinky koncentrované. V čom všetkom vám môže čaj matcha pomôcť?

1. Prebudí vás

Matcha je koncentrovanejší ako bežný zelený čaj a obsahuje až trikrát toľko kofeínu. Toto množstvo sa približuje k množstvu kofeínu v jednej šálke kávy. Je teda vhodný namiesto rannej šálky kávy na zobudenie, okrem toho však pomôže aj v prípade, že potrebujete nakopnúť po poobednom útlme. V prípade, že si čaj rady doprajete pred spánkom, zvoľte radšej bezkofeínovú verziu.

Niektorí odborníci na výživu odporúčajú denný príjem kofeínu (okolo 300-400 mg). V tomto množstve má povzbudivé účinky, dodáva energiu a podporuje pamäť. Denná šálka matcha má teda nielen krátkodobý ale aj dlhodobý povzbudzujúci účinok, preto vám odporúčame zadovážiť si ho aj na doma.

šálka šaju matcha

2. Môže zlepšiť metabolizmus

Avšak nemôžeme sa spoliehať iba na zázračný zelený nápoj. Niekoľko menších výskumov našlo prepojenie medzi príjmom kofeínu (približne 4 šálky klasického zeleného čaju denne) a zrýchleným metabolizmom. Výsledky naznačujú, že kofeín ako aj antioxidant s názvom katechín môžu mať povzbudzujúci účinok. Napriek tomu vám neodporúčame spoliehať sa na zázračné účinky – v prvom rade preto, že náš metabolizmus z veľkej časti ovplyvňuje genetika a zdravotný stav. Okrem toho by ste museli čaj matcha piť celý deň a naozaj pravidelne.

Hľadáte však stopercentne úspešný spôsob ako našťartovať váš metabolizmus? Zobuďte sa o pol hodinku skôr a choďte si zabehať!

žena behá

3. Pomáha pri chudnutí

Teda, to záleží na vašom životnom štýle. Najviac pri rozhodnutí chudnúť pomáha výmena presladených nápojov za ich zdravé alternatívy. Nesladený čaj či káva, minerálka alebo limonády, ktoré pomáhajú pri chudnutí? Bez ohľadu na to, čo preferujete, prechod na nesladený čaj matcha vám môže pri chudnutí pomôcť.

Ak však už teraz dbáte na svoj pitný režim a príjem kalórií, neodporúčame vám spoliehať sa len na matcha. Vyvážený jedálniček, pravidelný pohyb a prípadné poradenstvo od odborníkov je naozaj jedinou „skratkou“ za vysnívanou figúrou.

žena pije šálku zeleného čaju

4. Chráni pred rakovinou?

Na jednej strane musíme uznať, že antioxidanty obsiahnuté v čaji matcha majú pozitívny vplyv na celkové zdravie človeka. Na strane druhej je však potrebné spomenúť, že pitie zeleného čaju nenahradí zdravý životný štýl. Jedálniček plný ovocia, zeleniny, orechov a strukovín je najistejší spôsob, ako si zachovať svoje zdravie a znížiť tak riziko ochorenia nielen na rakovinu ale aj na iné kritické choroby.

5. Znižuje šancu na kardiovaskulárne ochorenia

Táto pravda však neplatí len o čaji matcha. Ľudia, ktorí často pijú nesladené čaje a dbajú na pitný režim majú podľa výskumov nižšiu šancu na kardiovaskulárne aj iné chronické ochorenia, vrátane napríklad obezity.

žena s čajom matcha v ruke

6. Je účinný proti známkam starnutia

Antioxidant katechín viaže voľné radikály a tak ochraňuje kožné tkanivo pred poškodením. Avšak podobne ako neexistuje jediná ingrediencia (či v tomto prípade zázračný čaj) pri chudnutí alebo liečbe, ani pri starostlivosti o pleť nebude stačiť len doplnenie pitného režimu. Odporúčame vám na starostlivosť o pleť dbať pravidelne a najmä nezabúdať na ochranu pred slnkom. Takým spôsobom sa vám môže podariť spomaliť starnutie pokožky.

Vo všeobecnosti platí, že čaj matcha je skvelý prídavok do pitného režimu, ktorý ponúka množstvo benefitov – podobne ako zelený čaj, no vo vyššej koncentrácii. Či už sa chcete počas dňa cítiť energickejšie alebo chcete povzbudiť metabolizmus, odporúčame vám šálku z jemného zeleného prášku zaradiť medzi pravidelné rituály.

Zdroj: US National Library of Medicine

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca