Koruna krásy. Tak nazývame vlasy. Od detstva sa učíme upravovať ich, zapletať, česať, starať sa o ne. Zdobia nás. Čo však, keď ich začneme strácať? Prinášame niekoľko rád, ako zvládnuť vypadávanie vlasov.
Dôvodov, prečo vlasy vypadávajú, je mnoho. Predstavíme vám niekoľko hlavných a poradíme vám, ako môžete vypadávaniu predísť alebo ho zastaviť.
Kedy zažívame vypadávanie vlasov a ako to riešiť?
Fyzický stres
Tri až šesť mesiacov po telesnej traume – operácia, nehoda alebo choroba – môže nastať dočasné vypadávanie vlasov. Trauma spôsobí, že bežný životný cyklus vlasov sa rozhodí. Namiesto klasických troch fáz – rastová fáza, pokojná fáza a fáza vypadávania – sa vlasy pod vplyvom stresu skôr dostanú do fázy vypadávania. Prejaví sa to náhlou stratou vlasov.
Pri takomto type vypadávania však vlasy dorastú len čo telo prekoná traumu. Žiadny zákrok nie je potrebný, stačí, keď sa o svoje telo budete starať a doprajete mu oddych.
Nedostatok železa, proteínu alebo vitamínu B
Podľa Americkej Akadémie Dermatológie môže rast vlasov úplne zastať v prípade nedostatku proteínu. Jediný spôsob, ako ho opätovne naštartovať je dodať telu chýbajúcu látku vo forme stravy a doplnkov výživy. Reakcia nastáva zvyčajne dva až tri mesiace po tom, čo sa príjem proteínu radikálne zníži, a približne rovnako dlho trvá, kým sa z toho telo spamätá. Odporúčame vám teda sledovať váš príjem proteínu a zvýšiť ho podľa potreby.
Podobne môže vypadávanie vlasov spôsobiť nedostatok železa alebo vitamínu B. Odpoveďou na tieto problémy je opäť zmena životosprávy. Len čo telu dodáme, čo mu chýba, bude to na nás aj vidieť. Okrem zmeny stravy môžete siahnuť aj po doplnkoch výživy, ktoré pomáhajú ženám cítiť sa zdravšie a krajšie.
Tehotenstvo a hormonálne zmeny
Vypadávanie vlasov sa najčastejšie týka žien po pôrode. Našťastie je to bežná záležitosť, a v priebehu niekoľkých mesiacov vám vlásky narastú späť.
Podobne to býva aj s hormonálnymi zmenami. Pri zmene hormonálnej antikoncepcie alebo pri jej vysadení častokrát dochádza k takým zmenám v tele, ktoré spôsobia, že vlasy slabnú. Podobný výsledok môžu mať aj zmeny počas menopauzy. Receptori androgénu (mužského hormónu) sa taký čas aktivizujú. Vlasové folikuly sa preto zmenšia a vlasy postupne začnú vypadávať.
V takomto prípade vám dermatológ najlepšie poradí. Je možné, že bude potrebné zmeniť hormonálnu antikoncepciu alebo sa vrátiť k tej predošlej. V prípade, že hormonálnu nerovnosť spôsobuje problém so štítnou žľazou, správne predpísané lieky vám pomôžu. Len čo sa dá dohromady štítna žľaza, upokoja sa aj vaše vlasy a budú opäť silné a zdravé.
Nevhodná úprava vlasov
Neustále používate žehličku na vlasy alebo si neviete predstaviť, že si ich po umytí nevysušíte? Používate silné chemické šampóny alebo svoje vlasy vystavujete častému farbeniu? Práve tieto rozhodnutia môžu spôsobiť vypadávanie vlasov.
Vlasy sa lámu a vysúšajú, a vlasové korienky postupne oslabnú. Nepomáha tomu ani česanie mokrých vlasoch. Samozrejme, hneď ako vlasom doprajeme prírodnú starostlivosť a prestaneme ich zaťažovať lakmi a sprejmi sa situácia upokojí. Ak teda vnímate, že v poslednom čase vám vlasy vypadávajú viac ako predtým, sledujte, akým spôsobom sa o ne staráte.
Je to predsa vaša koruna krásy.
Ako zakryť vypadávanie vlasov?
Veľmi jednoduché riešenie je použiť tieň na oči alebo na obočie. Akákoľvek farba vhodná na vaše obočie bude sedieť aj vlasom. Toto riešenie je vhodné najmä pri dočasnom vypadávaní vlasov, kedy viete, že časom vám vlásky dorastú.
Pri zakrývaní púdrom je niekoľko dôležitých vecí:
- správny odtieň
- zjemniť ostré línie a rozotrieť tieň aj na vlasy pre zjednotený vzhľad
- zafixovať lakom na vlasy
Ako to naozaj vyzerá si môžete pozrieť v tomto krátkom videu:
Ak zápasíte s trvalým vypadávaním vlasov, napríklad v dôsledku vedľajších účinkov liekov alebo špecifických chorôb, poradiť sa môžete s dermatológom. Ten vám poradí, akým spôsobom je možné podporiť rast vlasov. Ďalšou alternatívou je tiež transplantácia. Kedy sa pre ňu rozhodnúť a na čo si dať pozor? O tom sme písali v ďalšom článku.