Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Vačky pod očami môžu signalizovať zdravotný problém!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-10-24 06:52:09

Vačky pod očami – čiže opuchnuté a ovisnuté oči – sú bežným prejavom starnutia. Vekom sa tkanivá v okolí očí, vrátane svalov, oslabujú a viečka tak ochabnú. Ako rozlíšiť, kedy je to len estetický problém a kedy poukazujú na niečo viac?

Zvyčajne sú vačky pod očami estetický problém. Jednoduché domáce recepty vám pomôžu zbaviť sa ich za pár minút, alebo aspoň zredukovať opuch. Ich vzhľad môžete zjemniť aj mejkapom, ak použijete farebné korektory. Lososová alebo ružová farba účinne zakryjú tmavé kruhy, a jemná vrstva bežného mejkapu zase zahladí stopy po farbe. Ako však zistíte, že vačky pod očami signalizujú zdravotný problém?

vačky pod očami-1Zdroj: freestocks.org (Pexels)

Vačky pod očami súvisia so spánkom

Aký je váš spánkový režim? Nedostatok spánku je totižto najčastejší dôvod pre vačky pod očami. Vaše telo môže obnoviť tkanivá len v hlbokom spánku. V tejto fáze spánku sa krv sústredí na tkanivá a bunky, aby mohla ráno vaša pokožka vyzerať sviežo, oddýchnuto a pevne. Aj preto sa hovorí „Vyspať sa doružova.“

Dokonca aj keď nepociťujete počas dňa únavu, vašu viečka vám môžu naznačovať, že je potrebné upraviť si spánkový režim. Skúste počas nasledujúcich siedmich dní spávať o čosi dlhšie a možno si všimnete zmenu.

vačky pod očami môžu signalizovať nedostatok spánku
Vačky pod očami môžu signalizovať spánkový deficit, a to aj v prípade, že sa necítite unavená. Zdroj: Burst (Pexels)

Nedostatok minerálov

Životospráva sa vždy prejaví aj na našej pokožke. Dostatok hydratácie, aktívny životný štýl alebo pestrá strava sú dôležité, aby naše telá fungovali správne. Opuchnuté oči a tmavé kruhy pod nimi môžu poukazovať na nedostatok niektorých minerálov v tele, ako napríklad železo.

Žilky v okolí očí sa stávajú viditeľnejšími v prípade nedostatku železa. Tehotné ženy alebo ženy uprostred menštruačného cykla majú častokrát vačky pod očami, lebo v tom období telo zažíva vážny nedostatok železa. Skúste teda v ďalších dňoch doplniť vašu stravu o jedlá bohaté na železo, a je možné, že vás nepríjemné vačky opustia.

Prečítajte si náš článkoch o ďalších mineráloch a doplnkoch výživy, vďaka ktorým budete zdravá a krásna.

vačky pod očami súvisia s jedlom a životosprávou
Veľa soli a nedostatok minerálov ako je železo častokrát spôsobujú aj vačky pod očami. Zdroj: Stokpic (Pexels)

Vedľajšie účinky liekov

Niektoré lieky rozširujú žily. Následkom toho sa stávajú viditeľnejšie. Keďže koža v okolí očí je tenká, takáto zmena stačí na to, aby sa vytvorili tmavé kruhy pod očami. Pokiaľ je to dočasná liečba, po dobratí lieku by mali vačky postupne zmiznúť.

Pokiaľ však pravidelne užívate liek s týmto vedľajším účinkom, môžete sa o tom porozprávať s vašim lekárom alebo sa spoľahnúť na líčenie. Správne nanesený mejkap môže opticky zmeniť aj črty tváre, a s vačkami pod očami si poradí tiež.

lieky môžu spôsobovať vačky pod očami
Vačky pod očami môžu byť vedľajší účinok liekov. Zdroj: Pixabay (Pexels)

Neobjavené alergie

Ak vás občas trápi kýchanie, upchatý nos alebo škrabanie v hrdle, je možné, že trpíte alergiou. Vačky pod očami sú jedným z prejavom alergie. Môžu vám tiež opuchnúť horné viečka alebo líca. Ak o nej viete, vaše klasické lieky by mali eliminovať aj tie. Ak však o žiadnej alergii neviete, navštívte svojho alergiológa.

Samozrejme, v lekárňach dnes nájdete aj voľnopredajné lieky, ktoré dokážu alergické reakcie účinne utlmiť. Vďaka tomu potlačíte aj vačky pod očami, a zabijete tak dve muchy jednou ranou!

Ak vás teda trápia vačky pod očami, je možné, že signalizujú jeden z vyššie spomenutých zdravotných problémov. Naše telá nám vždy dajú vedieť, keď niečo nie je v poriadku – je však na nás, či ich budeme poslúchať.

Poznáte niekoho s vačkami pod očami? Ak mu pošlete tento článok, možno mu pomôže.

Zdroj titulnej fotky: Pixabay (Pexels)

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.