Stres je znamením, že vaše telo aj myseľ potrebujú odpočinok. Nemusíte však hneď čerpať dovolenku! Prinášame vám niekoľko rád, ako odbúrať stres. Takto sa naučíte nad ním vyhrávať.
Pravidelné cvičenie pomáha odbúrať stres
To, že cvičenie pomáha odbúrať stres asi neprekvapí nikoho. Napriek tomu, že to znie paradoxne, telesná zážať môže priniesť duševnú úľavu. Je za tým niekoľko dôvodov:
- Stresové hormóny: Pravidelné cvičenie znižuje hladinu kortizolu. Ten sa inak nazýva aj stresový hormón. Spôsobuje príznaky ako zvýšený tep, dýchavičnosť, zahmlené myslenie.
- Dobrá nálada a bez bolesti: Akékoľvek cvičenie uvoľňuje hormóny zodpovedné za vašu dobrú náladu. Tie tiež poslúžia ako prírodné lieky proti bolesti.
- Spánok: Pravidelné cvičenie zlepší váš spánkový režim, na ktorý stres a úzkostné stavy vplývajú negatívne.
Vyskúšajte si aktivitu, ktorá vás baví. Môže to byť turistika, joga, tanec alebo beh. Práve beh alebo aj chôdza najviac pomáhajú pri odburávaní stresu.
Zdroj: Tirachard Kumtanom (Pexels)
Liečivé byliny a ich vplyv na pocit stresu
Na odbúranie stresu slúži viacero bylín. Mnohé z nich sú čisto prírodné, pretože aj v prírode nájdeme efektívne riešenia na mnohé zdravotné problémy. Tu je niekoľko z nich:
- Levanduľa: Istá štúdia 2010 porovnávala levanduľový olej s liekom proti úzkosti, kde sa zistilo, že levanduľa je vysoko efektívna proti všeobecnej úzkosti, navyše, bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Účinok dosiahnete vo forme čaju alebo v rámci aromaterapie.
- Medovka lekárska uvoľňuje kŕčovité stiahnutie orgánov zo stresu, upokojuje búšenie srdca, dýchaciu a tráviacu sústavu; stačí, ak si z nej pripravíte čaj a dochutíte medom.
- Zelený čaj, ktorý vďaka vysokému obsahu antioxidantov zvyšuje obsah serotonínu, zlepšuje náladu a pomáha uvoľniť sa.
Zdroj: Pixabay (Pexels)
Smiech lieči
Je ťažké byť utrápení, keď sa smejeme. Smiech pomáha odbúrať stres niekoľkými spôsobmi:
- do orgánov sa dostáva viac kyslíka,
- uvoľňuje svaly a
- uvoľňuje napätie.
Z dlhodobého hľadiska smiech zlepšuje náladu a imunitu. Existuje dokonca aj špeicálny ty jogy, zameraný na terapiu smiechom. Prívrženci lekára Katara, ktorý vyvinul jogínske cvičenia smiechu hovoria, že odkedy prešli na túto terapiu, sú oveľa šťastnejší.
Meditácia pozitívne vplýva na myseľ
Nepotrebujete k tomu ani jogína, ani vycestovať na víkend do hôr. Stačí, ak sa utiahnete na tiché miesto, a na 5 minút sa stíšite. Dýchanie zhlboka, pri ktorom je výdych dlhší ako nádych, dokázateľne upokojuje myseľ, spomalí búšenie srdca a pomôže sústrediť sa na teraz. Dôležité je naozaj si ukradnúť každú voľnú chvíľku, a dopriať svojej mysli možnosť utiecť – hoc len nakrátko.
Zdroj: Burts (Pexels)
Vyvážené dýchanie pomôže vyrovnať sa s nespavosťou aj stresom
Funguje to kdekoľvek a kedykoľvek, my vám však túto techniku odporúčame pred spaním. Môže vám to pomôcť spomaliť myšlienky, pre ktoré sa vám nedarí zaspať – podobne, ako pri rátaní ovečiek. Tu sa však zameriavate na váš vlastný dych.
Pravidelné dýchanie spomalí búšenie srdca, zníži krvný tlak a tak je vhodné najmä pred náročnou prezentáciou alebo pracovným pohovorom. Je síce náročné naučiť kontrolovať svoje dýchanie, ale každý, kto ho ovláda, môže do veľkej miery ovplyvniť aj svoj stres.
Páčil sa vám tento článok? Ak poznáte niekoho v okolí, koho trápi stres, zdieľajte článok, aby ho uvidel!
Zdrjo titulnej fotky: Tirachard Kumtanom (Pexels)