Ste malátna, unavená, frustrovaná a neviete sa sústrediť? Vieme, čo vám môže byť. – Omladnut.sk

Ste malátna, unavená, frustrovaná a neviete sa sústrediť? Vieme, čo vám môže byť.

Obvyklými prejavmi alergickej nádchy je svrbenie nosa, kýchanie, upchávanie nosa, svrbenie očí, opuch. Málokedy sa však hovorí o ďalších prejavoch ako sú bolesti hlavy, únava, malátnosť, neschopnosť sústrediť sa, frustrovanosť, strata čuchu, či syndróm zatekania a kašeľ.

Každý štvrtý je alergik
Chronické neinfekčné zápalové ochorenie dýchacích ciest – alergická nádcha je spôsobená neadekvátnou reakciou imunitného systému na bežné podnety z prostredia. Napríklad na peľ, roztoče, perie, epitélie (moč) sliny zvierat, hmyz, huby – plesne atď. Alergik môže reagovať aj na zmenu vlhkosti a teploty vzduchu, infekciu, výfukové a priemyselné exhaláty, či prchavé látky a vône.
V súčasnosti trpí alergickou nádchou až štvrtina svetovej populácie. Na Slovensku je to viac ako milión ľudí. Ročný nárast pacientov predstavuje tri percentá, v priebehu 20.storočia sa počet alergikov zvýšil až 10-násobne. Polovica z nich má dokonca predpoklad na vznik astmy. Najväčší výskyt alergie je vo veku 9 – 40 rokov.
Prejavy alergickej nádchy  zhoršujú bežné aktivity, kvalitu spánku. Žiaľ, často sa liečime neadekvátne a ochorenie postupuje dýchacími cestami nadol a môže vyvolať astmu. Experti to označujú ako tzv. alergický pochod.
Ako sa lieči
Liečba alergickej nádchy musí byť komplexná. Pri včasnej diagnóze sa zistí alergén, ktorý vyvoláva ochorenie. Dôležité je maximálne vylúčenie alergénov z prostredia alergika. Počas peľovej sezóny možno peľ eliminovať častým oplachovaním vlasov, nosením okuliarov a čapíc.
Alergická nádcha sa lieči špecifickou imunoterapiou ( do organizmu so podáva alergén), využívajú sa nosové kortikosteroidy, tabletové antihistaminiká a lokálne nosové a očné antihistaminiká.  Napríklad azelastín nespôsobuje ospalosť, je možné ho podávať dlhodobo a nehrozí pri ňom riziko závislosti.

 

foto: flickr.com/bonguri
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.