Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Ako sa začať venovať sebarozvoju v 3 krokoch

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-06-26 08:23:57

Pre lídrov je kľúčové nestagnovať, nestáť na jednom mieste, ale neustále sa rozvíjať. Sledovanie trendov a konkurencie, osvojenie nových zručností alebo rozvoj tých, ktoré už máme, vám pomôžu posunúť váš biznis na nový level.

Čo je sebarozvoj?

Patrí sem pravidelné a cielenie rozvíjanie zručností a schopností, či už sama alebo s pomocou lektorov a trénerov. Môžeme sem zaradiť napríklad rozličné kurzy, online alebo aj naživo, tvorivé dielne, workshopy a iné formy neformálneho vzdelávania. Sústreďovať sa môže na mäkké aj tvrdé zručnosti.

Sebarozvoj podporuje prirodzenú ľudskú zvedavosť a chuť objavovať. Pomáha nám vidieť veci očami iných, pozerať sa na problémy z novej perspektívy. Okrem toho nám dodáva aj pocit sebavedomia, ktoré je v podnikaní ale aj osobnom živote veľmi dôležité. Pozitívne vplýva na duševné zdravie a je to dobrý návyk, ktorý sa od nás naučia aj naše deti. Ako môžete pomáhať sebe aj iným k rozvoju svojich osobností?

Nájdite pre sebarozvoj miesto vo vašom kalendári

Naplánujte si pravidelný čas, ktorý budete investovať len do seba. Rozumieme, že za niektorých okolností to môže byť komplikované. Záleží najmä na vašom rodinnom zázemí a pracovnom živote.

Mnohé ženy sa vracajú z práce unavené, no namiesto prestávky ich čaká starostlivosť o domácnosť a deti. Kým sa deti dostanú do postele, sú už unavené a častokrát rovno zaspia. Je možné, že najskôr budete hľadať možnosti, ako si prácu v domácnosti podeliť s vašim partnerom, prípade aj staršími deťmi. Ďalšou možnosťou je prehodnotiť čas v práci. Možno dokážete niektoré veci robiť efektívnejšie, alebo ich delegovať niekomu inému.

Niektorým ľuďom sa podarí nájsť si 15-20 minút denne. Iní radšej vytvoria väčší blok času raz za týždeň, ktorý investujú do sebarozvoja. Môže to byť napríklad v nedeľu poobede. Takáto rutina bude skvelou bodkou po náročnom týždni a nakopne vás aj do toho nadchádzajúceho.

Kľúčom k úspechu je dostať túto aktivitu do vášho kalendára a dodržať svoj plán. Podobne ako pravidelné cvičenie, aj pravidelný sebarozvoj bude spočiatku vyžadovať silu vôle a chuť vydržať.  Bez rutiny je možné, že stále nájdete dôvod, prečo sa nevenovať sama sebe. Pravdou však zostáva, že nikdy nebude vhodný čas na sebarozvoj, ak si ho nevytvoríte vy sama.

Cvičenie, podobne ako sebarozvoj, prináša výsledky až časom. Zdroj: the formfitness (Pexels)

Rozvíjajte to, v čom ste dobré

Mnoho ľudí verí, že by sa v rámci sebarozvoju mali venovať aktivitám, ktoré im veľmi nejdú. Snažia sa byť pokročilí v mnohých veciach, namiesto toho, aby boli experti len v niekoľkých. Toto je len čiastočná pravda.

Je dôležité sústrediť sa na veci, ktoré vám zatiaľ nejdú, vyjsť tak zo svojej komfortnej zóny a zlepšiť si zručnosti, ktoré potrebujete napríklad vo vašej práci. Na druhej strane, ak sa sústredíte na rozvoj v tom, čo vám už ide, dosiahnete lepšie a rýchlejšie výsledky, ktoré vám za odmenu zaručia pocit zadosťučinenia. Ten môže pôsobiť ako silný motivátor v tom, aby ste pokračovali.

Ak sa ešte snažíte nájsť pre sebarozvoj čas vo vašich dňoch, najlepšie bude väčšinu z neho investovať do zručností, v ktorých ste už dobrá. Časom, keď už bude čas pre vás prirodzenou súčasťou vašej agendy, si to môžete pozmeniť a prispôsobiť vašim aktuálnym cieľom a snom.

žena rozvíjať svoje zručnosti v maľovaní
Pre začiatok si vyberte niečo, čo vám už celkom ide. Môže to byť aj tvorivá zručnost. Zdroj: rawpixel.com (Pexels)

Viete zmerať, že sa zlepšujete?

Je skvelé, že sa chcete rozvíjať. Ak je ale vašim cieľom „zlepšiť sa“ alebo „posunúť sa“ v niečom, ako budete vedieť, že vám to naozaj ide? Bez míľnikov bude veľmi náročné povedať, ako veľmi ste sa v niečom posunuli, či sa tomu venujete efektívne vzhľadom na čas a energiu, ktorú do toho investujete a či vôbec ešte pokračovať, alebo sa môžete na istý čas sústrediť na niečo iné.

Skvelý spôsob, ako si pripraviť stratégiu a sledovať svoj pokrok je nájsť si kouča alebo mentora. To je človek, ktorý vás bude viesť a s ktorým sa viete porozprávať o ťažkostiach, ktoré v súvislosti s vašim cieľom zažívate. Niektoré koučingové programy sú platené, existujú aj bezplatné mentoringové programy alebo môžete vyskúšať tzv. buddy system, kde si budete pomáhať navzájom.

Ste skôr samotárka? Určite poznáte metódu SMART cieľov. Tú môžete aplikovať aj na váš sebarozvoj. SMART je akronym z angličtiny, ktorý znamená, že vaše ciele by mali byť:

  • konkrétne (specific),
  • merateľné (measurable),
  • dosiahnuteľné (achievable),
  • realistické (realistic) a
  • časovo ohraničené, s termínom (timely).

Bez ohľadu na to, akú metódu si vyberiete, dôležité je neprestať kráčať vpred a rozvíjať sa. Vytrvalou prácou môžete zlepšiť svoj život a byť inšpiráciou pre ženy vo vašom okolí.

Zdroj titulnej fotky: Paige Cody (Unsplash)

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene