Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Epilácia vs. depilácia. Spoznajte rozdiel a zistite, čo je pre vás najlepšie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-02 09:00:05

Leto je v plnom prúde a k nemu neodmysliteľne patrí dokonale hebká pokožka bez akýchkoľvek nedokonalostí. Zbavte sa ochlpenia účinne a objavte, ktorý spôsob je pre vás ten naj.

Čím sa líšia?

Ako už iste viete, epilácia aj depilácia sú metódy odstraňovania nechceného ochlpenia. Aký je však medzi nimi rozdiel? Mnohé ženy si tieto dva procesy zamieňajú, z hľadiska postupu, ale i výsledku  však ide o dve rozdielne metódy. Zatiaľ čo pri depilácii odstránite len časť chĺpku na povrchu, pomocou epilácie sa účinne zbavíte celého chĺpku vrátane časti pod kožou. Z predchádzajúcich riadkov teda vyplýva, že depilácia síce na zbavenie sa ochlpenia poslúži, epilácia sa však postará o podstatne dlhší čas bez starostí o vykúkajúce chĺpky. Pomocou epilácie si teda užijete pocit krásne jemnej pokožky o niečo dlhšie, nebude to však zadarmo. Práve epilácia býva pomerne bolestivejšia v porovnaní s takmer bezbolestivou depiláciou.

Depilácia

Odstraňovanie chĺpkov pomocou depilácie spočíva v prípravkoch, alebo postupoch, ktoré zvyknú byť založené ma chemickom procese degradácie. V takomto prípade ide najčastejšie o depilačné krémy. Tie pôsobia prelomením disulfidových väzieb, ktoré spájajú proteínové reťazce a poskytujú ochlpeniu silu, takýmto procesom sa chlpy doslova rozpadajú. Veľmi častou a obľúbenou formou je aj klasické holenie chĺpkov. Ako spomíname vyššie, pri depilácii nepocítite takmer žiadnu bolesť a procedúra vám nezaberie veľa času. Množstvo prípravkov je dnes vhodných do sprchy a tak si nanesiete depilačné krémy, chvíľku počkáte a hebká pokožka je na svete. Pozor by si však mali dať najmä dámy s citlivejšou pokožkou. Depilačné krémy obsahujú rôzne chemické látky, ktoré sa môžu podpísať pod nepríjemné podráždenie, začervenanie, či v niektorých prípadoch svrbenie. Klasické holenie vám zrejme predstavovať nemusíme, pamätajte však nato, že by sa chĺpky mali holiť vždy v smere rastu. Taktiež nezabudnite na vhodné prípravky počas holenia, ale i po ňom. Na upokojenie pokožky vám okrem bežne dostupných krémov a gélov po holení, výborne poslúži aj kokosový olej. Ten nielen že pokožku upokojí a hydratuje, navyše krásne zvýrazní jej jemnosť.

Epilácia

Epilácia je odstránenie celej dĺžky chlpu vrátane časti pod kožou a jej výsledok trvá o niečo dlhšie ako pri depilácii. Metódy zahŕňajú voskovanie, sladenie, epilačné zariadenia, lasery, intenzívne impulzné svetlo alebo elektrické prostriedky. Ak patríte ku tým šťastnejším a chĺpky na vašom tele sú skôr výnimkou, potom rozhodne siahnite po obyčajnej pinzete. Za pár minút sa zbavíte ochlpenia na niekoľko týždňov.  Hlavnou výhodou epilácie je potenciálne odstránenie celkového vlasového folikulu, v prípade, že používate správne prostriedky resp. procedúru. Tieto postupy nielenže odstraňujú nežiaduce ochlpenie, ale tiež odďaľujú opätovný rast. A to teda hodnotíme ako obrovské plus. Ak s epiláciou nemáte skúsenosti, zo začiatku pre vás môže predstavovať väčšiu bolesť.  Nemusíte mať však veľké obavy, pri správnej technike a dlhšej praxi dokážete tieto nepríjemnosti vo veľkej miere minimalizovať. Vedľajšími, nie veľmi lákavými účinkami epilácie môžu byť nahromadené chĺpky a z nich vznikajúca infekcia. Nezabúdajte preto na správne čistenie pokožky a miest kde idete epiláciu vykonať. Takto dokážete infekciu výrazne minimalizovať.

Finálny verdikt

V prípade, že sa rozhodujete medzi depiláciou a epiláciou by ste  do úvahy mali vziať najmä typ ochlpenia, pretože je rozdiel ak s nepeknými tmavými chĺpkami bojujete každý deň, alebo sa vám naopak raz za čas na nohe objaví svetlý chĺpok. Najmä v letnom období, kedy sa môžete konečne popýšiť odhalenou pokožkou, by ste mali zaistiť aby bola dokonalá. Ako víťaz sa v tomto prípade javí epilácia, ktorá je trvalejšia a vy máte na istý čas od chĺpkov pokoj. Epilácia je tiež ideálnym riešením na dovolenke, pozor však aby ste ju stihli ešte doma. Slnečné lúče by vám čerstvo epilovanú pokožku mohli podráždiť. V dnešnej dobe sa však možnosti neobmedzujú len na odstránenie chĺpkov pomocou depilácie alebo epilácie. Spôsobom je množstvo, stačí si len vybrať. 

Akým spôsobom dávate nežiaducemu ochlpeniu košom vy? Preferujete skôr epiláciu, depiláciu alebo uprednostňujete úplne iné metódy? O svoj názor a cenné rady sa môžete podeliť v komentároch.

Najnovšie články

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene