Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Prečo vlastne nosíme makeup?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-03-27 22:39:35

Veď ty vôbec nepotrebuješ makeup. Počuli ste už niekedy túto vetu? Od rodičov, kamošiek či dokonca od partnerov? Bez ohľadu na to, či makeup nosíte často alebo sa mu vyhýbate, možno aj vás zaujíma, prečo ho ženy naozaj nosia. V článku vám odhalíme, čo o ženách a makeup-e hovoria vedci.

Prečo ženy nosia makeup?

V prvom rade musíme hneď na úvod povedať, že nie všetky ženy makeup nosia. Táto otázka je nesprávne formulovaná, pretože z nej vyplýva, že normou je ho nosiť a je málo výnimiek, ktoré tak nerobia. Vieme však, že to nie je pravda. Namiesto toho si preto myslíme, že je dôležité začať sa pýtať inak: čo je dôvodom, že nosíme práve ten makeup, ktorý nosíme?

Ak by sme porovnali kozmetické taštičky 1000 žien, našli by sme produkty, ktoré sa opakujú: farebný podklad (makeup, BB krém, korektor či púder), maskara a rúž. Mnoho žien už objavilo aj čaro lícenky a rozjasňovača. Čím to je, že používame tie isté produkty napriek tomu, že nevyzeráme vôbec rovnako? Z vedeckého hľadiska to je celkom jasné: pretože používame makeup, ktorý zvýrazňuje zdravie a mladistvosť.

licenka, puder a makeup

Krása nie je univerzálna

Hoci podľa vedcov existuje istý estetický štandard, pokiaľ ide o ľudskú krásu, tak ideál sa menil naozaj z extrému do extrému. Antika obľubovala plnoštíhle ženské telá, pred pár rokmi bolo trendy byť veľmi chudá. Dnes sa šíri osveta o sebaláske, napriek tomu vnímame z médií, že v popredí sú vypracované a chudšie telá. Plnoštíhlych modeliek síce pribúda, zvyčajne však majú dokonalú pleť a krásne vlasy, či iné atribúty, ktoré dopĺňajú celkový look.

Pokiaľ ide o makeup, aj tam sa to striedalo v každom storočí. Prirodzený, extrémny, svetlý, tmavý… nosilo sa všeličo, nosili to aj muži, aj ženy. A prikladal sa tomu vždy iný výraz. Definícia krásy jednoducho nie je univerzálna, preto neexistuje univerzálny dôvod, prečo nosíme makeup.

Existuje však súvislosť medzi tým, aký makeup nosíme a ženskou plodnosťou.

Makeup podľa vedcov

Rúž. Červené pery sa považujú za príťažlivé. Nedávny výskum z roku 2012 poukázal na to, že muži skôr oslovia ženy s červenými perami, než tie s ružovými alebo hnedými odtieňmi na perách (Guéguen). Predpokladá sa, že dôvodom je spojitosť medzi plnými, červenými perami a plodnosťou.

Farebný základ. Či už preferujete tekutý alebo púdrový makeup, zjednotený tón pleti pridáva zdravý odtieň, ktorý je príťažlivý. Vytvára ilúziu symetrie a vo všeobecnosti ho ženy označujú za najdôležitejšiu časť ich kozmetickej taštičky. Dokonca podľa jedného výskumu to bol práve farebný základ, ktorý vraj vytváral najväčší rozdiel u tej istej ženy (Mulhern, Fieldman, Hussey, Leveque, & Pineau, 2003).

Lícenka. Prečo je práve lícenka dôležitá? Ženy sa červenajú, keď sú vzrušené alebo uprostred svojho menštruačného cyklu. Lícenka napodobňuje tento stav a vytvára dojem sexuálneho vzrušenia, mladistvosti a plodnosti.

Očný makeup. Tiene, ceruzky, linky, maskara… Podľa štúdie Mulhern et al., ženy označili práve očný makeup za produkt, ktorý najviac vyzdvihuje krásu iných žien. Priťahuje to pohľad na oči, ktoré mnohí považujú za nakrajšiu črtu na tvári.

zena si dava cerveny ruz

5 dôvodov, prečo milujeme makeup my

  1. Pretože nám zvyšuje sebavedomie pri problematickej pleti. Zakryje to, čo zakryť chceme, no zároveň tým zvýrazní naše črty ako oči, pery či nos.
  2. Aplikácia makeupu je zaslúžený čas, ktorý môžeme tráviť samé so sebou. Je to akási očista či rituál, ktorý nás baví.
  3. Vďaka vhodne zvolenému makeupu, v kombinácii s oblečením, vyzeráme reprezentatívne. Môžeme sa tak vrhnúť na podnikanie, ďalší pohovor alebo na rande s väčším sebavedomím.
  4. S makeupom vieme dosiahnuť rôzny look, môžeme sa vyjadriť a stať sa hocikým. Vyberáme si ho podľa nálady a táto sloboda je skvelá!
  5. Je to zároveň aj zábava! Hoci vždy potajomky hromžíme, že sme tým zabili kopec času… každé ráno sa zobudíme a berieme štetec opäť do ruky.

Záverom

Makeup bol súčasťou skrášľovania po stáročia. Nie nič zlé na tom, že ho nosíte – ani na tom, že ho nenosíte. Hlavne nezabudnite zostať sama sebou.

Pre inšpiráciu si môžete pozrieť toto kratučké video, ktoré znázorňuje najznámejšie makeup trendy v histórii.

Video – Ženský makeup v histórii

 

Zdroje:

  • Guéguen, N. (2012). Does red lipstick really attract men? An evaluation in a bar
  • Mulhern, R., Fieldman, G., Hussey, T., Lévêque, J. L., & Pineau, P. (2003). Do cosmetics enhance female Caucasian facial attractiveness?
  • Psychology Today

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva