Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Potraviny proti stresu alebo účinné tabletky na chudnutie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-04-16 09:00:15

Takmer každý deň čelíme stresujúcim situáciám – doma, v práci alebo v obchode, kde narážame na hnev alebo odpor, ktorý nám komplikuje už tak ťažký život. Masmédiá nás pravidelne informujú o výbuchoch, tajfúnoch, povodniach, terore a podobných hrôzach, ktoré, hoci sa nás netýkajú osobne, zanechávajú na našich nervoch ďalšiu jazvu.

Tento tlak a negatívne informácie v kombinácii s povinnosťami a nedostatočnou energiou sa podpisujú pod vznik stresu, ktorého následky na naše zdravie bývajú fatálne. Je ale možné odolávať stresu bez toho, aby ste sa uchýlili k sedatívam, antidepresívam a iným „chémiám“? Určite áno!

Niekto si povie, že intímne chvíle a zblíženie to vyriešia. Alebo pomôže zmena prostredia, prípadne zaženieme stres niečím sladkým a chutným. Cukor pomôcť dokáže, no zanecháva stopy na našej hmotnosti a tak máme zasa stres z toho, že sa nám v nevhodných partiách tela usádza tuk a my si nemôžeme kúpiť krásne oblečenie z výkladu.

Čo robiť? Vyberte si „správne“ jedlo

Počas obdobia akútneho stresu alebo dlhodobého nervového vyčerpania, potrebuje telo podstatne viac ako bežné proteíny. A najlepšie je ich v takýchto situáciách nabrať z fermentovaných mliečnych výrobkov s nízkym (ale nie nulovým!) obsahom tuku, obohateným o bifidobaktérie a laktobaktérie.

Okrem toho môže byť dobrým zdrojom bielkovín aj hydina, ryby a morské plody bohaté na esenciálny fosfor a iné minerály pre účinnú funkciu mozgu. Ak to z času na čas skombinujete s neškodnými tabletkami na chudnutie a zdravým pohybom, malo by vám to priniesť požadovaný efekt.

Pozor na živočíšne tuky

Nemali by ste sa snažiť vyplniť nedostatok bielkovín knedľami a klobásou, aj keď sú veľmi chutné a povznášajúce! Podľa odborníkov na výživu, prevaha živočíšnych tukov v strave, nielen zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, ale je tiež jednou z hlavných príčin pretrvávajúceho poklesu nálady a rozvoja depresie.

Rastlinné oleje sú na rozdiel od nich jednoducho potrebné na boj proti frustrácii a apatii. Sú hlavnou surovinou pre stavbu chemikálií v tele, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrej nálady a vyváženého duševného stavu. Podľa obsahu prospešných mastných kyselín sú optimálnym zložením pre naše nervy nerafinované slnečnicové, ľanové a olivové oleje, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus a posilňujú pečeň.

Vitamíny hľadajte v zelenine

Vitamíny, ako už vieme, sú pre človeka životne dôležité a počas obdobia akútneho stresu a celkového vyčerpania sa stávajú „záchrancami“. Snažte sa preto jesť zeleninu častejšie surovú alebo po minimálnom tepelnom spracovaní, pretože mnohé vitamíny sú pri vysokých stupňoch zničené.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať potravinám bohatým na vitamíny B, pretože posilňujú roztrasené nervy, vyživujú unavený mozog a pomáhajú vám udržiavať dobrú náladu v ťažkých časoch.

Vitamín B6 sa napríklad podieľa na syntéze hormónu šťastia – serotonínu. Pri nedostatku vitamínu  B12 sa u človeka zasa vyvinie ľahko depresia.

Veľkorysými darcami vitamínov tejto skupiny sú všetka zelenina, medzi ktorú patrí napríklad  brokolica, zelené fazuľky, špenát, zeler alebo avokádo, banány, orechy, obilný chlieb a otruby, mandle a hovädzie mäso.

Ak máte s ich pravidelnou prípravou a konzumáciou problémy, skúste Chlorellu, okrem vitamínov skupiny B, je dobrým zdrojom vlákniny a účinným prostriedkom na detox.

Čučoriedky, ríbezle, jahody pomôžu doplniť zásoby vitamínu C, ktoré sú vyčerpané počas nervového napätia.

Na tieto veci zabudnite

Počas boja s dlhodobým stresom sa snažte vyhnúť používaniu produktov obsahujúcich konzervačné látky, umelé farbivá a iné potravinárske chémie. Práve tieto látky prispievajú k zníženiu imunity, akumulácii toxínov a zabraňujú vstrebávaniu vitamínov, ktoré sú v tomto období života nevyhnutné.

V snahe vysporiadať sa so stresom, mnohí siahajú po káve alebo silnom čaji a snažia sa tak  „podnecovať“ svoj výkon a dobré životné podmienky.

Výsledkom takýchto „kofeínových“ útokov je ale stav porovnateľný s drogovou závislosťou. Okrem toho spôsobujú tieto látky v nadmernej miere aj značné poškodenie pečene a srdca.

Namiesto nápojov bohatých na kofeín je lepšie skúsiť zelený čaj. Neuškodí šálka kakaa alebo horúcej čokolády – tieto nápoje majú silný protistresový účinok. Matový čaj s citrónom je vynikajúce antidepresívum tiež! Tak si niečo z našej ponuky vyberte, možností je naozaj veľa a vy ich môžete vo svoj prospech využiť, často bez zbytočných výdavkov.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva