Nikto z nás sa nechce na pracovisku cítiť mizerne. Pocit, že sa nikam neposúvate alebo že si vás zamestnávateľ neváži je častokrát dôvodom podať výpoveď.
A je to v poriadku – aj v našom magazíne vždy hovoríme o tom, že je v poriadku začať odznova, vytvoriť si čas pre seba alebo asertívne komunikovať svoje potreby. Avšak predtým, ako výpoveď podáte, by ste mali zvážiť odpovede na tieto otázky…
Prečo chcete podať výpoveď?
Hľadajte svoj dôvod, prečo sa aktuálne nachádzate v situácii, kde sa výpoveď zdá byť jediným východiskom. Nesplnila daná pozícia vaše očakávania? Môžu za to vzťahy na pracovisku? Aká zmena by vám mohla túto situáciu vyriešiť? V prípade, že problémom je nízky plat, skúste porozmýšľať, či by ste za rovnaký plat naďalej pracovali, ak by sa zmenili niektoré podmienky.
Niekedy je možné, že rozhovor s vedením prinesie pozitívnu zmenu. Dobrý zamestnávateľ by mal rozumieť tomu, ako prejavovať uznanie svojim zamestnancom a tiež by mal mať základné vlastností empatického lídra. Pokiaľ na takého nemáte šťastie, stále je tu pár otázok, ktoré považujeme za dôležité.
A čo ďalej?
Čo budete robiť potom, keď z práce odídete? Máte už zabezpečené budúce miesto? Ak áno, to je skvelé. Napriek tomu pouvažujte, čo vás na tej novej pozícii naplní alebo poteší a aktuálne to v práci nedostávate. Nechcete sa predsa dostať do rovnakej situácii o niekoľko mesiacov, kedy sa vzrušenie z nového zamestnania vyparí.
V prípade, že ďalšie miesto ešte nemáte zabezpečené, stále by ste mali poznať odpoveď na túto otázku. Je dobrovoľná nezamestnanosť to správne rozhodnutie? Niekedy to môže byť práve to nakopnutie, ktoré človek potrebuje napríklad k rozbehnutiu vlastného biznisu – inokedy to však môže viac poškodiť ako pomôcť.
NÁŠ TIP: Zvažujete vlastné podnikanie? Týmito radami sa riadia úspešné podnikateľky
Aké sú podmienky vašej aktuálnej pracovnej zmluvy?
Predtým, než do kancelárie vášho šéfa či vašej šéfky napochodujete s výpoveďou si opäť prečítajte vašu pracovnú zmluvu. Pri niektorých pozíciách je totižto možné zmluvu porušiť aj po ukončení pracovného pomeru. Upravuje totiž napríklad to, v akej vzdialenosti sa od predošlej firmy môžete zamestnať, prípadne či vôbec môžete pracovať u konkurenta (zvyčajne tu platia isté lehoty kvôli ochrane know-how). Pre istotu si teda naštudujte, čo vlastne po výpovedi robiť môžete a kedy by ste už možno porušovali zmluvné podmienky a hrozila by vám sankcia.
Kedy podáte výpoveď?
Nejde ani tak o načasovanie vo vašej živote ako skôr o načasovanie v rámci pracovného dňa. Naozaj chcete podať výpoveď len pár minút pred dôležitým rokovaním alebo pred záverečnou? Odporúčame vám zvoliť si čas, kedy sa v kancelárii nachádza váš zamestnávateľ alebo nadriadený a budete mať obaja dostatok času na zmysluplný rozhovor o vašich dôvodoch odchodu.
Čo sa vám na vašom terajšom zamestnaní páči?
Odpoveď na túto otázku vám pomôže zachovať si pri výpovedi profesionalitu a tiež pozitivitu. Nájdite, čo vás na danej firme lákalo, čo sa vám v práci aj páčilo. Najlepšie je totiž nepokaziť si vzťahy na pracovisku a nestať sa tak terčom klebiet či dokonca výsmechu. Nikdy neviete, koho váš zamestnávateľ pozná či kde sa opäť stretnúť vaše chodníčky. V slušnosti a s rešpektom môžete pracovný pomer ukončiť dôstojne a posunúť sa vo vašej kariére ďalej.