Zariaďujete home office? Poradíme vám! – Omladnut.sk

Zariaďujete home office? Poradíme vám!

Pracujete z domu? V tom prípade potrebujete vhodné pracovné miesto. Niekto si môže dovoliť samostatnú pracovňu, iní sa musia však uskromniť s „office kútikom“ v obývačke, v spálni alebo v kuchyni. Ako ju zariadiť a kde je pre ňu najvhodnejšie miesto?

Podnikáte a využívate home office alebo si nosíte prácu aj domov? V každom prípade na to potrebujete svoj pracovný kútik. Záleží len na vašich možnostiach, či to bude kráľovsky zariadená izba v štýle kancelárie alebo len malá časť z obývačky či spálne. Najlepšie miesto bude tam, kde budete mať pokoj a nič vás nebude rozptyľovať. Môžete si vyčleniť miesto aj v obývačke. Mala by to byť miestnosť, kde sa väčšinou venujete práci. Neodporúča sa spálňa, pretože tá by mala slúžiť na spánok a oddych.

Ak sa vám nepodarilo vyhradiť na prácu z domu samostatnú izbu, mali by ste domácu kanceláriu aspoň opticky predeliť od zvyšnej časti miestnosti. Vyskúšajte napríklad regál v pyramídovom tvare.

Táto časť by mala slúžiť iba na prácu. Nemali by ste pri ťukaní do klávesnice, obedovať a zároveň zapínať obľúbený seriál. Neodporúča sa mixovať relax s povinnosťami.

Home office: Čo budete potrebovať?

Pracovný stôl

„Dôležitým kritériom pri výbere stola je určite priestor aký je na home office k dispozícií a skutočná potreba pracovného priestoru. Koľko budete potrebovať pracovnej plochy a koľko úložného priestoru v rámci domácej pracovne. Ďalším kritériom je, či pracujete so stolovým počítačom alebo s notebookom. Od toho sa odvíja výber pracovného stola a úložných prvkov na dokumenty. Pri malých priestorových možnostiach je vhodné zamerať sa na PC stolík, ktorý kombinuje relatívne veľkú pracovnú plochu stola a dobré odkladacie priestory na dokumenty,“ radí odborník Ing. Martin Šutý so spoločnosti Tempo Kondela nábytok.

„Z hľadiska šetrenia priestoru je vhodné situovať ho k stene tak, aby prirodzené svetlo dopadalo z bočnej strany na písaciu časť stola a osvetľovalo pracovnú plochu pravákovi z ľavej strany a ľavákovi z pravej strany,“ dopĺňa riaditeľ nábytkárskej firmy Tempo Kondela. Nezabúdajte ani na osvetlenie, ktoré by malo svietiť zhora na celú pracovnú časť stola vrátane obrazovky.

Stolička

Miesto, na ktorom presedíte väčšinu pracovného času (ak teda neobľubujete pohodlnú prácu z gauča). Preto odporúčame vybrať tú najpohodlnejšiu! Najlepšie kancelársku s nastaviteľnou výškou, aby vás nebolel chrbát alebo aj celé telo. Vyhnite sa koženému manažérskemu kreslu. Okrem toho, že si na ňom zaparíte zadok, nie je určené na dlhšiu prácu za počítačom, ale skôr na pracovné porady. Dobrá stolička by mala byť určite výškovo nastaviteľná a tiež by ste si mali korigovať aj sklon operadla. Dôležitosť sa kladie aj na bedrovú oporu. Nezaškodia ani opierky na ruky, no nie každý ich potrebuje k šťastiu.

Foto: Tempo Kondela nábytok

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.