Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Nájdite svoje silné stránky, využijete ich v podnikaní aj v živote

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-10-30 14:16:24

O úspechu sa toho povedalo už všeličo. Niektorí tvrdia, že je za ním vždy aj kúsok šťastia. Iní hovoria, že je to výsledok tvrdej práce alebo schopnosti prispôsobiť sa. Nech už veríte v hociktorú definíciu úspechu, pri jeho dosahovaní budete pravdepodobne využívať svoje silné stránky. Ak neviete, ktoré to sú, v článku vám poradíme, kde začať hľadať!

Ako nájsť svoje silné stránky?

Prvým krokom je identifikovať vaše zručnosti. Možno máte skvelú krátkodobú pamäť, možno viete skvele recitovať alebo hrať basketbal. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá byť relevantné, zapíšte si každú takúto zručnosť. Neskôr k nim skúsite nájsť spoločného menovateľa.

Okrem zručností si zapíšte aj aktivity, pri ktorých strácate pojem o čase. Tieto vám prinášajú radosť, sú vašou vášňou a investujete do nich veľa energie, preto sú pri otázke o silných stránkach dôležité. Možno v nich objavíte skrytý talent, nad ktorým ste ešte nepremýšľali. Tiež je možné, že v týchto aktivitách sa bude niektorý element opakovať: vaše hobby možno vyžaduje vytrvalý tréning, dobrú stratégiu alebo tímovú spoluprácu.

Mohlo by vás zaujímať: Denné návyky, ktoré spájajú všetky úspešné ženy (článok)

Všetko so všetkým súvisí

Len čo máte takýto zoznam zručností a aktivít spísaný, pozrite sa naň ešte raz. Hľadajte odpovede na tieto otázky:

  • Čo spôsobuje, že sa mi vždy darilo v tejto oblasti?
  • Ktorý element sa opakuje pri aktivitách, ktoré mi prinášajú radosť? 
  • Majú moje zručnosti niečo spoločné? (Súvisia s prácou s ľuďmi, s komunikáciou, s nejakou tvrdou zručnosťou a pod.?)

Pomaličky sa vám začne takto krištalizovať obraz o sebe samej. Pre ďalšiu pomoc sa môžete obrátiť na kolegov či blízkych.

Ľudia vo vašom okolí sú skvelým indikátorom vašich silných stránok. Môžete ich osloviť priamo a opýtať sa ich: Počuj, čo si myslíš, že sú moje silné stránky? Tiež môžete vytiahnuť staré SMS správy, emaily a listy a pospomínať si, za čo vás bežne ľudia chvália. Ak je to viditeľné navonok, je to naozaj silná schopnosť, ktorú sa oplatí pestovať. Možno viete skvele povzbudzovať, alebo vždy navodíte príjemnú atmosféru či ste dobrý poslucháč. Všetky tieto silné stránky nájdu svoje využitie v súkromnom aj pracovnom živote.

Dobrý podnikateľ predsa vie motivovať svojich zamestnancov či dokonca klientov, vie vytvoriť atmosféru, v ktorej sa príjemne uzatvára obchod a je aj dobrý poslucháč, inak by svojich klientov nepoznal. Podobným spôsobom viete aplikovať v podstate všetky silné stránky, ktoré o sebe zistíte.

šťastná žena

Vaše úspechy sú mapou k vašim silným stránkam

Ak by ste si mali zoradiť rebríček 10 najdôležitejších úspechov vo vašom živote, akým vlastnostiam by ste za ne boli vďačná? Odporúčame vám nielen nad tým premýšľať, ale naozaj si to aj spísať na papier. Vytvorte si zoznam vašich najväčších úspechov a ku každému priraďte vlastnosti, ktoré vám pomohli pri ich dosiahnutí. Tie, ktoré sa často opakujú, sú mapou k pomenovaniu konkrétnych silných stránok. Ak ich porovnáte s vašimi zručnosťami a aktivitami, pri ktorých strácate pojem o čase, určite nájdete prienik. Práve tieto opakujúce sa vlastnosti budú vašimi silnými stránkami.

Nezabúdajte na povahové vlastnosti alebo na oblasti, v ktorých vám to odjakživa šlo: kreativita alebo finančná gramotnosť, úprimnosť, prispôsobilosť a pod. môžu byť tiež silnými stránkami, s ktorými môžete do budúcna pracovať a rozvíjať ich pre svoje dobro – aj pre dobro vášho okolia.

Veríme, že tento článok vám pomohol usmerniť myšlienky správnym smerom a už čosokro sa vám podarí konkrétne pomenovať vaše silné stránky. Avšak objavenie týchto stránok je len prvý krok. Bez ohľadu na to, ako si definujete úspech vy, asi sa zhodneme na tom, že to nie je čistá náhoda. Pri jeho dosahovaní je dôležité využívať svoje silné stránky na maximum. Nezabúdajte preto na ich rozvíjanie.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.