Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Meditovanie: na čo slúži a prečo sa ho nebáť

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-10-10 15:31:26

Meditovanie sa dnes teší rastúcej obľube. V celom tom humbuku okolo sa však občas stratí odpoveď na najdôležitejšiu otázku: Čo je vlastne cieľom meditovania?

Meditovanie slúži na vyprázdnenie mysle?

Áno, technicky to je naozaj tak, no nie je to celá pravda. Je potrebné si uvedomiť, že síce cieľom meditovania je stav slobodnej mysle, mysle bez rozrušenia, spôsob, akým to môžeme dosiahnuť nie je ten, že prestaneme myslieť.

Mnoho ľudí zápasí s tým, že počas meditácií nevedia prestať premýšľať. A to vôbec nevadí! Premýšľanie je ľudské a dobré. Nezaraďte sa aj vy medzi tých, ktorí to z tohto dôvodu vzdajú!

Cieľom meditovania je myseľ bez rozrušenia – to však nie je všetko.

Skúste namiesto toho zmeniť pohľad na vec, a sústrediť sa na to, že vašou rolou počas meditovania je, že ste svedkom týchto myšlienok – pozorujete ich „zvonka“. Veď naša mysel je nastavená na premýšľanie. Problémom teda nie je to, že máte myšlienky, ale to, na ktoré z nich sa sústreďujete.

V tomto vám môže pomôcť mantra. Mantra je slovo alebo veta, častokrát v sanskrite, ktorú v duchu počas meditovania opakujeme: poskytuje to našej mysli oporný bod, vďaka ktorému nebude skákať od jednej myšlienky ku druhej, ale naopak vy získate kontrolu nad tým, ktorou myšlienkou sa budete zaoberať. Je to tisícročia stará technika, ktorá je veľmi účinná.

Video – Mantra ÓM, ktorú praktizujú buddhisti

V čom spočíva teda cieľ meditovania?

Meditovanie nám pomáha dosiahnuť viaceré ciele. Je to skvelý prostriedok na relaxáciu pri nespavosti, a blahodárne vplýva nielen na myseľ, ale aj telo. V podstate však ciele, ktoré nám meditovanie pomáha dosiahnuť, môžeme rozdeliť na štyri skupiny.

Duchovné ciele

Veľa foriem meditovania má svoje korene v náboženstve, najmä v hindiuzme a buddhizme. V kontexte náboženstva sa meditovanie využíva ako spôsob porozumenia náboženským pravdám, častokrát inštinktívne. Ich cieľom je dosiahnuť jednotu so svetom, vesmírom, či sebou samým.

Úľava od stresu

Meditovanie je skvelá forma na boj so stresom. Vyžíva relaxačné techniky, napríklad dýchacie cvičenia na uvoľnenie. S týmito je možné už do niekoľkých minút pocítiť úľavu, upokojuje to myseľ a pomáha ľuďom v práci či doma. Pokiaľ je vaším cieľom zredukovať stres, meditovanie vám pomôže utíšiť obavy vo vašej mysli, vďaka čomu sa budete cítiť silnejšia a schopnejšia problémy vyriešiť alebo sa vyrovnať s aktuálnou životnou situáciou.

Okrem toho týmto budujete sebavedomie, zvyšujete sústredenosť, a zredukujete úzkosť.

Meditovanie pri mori

Pozitívny vplyv na zdravie

Americký vedecký časopis Americal Journal of Psychology už začiatkom 90. rokov vydával štúdie dokazujúce pozitívny vplyv meditovania na zdravie. Predovšetkým pomáha pri vyrovnávaní sa s úzkosťou a panikou.

Osobné ciele

Popri znižovaní stresu, silnejšom zdraví alebo spiritualite si pri meditovaní môžete stanoviť aj vlastné ciele. Aké?

Napríklad zvýšený výkon v práci, trpezlivejší prístup k deťom alebo lepšie výsledky v športe. Keď sa meditovaním snažíme náš cieľ dosiahnuť, v podstate sa sústreďujeme na ten cieľ, častorkát pomocou vizualizácie a pozitívnych afirmácií.

Vizualizácia je predstavenie si toho, že ten cieľ dosiahnete – aký to bude pocit, ako sa tam dostanete, aké budú potom reakcie. Pozitívne afirmácie sú tvrdenia, ktoré vám pomôžu sústrediť sa na cieľ, uvedomiť si, čo ste preň už urobili a tiež pomáhajú pripomínať si vaše predchádzajúce úspechy. Patria medzi jednu z najlepších techník, ktoré využívajú úspešné podnikateľky.

Meditovanie pri vode

Aby sme si to zhrnuli

Okrem „klasického“ cieľa utíšiť myseľ môže meditovanie mať aj ďalšie ciele, a to duchovné, zdravotné alebo osobné. Bez ohľadu na ten váš určite platí, že meditovanie je mocná technika, ostrieľaná tisíckami rokov, ktorá dennodenne pomáha ženám na celom svete v rôznych oblastiach života.

Chcete s meditovaním začať, no neviete, ako na to? Prečítajte si náš komplexný návod, v ktorom sa dozviete, ako začať a čo od meditácie môžete očakávať!

Zakladne tipy a triky o tom ako meditovat

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.