Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Meditácia namiesto zostávania po škole? Škola si to nevie vynachváliť!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-04-11 22:13:47

Ste učiteľka a jeden z vašich žiakov sa nespráva dobre. Čo urobíte? Pravdepodobne ho napomeniete, v horších prípadoch ho necháte po škole. To však k ničomu nevedie. Ak ste niekedy ako dieťa ostali poškole, viete, že extrovertní „nespratníci“ sa medzi sebou podporujú, kým tí introvertní len v tichosti nenávidia celý svet. Základná škola Roberta W. Colemana v americkom Baltimore sa rozhodla to zmeniť a dáva deťom možnosť zvoliť si miesto trestu kurz meditácie.

 

Deti, ktoré vyrušujú, tam nekončia automaticky v riaditeľni, najprv dostanú šancu na nápravu v špeciálnej miestnosti nazvanej Miestnosť prítomného okamihu. Je to úplne obyčajná trieda, len namiesto stolov, stoličiek a učebných pomôcok je prázdna, s príjemnými a nevyrušujúcimi dekoráciami na stenách a s podložkami na sedenie na zemi. Neposlušné deti si v nej musia sadnúť a prejsť si aspoň jedno z dychových alebo meditačných cvičení. Tie im pomôžu upokojiť sa, vrátiť sa z pocitu krivdy do reality a do prítomnosti. Tiež by si mali v hlave prejsť, čo sa vlastne stalo, pokiaľ možno z neutrálneho pohľadu.

Deti si svoj meditačný tréning berú so sebou aj domov. Zakladateľ nadácie povedal:

„Ozývajú sa nám rodičia, ktorí sa po ťažkom dni vracajú domov úplne vyšťavení a ich dieťa im povie: Mami, poď si na chvíľu ku mne sadnúť, ukážem ti ako sa správne dýcha!“

Skeptický svet začína objavovať meditáciu

Meditácia je s nami už tisícročia. V poslednej dobe však začalo meditačné vyprázdňovanie mysle, paradoxne, vyvolávať mnohé otázky v mysliach vedcov. Samozrejme, hovoríme o mentálnych cvičeniach, sústredení a udržiavaní pozornosti, bez náboženstva, ktoré meditáciu dlhodobo sprevádzalo. Experimenty, v ktorých meditujúci ľudia boli napojení na mozgové skenery priniesli mnoho nečakaných odhalení.

Jedna zo štúdií prišla s tým, že meditácia pomáha psychike obrniť sa proti negatívnym emóciám natoľko, že ju odporučili vojakom ako tréning pre prípad krízových situácií. Samozrejme, to čo platí pre armádu, platí aj pre nás civilistov. Pre mozog je každá negatívna spomienka podobná, či už je to smrť v rodine, rozchod, alebo nepríjemný šéf.

Meditácia tiež dokáže výrazne zlepšiť pamäť a pokiaľ sa zameriavate na vnímanie prítomného okamihu, pomáha udržať pozornosť, čo je veľká výhoda práve v tak vysoko konkurenčnom prostredí, ako je základná a stredná škola!

Samozrejme, veda nás učí, aby sme všetko brali s určitou dávkou skepticizmu. A to platí aj na vedecké štúdie. Ich výsledky sa nepodarilo vždy zopakovať, ale poznáte to, každá myseľ je iná. Napriek tomu, poznatky vedcov, psychológov a neurológov vytvárajú zaujímavú mozaiku, ktorá ukazuje, aká je sila meditácie. Cvičenia vnímania prítomného okamihu dokonca u niektorých zahraničných psychológov postupne vytlačili klasické terapie.

Deti si neodbaľovali vianočné darčeky. Môže za to meditácia?

Meditačné miestnosti boli v škole vytvorené vďaka partnerstvu s miestnou neziskovou organizáciou, ktorá pomáha školám a škôlkam zavádzať cvičenia meditácie a jogy.

Koordinátor, ktorý je v škole zodpovedný za projekt tiež pôvodne neveril, že kurz meditácie prinesie až také plody, najmä u mladších žiakov. Najmä dnes, keď mnohé deti bojujú s problémami s pozornosťou a hyperaktivitou.

Najťažšou skúškou bol pre deti vianočný večierok, na ktorom sa mali rozdávať darčeky, ale najprv museli zvládnuť jedno meditačné cvičenie. Školský koordinátor spomína:

„Povedali sme malým deťom, aby si sadli a meditovali, tesne predtým, ako sa malo otvárať vrece s darčekmi a ony to urobili! Bolo to neskutočné, kľudne sedeli a usmievali sa. Radosť pozerať sa!.“

Meditáciou k lepšiemu prospechu

Ak máte dieťa, ktoré sa dokáže bez problémov sústrediť dlhšie ako ostatní, ktoré má lepšiu pamäť a ktoré je kľudnejšie, tak je veľmi pravdepodobné, že bude pravdepodobne mať aj lepšie známky. A naozaj je to tak. Školy, v ktorých zaviedli meditačné kurzy hlásia nie len lepší prospech, ale aj lepšiu dochádzku a menej konfliktov medzi žiakmi. Ak sa teda v blízkej budúcnosti chystáte na rodičovské združenie, pošlite tento článok aj ostatným rodičom a potom to skúste spolu nadhodiť pri rozhovore s učiteľkou.

Aký máte názor na meditáciu Vy?

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene