Máte vysoký cholesterol? Pomôže vám sója. – Omladnut.sk

Máte vysoký cholesterol? Pomôže vám sója.

Patríme medzi krajiny, kde ľudia trpia nevyváženým jedálničkom a skladba potravín nie je často dostatočne pestrá. Stačí nám  rýchle občerstvenie, konzumujeme veľa pečiva, ale zabúdame na pestrosť stravy, ktorá je základom dostatočného prísunu všetkých potrebných živín. S tým je spojený aj výskyt civilizačných chorôb, medzi ktoré patria choroby srdca a kardiovaskulárneho systému spôsobené dlhodobo zvýšenou hladinou cholesterolu. Týmto ochoreniam sa dá vyhnúť zmenou jedálnička a zaradením sóje a sójových výrobkov do skladby potravín.

 

„Cholesterol je aj otázkou genetiky, ale ovplyvňuje ho nesprávne stravovanie a vysokým podielom nasýtených tukov a stužených rastlinných tukov, ktoré obsahujú vysoký podiel transmastných kyselín. V neposlednom rade je jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú hladinu cholesterolu nedostatok vlákniny a vhodného pohybu,“ uvádza vyživový poradca Ing. Peter Havlíček. Sója a výrobky z nej sú jedným zo spôsobov ako zvýšiť aj príjem vlákniny a sójovej bielkoviny, ktorá je pre zníženie hladiny cholesterolu tiež veľmi vhodná.

Nedávne výskumy ukazujú, že spotreba bielkovín dvakrát denne v množstve 10 – 15 gramov podstatne znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Sója a sójové výrobky obsahujú kvalitné bielkoviny, olej s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín a takoferolov (vitamín E), fosfolipidy, vápnik, železo, vitamíny skupiny B a vlákninu. Sója je potravina rastlinného pôvodu, takže neobsahuje cholesterol. Rozdiel je teda v tom, že príjem bielkovín nie je spojený s cholesterolom, ako je to pri živočíšnych produktoch. Značná časť populácie je postihnutá chorobami srdca a ciev a práve sója a sójové výrobky by pre nich mohli byť riešením.

Sója obsahuje 81 až 91% nenasýtených mastných kyselín. Najvýznamnejšou esenciálnou mastnou kyselinou je kyselina linolová, ktorej príjem je možný len potravou. Denná spotreba u detí a mládeže sa pohybuje medzi 4 až 10g. U dospelých ľudí je nižší. Má dôležitú funkciu pri tvorbe bunkových membrán a má vplyv aj na srdce, ladviny, pečeň a nervové tkanivá. Zo spektra tukov v sóji tvorí kyselina linolová 2 – 13%. Zohráva dôležitú úlohu pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb. „Ďalšou zložkou, ktorú sója obsahuje a má vplyv na cholesterol sú fytosteroly, ktoré na seba cholesterol viažu a tým znižujú jeho vstrebávanie,“ doplňuje Peter Havlíček.

Sója ponúka množstvo využití pri konzumácii, ale je potrebné zvoliť správne spracovanie a ďalšie využitie produktov z nej vyrobených. Ak potrebujete znížiť hladinu cholesterolu, zvoľte si radšej sójové nápoje a dezerty. Sójový nápoj neobsahuje cholesterol a je cennou potravinou v krajinách s vysokým výskytom civilizačných chorôb.

K najväčším svetovým výrobcom produktov zo sóje patrí belgická spoločnosť Alpro soya. Medzi ich najpredávanejšie produkty patria sójové nápoje, ktoré môžete konzumovať priamo, alebo ich použiť k vareniu. Alpro soya kladie veľký dôraz na kvalitu spracovania a použité suroviny. Preto používajú len sójové bôby, ktoré neboli geneticky modifikované. Skúste zaradiť sójové nápoje do vášho jedálnička. „Pokiaľ na sóju nie ste zvyknutí, skúste ju zaradiť do jedálnička 2 – 3x týždenne a pomôžte svojmu zdraviu,“ odporúča Ing. Peter Havlíček.

Sójový nápoj Alpro Soya

Sójový nápoj Alpro Soya Natural je výbornou alternatívou kravského mlieka. Je určený nielen ľuďom s alergiou na mlieko, ale aj ostatným, ktorým jednoducho chutí. V kuchyni je Alpro Soya plnohodnotnou náhradou klasického mlieka vo všetkých pokrmoch. Môžete vyskúšať sójový nápoj Alpro Soya čokoláda, alebo Alpro Soya vanilka, ktorý si obľúbili najmä deti.  Nápoje Alpro Soya sú bohaté na bielkoviny, vápnik aj vitamíny, ktoré prospievajú zdraviu a majú nízky obsah nasýtených mastných kyselín.

Sójový nápoj Alpro soya Natural 1 l za 1,99€, Alpro soya čokoláda 1 l za 1,99€, Alpro soya čokoláda  250ml za 0,79€, Alpro soya vanilka 1 l za 1,99€, Alpro soya vanilka 250ml za 0,79€

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.