Kvalitný spánok je základom vyrovnaného života. Ovplyvňuje fyzický stav, psychickú pohodu, náladu a v neposlednom rade i každodenné fungovanie. Čo však ak nie je taký, ako by ste si predstavovali? Nasledujúce riadky vám prezradia, či patríte k ľuďom so spánkovým problémom i to, ako ho skvalitniť na maximum.
Znaky, že potrebujete upraviť svoj spánok
Medzinárodná spánková nadácia vypracovala jednoduchý manuál, podľa ktorého ľahko zistíte, ako ste na tom s kvalitou vášho spánku.
Svoj spánok potrebujete upraviť ak,
- vám trvá viac ako 30 minút, kým večer zaspíte
- pravidelne sa v noci viac ako jedenkrát zobudíte
- po zobudení uprostred noci nezaspíte maximálne do 20 minút
- spánok tvorí menej ako 85% času stráveného v posteli.
Našli ste sa v niektorom zo spomínaných bodov? Tipov na lepší spánok je niekoľko, my sme pre vás zozbierali tie najdôležitejšie.
Minimalizujte elektronické zariadenia
Vec o ktorej sa často hovorí, no len málokto ju skutočne dodržiava. Ak vás však naozaj trápia problémy so zaspávaním, či nekvalitným spánkom vedzte, že obmedzenie elektrického smogu tesne pred spaním je základ. Zbavte sa nezvyku zaspávať pri televízii a prečítajte si namiesto toho pár strán z knihy či časopisu. Rovnako tabu je používanie laptopov, či mobilných telefónov a nekonečné „scrollovanie“ sociálnych sietí tesne pred spaním.
Správne prostredie
Jeden z extrémne dôležitých bodov ako dosiahnuť čo najkvalitnejší spánok, je príprava vašej spálne. Zamerať by ste sa mali na poriadok, áno i množstvo vecí a predmetov môže pre váš spánok predstavovať negatívny element. Zvážte tiež výmenu matraca. Životnosť nového matraca je približne 10 rokov a do jeho kúpy sa určite oplatí investovať. Rovnako sa presvedčte, že spíte na pohodlnom, antialergénnom vankúši. Podstatný je tiež čerstvý vzduch a správna teplota, ktorý by mala byť v rozmedzí 16 –20 stupňov. V spálni by ste mali minimalizovať svetlo a hluky. Posledným tipom je aromaterapia, ktorá dokáže zázraky. Skúste vône z levandule, harmančeka či medovky.
Pravidelný spánok
To, že by ste mali spať denne približne 8 hodín už určite viete. Nie je však jedno kedy si pre seba týchto 8 hodín vyhradíte. Vaše telo potrebuje pravidelný režim, ktorý mu umožní vedieť sa zorientovať medzi dňom i nocou. Snažte sa ísť do postele a vstávať denne v rovnaký čas a to i cez víkendy. Zároveň platí, že by ste do postele nemali ísť príliš skoro ak ešte nie ste unavená alebo naopak príliš neskoro.
Mohlo by vás zaujímať: Hlboký spánok: máte ho dostatok? A ako si ho dopriať viac
Spánková rutina
Rovnako ako dôležité je vytvoriť si spánkový režim, ktorý budete pravidelne dodržiavať. je pre vaše telo podstatné i dôkladne ho na spánok pripraviť. Najmä po náročnom dni vám veľmi prospeje krátka relaxácia ešte pred samotným spaním. Tá môže mať podobu večernej jogy, pomalej prechádzky, alebo príjemného kúpeľa. Podstatou je eliminovať stres a záťaž a do postele si ľahnúť s odľahčenou mysľou.
Tip pre vás: Slováci založili portál o joge, kde nájdete všetko na jednom mieste
Tomuto sa vyvarujte
Aj keď je každý organizmus iný, vo všeobecnosti platí, že váš spánok ovplyvňuje i to čo a kedy do svojho tela prijmete. Aj keď vám pohár vínka môže pomôcť príjemne zaspať, príjem alkoholu by ste mali obmedziť na jeden až dva drinky denne. Odborníci zo spánkovej nadácie rovnako odporúčajú nepiť kofeínové nápoje 6 hodín pred spánkom a alkohol minimálne 3 hodiny pred spánkom. Rovnako dôležité je obmedziť ťažké jedlá, ale i fyzicky náročné či stresujúce výkony tesne pred spaním. Veľké energetické výkyvy narušia pravdepodobnosť plynulého a bezproblémového zaspania.
Veríme, že vám naše tipy prinesú lepší, kvalitnejší spánok a sladké sny. V prípade, že vás trápia dlhodobé vážne problémy so spánkom, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc.
Zdroj: National Sleep Foundation
Zdroj titulnej fotky: Pixabay