To, že mastná pleť je častokrát nekontrolovateľná, si na vlastnej koži overilo už množstvo žien. Lesklá tvár, upchaté póry, akné znepríjemňujú život a sťažujú nám aplikáciu mejkapu. Poradíme vám, ako správne čistiť mastnú pleť, aké produkty používať a akým sa oblúkom vyhnúť.
Mastná pleť potrebuje vyčistiť jemne, ale poriadne
Mastná pleť si v rámci starostlivosti vyžaduje 4 základné činnosti: čistenie, hydratáciu, zbavovanie mŕtvych buniek a hĺbkovú starostlivosť. V tomto článku sa budeme venovať výlučne čisteniu, od odličovania až po tonikum alebo pleťovú vodu.
NÁŠ TIP: Kompletný návod na starostlivosť o mastnú pleť
Mastná pleť sa potrebuje predovšetkým zbaviť upchatých pórov. Pravidelné čistenie zabráni upchávaniu pórov. Odporúčame vám prípravky bez obsahu alkoholu alebo acetónu. Tieto látky zbavia pleť nielen nadbytočného mazu, ale akéhokoľvek mazu. Ten je však na tvári potrebný, pretože chráni pred baktériami a vonkajšími vplyvmi.
Vhodné sú preto čistiace gély a krémy s obsahom kyseliny salycilovej. Na mastnú pleť skvele pôsobí aj čierne uhlie, ktoré dnes obsahujú napríklad prírodné mydlá určené na čistenie pleti. V prípade mydiel však dávajte obzvlášť pozor na to, aby ste pleť nevysúšali zbytočne! Doprajte jej dostatok hydratácie vo forme kvalitného hydratačného krému.
Dnešný trh ponúka viacero možností hydratácie určenej aj na mastnú pleť – krémy majú vodovitú alebo gélovú konzistenciu a nepremasťujú zbytočne. Zabezpečia však ochranu, ktorá je najmä v chladných mesiacoch kľúčová, pokiaľ chcete tvorbu kožného mazu zredukovať.
Pleť čistíme dvakrát denne (nie viac!), s malým množstvom čistiaceho gélu či mydla. Nanášame na vlhkú pleť a rozotierame krúživými pohybmi. Nadmerným čistením, drsným peelingom a nevhodným výberom prípravkov pleti len ubližujeme. Na pleť netlačte, aby ste ju nepodráždili – môže sa totiž brániť práve nadmernou produkciou kožného mazu. Používajte skôr vlažnú a nie horúcu vodu, a každý deň si pleť osušte čistým uterákom, aby ste neprenášali kožné bunky, baktérie a zvyšky čistiacich prípravkov z predošlého dňa na čistú pleť.
Doplnková starostlivosť: peeling, maska, pleťová voda
Pleťová voda či toner plný antioxidantov a upokojujúcich látok prospeje mastnej pleti. Nebojte sa ani látok s hydratačnými účinkami – mastná pleť je častokrát indikátorom dehydrovanej pokožky. Ružová voda, extrakt z levandule alebo čajovníka, ale tiež zelený čaj sú vhodné ingrediencie na starostlivosť o mastnú pleť.
Aplikujte vatovým tampónikom po čistení pleti, a krém naneste až po zaschnutí.
Čo sa týka masky na tvár, na mastnú pleť jednoznačne účinkujú dve látky: čierne uhlie a íl. Ílové masky sú bohaté na minerálne látky a stopové prvky ako horčík, kremík, vápnik, zinok , selén či draslík. Okrem toho sú vhodné na mastnú, ale aj problematickú pleť s vyrážkami.
Na druhej strane čierne uhlie priťahuje toxíny, je skvelým čistiacim prostriedkom, póry čistí až do hĺbky a je schopné vytiahnuť z pokožky nadmerný maz. Ošetruje jemné vyrážky a pomôže odstrániť lesklý vzhľad pleti: pleť tak pôsobí sviežo a zdravo.
NÁŠ TIP: Tie najlepšie domáce masky pre každý typ pleti: Zdravé, čisté a účinné!
Masky na tvár sú ideálne pre tie oddychové dni, ktoré každá z nás občas potrebuje. Popoludnie vyhradené len pre seba premení aj sychravé dni na príjemný zážitok, doplnený dobrým pocitom z toho, že sa o svoju pleť dobre staráte. Masky pleť vyživujú a dodávajú jej zdravú žiaru a pevnosť. Používajte ich týždenne a pravidelne pre dosiahnutie optimálnych výsledkov.
Peeling je doplnková starostlivosť, ktorá je pri mastnej pleti veľmi dôležitá, ale veľa žien ho používa príliš často. V prvom rade si zvoľte jemný peeling – drsné zrniečka môžu pokožku natrhnúť a otvorená rana je pozvánkou pre infekcie. Rýchlo tak vznikne akné, koža v okolí zmastneje ešte viac, a nepomohli ste si.
Pokiaľ preferujete prírodné produkty, odporúčame vám použiť kávové zrniečka (stačí zmiešať s vodou tak, aby vznikla rozotierateľná hmota). Tie pleť detoxikujú, a po odstránení odumretých buniek sa na vašej tvári objaví rozjasnená, zdravo vyzerajúca pokožka.