Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Mala by som podať výpoveď? Tieto varovné signály vám prezradia, či je pre vás vaša práca tá pravá

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-02-28 09:41:49

Neviete, či máte podať výpoveď? V článku vám priblížime niekoľko varovných signálov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať.

Máte pocit, že si vašu prácu nevážia

Pravidelne zažívate pocit nedocenenia? Pracujete nadčasy, snažíte sa získať si priazeň vášho šéfa a začína vaša práca negatívne vplývať na vaše súkromie? Ak máte pocit, že bez ohľadu na to, koľko energie do svojej práce vložíte, sa vám nevracia uznanie, ktoré si zaslúžite, môže to byť varovný signál.

Je síce pravda, že si na vlastné očakávania musíme dávať pozor, no rovnaká miera platí aj pre zamestnávateľov. Nemusí to teda byť vôbec vaša vina.

Rozumieme aj tomu, že sa môžete cítiť nedocenená napriek kvalitnej výplate. Aj viaceré výskumy potvrdzujú, že angažovanosť zamestnancov ovplyvňujú hmotné dary a odmeny v najmenšej miere. Naopak, práve slovné pochvaly a prejavy uznania účinkujú najlepšie. Nemusíte sa preto pre svoje pocity trápiť – minimálne 100-tisíc ďalších zamestnancov s vami súhlasí.

Robíte to, čo vás naozaj baví?

Týmto nemyslíme len tú premotivovanú rečnícku otázku o tom, či je vaša práca zároveň vašim hobby. Skôr sa zameriavame na praktické hľadisko: je vaša práca tým, čo naozaj chcete robiť? Vytvárate hodnotu, ktorú chcete vytvárať? Trávite čas riešením problémov, ktoré vás zaujímajú? Napĺňa vaša práca vašu vlastnú predstavu toho, kým ste a kým sa chcete v budúcnosti stať? Alebo naopak vnímate, že nezapadáte a nerozumiete, prečo vlastne ste tam, kde ste?

Niekedy vieme aj dlhodobo vydržať v práci, ktorá nás v skutočnosti nebaví. Či už zo strachu, čo sa stane, ak podáme výpoveď, alebo jednoducho z pocitu, že „takto to predsa robia všetci“. To však nie je úplne pravda. Aj v našom magazíne vám pravidelne prinášame príbehy odvážnych žien, ktoré sa rozhodli ísť proti prúdu a začali sa živiť tým, v čom vnímali pridanú hodnotu.

NÁŠ TIP: Hľadáte inšpiráciu? Prečítajte si napríklad článok o Silvii, ktorá pretavila svoju lásku ku psíkom s podnikateľským duchom a vytvorila jedinečný salón pre psíkov v Bratislave.

žena chce v práci podať výpoveď

V práci nemôžete vyjadriť svoj názor

Mávate aj porady, kde sa vaše názory berú do úvahy? Alebo len plníte príkazy a predstavy niekoho iného? V našej redakcii veríme tomu, že spokojný zamestnanec prichádza s nápadmi, ako celkový chod firmy zlepšiť.

Práve preto by ste aj vy mali mať v práci priestor prezentovať svoje nápady (a realizovať ich). Ak sa necítite pohodlne s tým, aby ste o svojich nápadoch otvorene v práci hovorili, je to znamenie, že niečo vám v tíme neklape. Ste tam do počtu alebo preto, lebo máte čo kolektívu dať?

Zhoršuje sa vám zdravie

Odpovedzte si úprimne: ako sa vám spáva deň pred prácou? Naše podvedomie nám dáva veľmi jasne najavo, keď niečo nefunguje tak ako má. Nespokojnosť v práci môže prerásť až v chronickú nespavosť, a to najmä v prípadoch, kedy na vás šéf vytvára neznesiteľný tlak, dáva vám veľmi krátke termíny alebo má priveľké očakávania vzhľadom na realitu. Strach z výpovede, únava z nadčasov a zlé vzťahy na pracovisku naozaj vo svojom živote nepotrebujete. Možno vám aj váš spánkový režim takto naznačuje, že je čas kariérne sa posunúť ďalej.

A ako vyzerajú ostatné aspekty vášho zdravia? Máte dostatok času na oddych, cvičenie a zdravé stravovanie? Venujete sa sebarozvoju alebo sebavzdelávaniu? Ak sa vám zdá, že vám počet PN dní len pribúda, možno na tom niečo bude. Žiadna práca nestojí za vaše zdravie.

NÁŠ TIP: Predtým, ako podáte výpoveď, by ste mali poznať odpovede na tieto otázky. Pomôžu vám posunúť sa vpred tým správnym smerom

Vaši blízki vám hovoria, že máte podať výpoveď

Naši najbližší majú častokrát pravdu, aj keď si to nechceme spočiatku priznať. To neznamená, že sa musíte riadiť všetkým, čo vám kamarátky alebo rodina poradia. No niekedy je nestranný názor ako rada nad zlato. Naše okolie najviac vníma to, ako sa časom meníme. Ak vás neustále upozorňujú, že vyzeráte nesvoja, nespokojná, podráždená alebo vyčerpaná, možno na tom niečo bude. 

Pokiaľ svojim priateľom naozaj dôverujete a viete, že pre vás chcú len to najlepšie, je dobré vypočuť si ich argumenty. Opýtajte sa ich, kedy si všimli zmenu, aké zmeny vnímajú na vašom správaní a vystupovaní. Potom si v pokoji vášho domova skúste premyslieť, či ich pripomienky majú naozaj nejakú váhu. Možno nájdete spojitosť medzi vašou prácou a vašim rozpoložením tiež. 

Neustále hovoríte o vašej práci: v zlom

Na toto upozorňujú aj kariérni poradcovia na The Balance Careers. Spomeňte si na vaše bežné rozhovory s priateľmi. Ako často sa sťažujete na množstvo práce, na vašich kolegov, na šéfa alebo na prácu ako takú? Práca by mala do vášho života prinášať skôr pozitívne veci, než negatívne. Nespokojnosť prejavujeme veľmi jasne práve cez sťažovanie sa – je to celkom prirodzený mechanizmus, ktorý by sme ale nemali ignorovať.

Niekedy je v poriadku povedať si pracovné zbohom. Nestrácajte čas v pozícii, ktorá vám neponúka žiaden osobnostný a profesionálny rast.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.