Trápi vás fľakatá a červená tvár? Môže to byť rosacea – Omladnut.sk

Trápi vás fľakatá a červená tvár? Môže to byť rosacea

červená tvár trápi mladú ženu

Ružová tvár v oblastí nosa, líc a brady? Možno sa len rýchlo začervenáte… možno to je choroba. Čo potom?

Čo je rosacea?

Rosacea (alebo aj ružovka) patrí k častým kožným ochoreniam tváre u dospelých. Nedá sa chytiť, je chronická, dá sa aj zdediť. Zvyčajne sa objavuje až po tridsiatke. Súvisí so zvýšenou reaktivitou kapilár (vlásočníc) na teplo s nasledujúcim trvalým začervenaním a tvorbou rozšírených cievok.

Problémom je, že najčastejšie trpia ružovkou ľudia, ktorí sa ľahko začervenajú. Je teda ťažšie rozlíšiť, či to je rosacea, najmä preto, že sa prejavuje postupne. Spočiatku teda začervenanie zmizne rýchlo, no časom trvá dlhšie.

Rosacea postihuje najmä stred tváre: nos, líca, čelo a bradu. Zriedkavo môže postihnúť aj dekolt, prsia alebo chrbát. Pokiaľ sa nelieči, časom k začervenaniu pribudnú pupence a hnisavé pľuzgieriky, podobné akné.

Hoci sa toto kožné ochorenie nedá úplne vyliečiť, v dnešnej dobe existujú spôsoby, ktorými sa príznaky utlmia.

mladá žena zakryla mejkapom červenú tvár

Červená tvár môže byť výsledkom zlej životosprávy

V prvom rade je potrebné zmeniť prístup k životospráve. Hoci je ružovka v podstate dedičná, je viacero špúšťačov, ktoré jej stav zhoršujú. Medzi tie patrí:

  • Nadmerný pobyt na slnku: Všetci by sme sa mali vyhýbať príliš dlhému pobytu na slnku. Avšak pre ľudí, ktorých trápi ružovka, to platí dvojnásobne. Červená tvár je indikátorom precitlivenosti, preto je potrebné chrániť sa vhodným krémom na opaľovanie.
  • Stres: Začervenanie sa zintenzívňuje, ak ste pod stresom. Vyskúšajte dýchacie cvičenia, ktoré vám pomôžu upokojiť sa.
  • Alkohol: Alkohol nespôsobuje začervenanie. Spôsobuje však rozšírené cievy, ktoré sú na tvári viditeľnejšie.
  • Príliš korenisté jedlá: Jedlá s vysokým obsahom korenín (ako napríklad ázijská kuchyňa) stav ružovky zhoršujú, a červená tvár je tak prirodzeným dôsledkom.
  • Kozmetika: mejkap, odličovače a iné kozmetické výrobky môžu pokožku iritovať. Odporúčame vám používať výrobky určené na citlivú pleť.

červená tvár-2

Ako sa rosacea lieči

Prvotná liečba, ktorú vám pravdepodobne predpíšu lekári, sú antibiotiká. Zvyčajne sú to krémy alebo gély, takže povrchová liečba. Ak nezaberie, môžu pomôcť aj tabletky. V horších prípadoch vám predpíšu aj silné lieky proti akné, ktoré zmierňujú prejavy červenej tváre.

Je samozrejme možné liečiť rosaceu aj pomocou laseru alebo pulzného svetla. Po zvážení rizík môžete tiež podstúpiť plastickú operáciu, pri ktorej vám najviditeľnejšie cievy odstránia. Zredukuje to začervenanie, hoci hrozia podobné vedľajšie účinky, aké platia pre všetky plastické operácie.

Poznáte niekoho vo vašom okolí, kto sa často sťažuje na začervenanie? Červená tvár naozaj môže byť aj znakom kožného ochorenia: pošlite mu tento článok a pomôžete mu tak začať so správnou liečbou!