Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Jarná únava: Ako nad ňou vyhrať a čo ju spôsobuje?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2022-04-05 12:37:41

Príchod jari vo väčšine z nás vyvoláva nepríjemný pocit – jarnú únavu. Zdá sa vám, že si neviete vychutnať prvé slnečné a teplé dni? Inšpirujte sa našimi tipmi a užite si jar naplno. 

Čo je jarná únava?

Jarná únava nie je choroba v pravom slova zmysle, no nemali by sme ju podceňovať. Výraznejšie ju pociťujú ľudia v strednom a staršom veku, najmä ak trpia chronickými chorobami. Znepríjemniť život vie aj mladším, ktorí sú alergickí na peľ. 

 

Prejavuje sa predovšetkým pocitom fyzickej a psychickej vyčerpanosti často sprevádzanou bolesťou hlavy, zlou náladou či podráždenosťou. Naše telo je je v tomto období náchylnejšie na rôzne choroby. 

 

Príčin jarnej únavy je viacero. Jednou z hlavných je však nedostatok pohybu v zimných mesiacoch a málo slnečného svetla. S tým je spojený aj nedostatok vitamínu D. Mastné a ťažšie jedlá, ktoré v zime uprednostňujeme, prispievajú k jarnej únave tiež. 

Zdroj: pexels.com

Ako jej predísť?

Zvýšte pohyb

Cvičením do tela dostávate potrebný hormón šťastia – endorfín, ktorý má priaznivý vplyv na celkový pocit pohody. Na začiatku to však s cvičením neprežente. Začnite postupne, 

napríklad krátkym behom, bicyklom alebo prechádzkou v prírode.

 

Pri behu by ste nemali zabúdať na kvalitnú obuv, napríklad bežecké tenisky Hoka poskytujú nevyhnutnú oporu a stabilitu. Pobyt na čerstvom vzduchu vám navyše dodá vitamín D, ktorý potrebujete pre správnu funkciu imunitného systému. 

 

Jarné počasie väčšinou býva nevyspytateľné, preto začnite cvičiť aj v pohodlí domova. Skvelé aktivity sú napríklad pilates či joga. Pri športovaní nezabúdajte na pitný režim, pretože dehydrované telo sa rýchlejšie unaví.

Zdroj: pexels.com

Kvalitne sa vyspite

Pri jarnej únave máte pocit, že by ste dokázali prespať celý deň. Aj po dlhom spánku sa však cítite unavení. Preto by ste mali myslieť viac na jeho kvalitu ako dĺžku. Vyhnite sa pred spaním ťažkým vyprážaným jedlám a kofeínu. Namiesto kávy si dajte bylinkový čaj, vhodný je kamilkový, ktorý nielen zlepšuje spánok, ale aj posilňuje imunitný systém.

 

Pred spaním sa vyhnite žiareniu z mobilných telefónov, pretože potláča tvorbu melatonínu, ktorý potrebujete pre plnohodnotný spánok. Miestnosť poriadne vyvetrajte a zatemnite, nech vás slnečné lúče nebudia príliš skoro. Nezabudnite si nastaviť ani správny režim, snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase.  

Jedzte vyváženú stravu

Jedálniček obohaťte o potraviny výživné na minerály a vitamíny. Načas sa zrieknite mastných a ťažkých jedál, nahraďte ich jarnými šalátmi a jednoduchými jedlami. Jarnou  „super potravinou je rozhodne medvedí cesnak. 

 

Obsahuje vitamíny B a C, železo, vlákninu a mnoho ďalších prospešných látok. Na organizmus má silné antibiotické a antibakteriálne účinky. Takisto znižuje krvný tlak a zmierňuje bolesti hlavy, podporuje pamäť a zmierňuje nespavosť. 

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva