Hovoriť „milujem ťa“ alebo nie? – Omladnut.sk

Hovoriť „milujem ťa“ alebo nie?

Vzťah dvoch ľudí by mal byť vyrovnaný. Dosiahnuť takúto rovnováhu a dokonalosť sa však podarí máloktorej dvojici. Keď pominie prvý ošiaľ lásky zväčša od pol roka do troch rokov trvania vzťahu prichádza každodenný boj o svoju pozíciu, o svoje práva, osobnú slobodu, kompromisy a presadzovanie sa voči partnerovi.

 

Základom problému sú nielen každodenné povinnosti, na riešenie ktorých mávame rozdielne názory ale aj strata samých seba a neustále prispôsobovanie sa situáciám. Veľkou chybou je tiež upínanie sa na partnera a prenášanie zodpovednosti za „naše šťastie“ a spokojnosť na partnera. Zabúdame, že za naše pocity si môžeme v prvom rade my sami a každá jedna negatívna myšlienka vyvolá dvesto ďalších ešte negatívnejších.

Zabúdame mať k sebe blízko

Prestávame sa s partnerom rozprávať o svojich pocitoch a svojom vnútri, zabúdame na prejavy lásky a zneisťujeme. Ženy potom chrlia výčitky, dožadujú sa výraznejšej pomoci, podpory a začína sa nekonečný bludný kruh hádok a nepochopenia. Muž reaguje svojsky, začne chodiť neskoro z práce, trávi s rodinou čo najmenej času a nakoniec si nájde milenku ktorá ho „chápe“ a poskytne mu drahocennú  podporu a energiu.

Hovorme o pocitoch

Preto toto všetko je dôležité hovoriť „milujem ťa“. Zázračné slovíčko dokáže vrátiť vašu lásku a uvedomiť si ju aj pod tlakom každodenného stresu. Základom udržovania vzťahu je totiž nezabúdať na seba a svoje pocity a rozprávať sa o nich s partnerom. Primerane si vysvetliť problémy, ktoré vznikajú aj naše pocity pri ich riešení. Byť k sebe úprimný a otvorený. Ak totiž strácame vo vzťahu istotu o partnerovej láske, vyvádza nás to podvedome z miery a mení to naše správanie na nekontrolovateľné, skratové a zúfalé. Nešetrite preto slovom milujem ťa, aby ste raz neľutovali, že ste ho často radšej prehltli ako vyslovili.

foto: flickr.com/Lel4nd
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.