Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Dychberúce akrobatické cviky, ktoré sa môže naučiť každý

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-07-29 08:41:13

Radka je mladá žena, ktorá si vďaka svojim krásnym cestovateľským a akrobatickým fotkám vybudovala viac ako 40-tisícové publikum na Instagrame. V rozhovore pre Omladnúť prezradila, aké boli jej začiatky s touto športovou disciplínou, v čom sa líši od gymnastiky a či je možné začať aj v pokročilom veku.

Ahoj, Radka. Venuješ sa veľmi špeciálnemu športu, ktorý nazývaš šály. Porozprávaj viac o tom, čo to vlastne je.

Ahoj. Takže v prvom rade by som začala názvom. V angličtine sa to nazýva aerial silks. V slovenčine je názov šály podľa mňa asi najpresnejší a používali sme ho tam, kde som trénovala ja.

Šály sa dajú trénovať v Košiciach a Bratislave. Nie je to však šport alebo tanec, ktorý by sa odporúčal cvičiť na vlastnú päsť. Pre začiatočníkov v tejto oblasti je dôležité, aby trochu prekonali strach z výšok, začali dôverovať svojmu telu a postupne si vybudovali svalovú hmotu. Dobrý tréner svojich žiakov naučí základom, ako je správna technika, zámoty, šplhy a tiež dôležitosť posilňovania a strečingu.

Čo sa týka paralel s gymnastikou, veľa ľudí šály považuje za jej súčasť. Ja gymnastiku vnímam ako viac športovú, viac zameranú na techniku, formu. Gymnasti predvádzajú zostavy, ktoré sa vo svojej podstate nelíšia. Stojka musí vyzerať ako stojka, to sa tam hodnotí. V šáloch to je inak, záleží na tom, ako sa ten prvok zatancuje, aký výraz sa k nemu dodá, s akou hudbou je predvedený. Je to jednoducho väčšmi tanec ako šport.

Dobrý tréner svojich žiakov naučí základom, ako je správna technika, zámoty, šplhy a tiež dôležitosť posilňovania a strečingu.

Aerial silks skôr patria do kategórie cirkusových záležitostí. Existujú aj prvky na lane, kruhu, kocke, hojdačke a viac-menej na čomkoľvek, čo visí. (smiech)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RADKA | Travel girl (@sosheglows),

Aká je tvoja osobná skúsenosť s týmto tancom?

Šály cvičím už tri roky. Spočiatku som v rukách nemala vôbec žiadnu silu a predpokladala som, že hore na šál ani nevyskočím. Navyše sa neskutočne bojím výšok, čo zo mňa robí toho najnevhodnejšieho adepta. (smiech)

Nejako ma nakoniec prehovorila kamarátka a začali sme chodiť na tréningy spolu. Môj predpoklad sa ukázal ako správny, mala som pocit, že mi nič nejde. Po roku však nastal taký zlom. Začala som v lete viac posilňovať a to mi veľmi pomohlo. Zrazu som vedela všetky prvky, o ktorých sa mi predtým ani nesnívalo. (smiech)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RADKA | Travel girl (@sosheglows),

Ako prebiehajú tréningy? Koľké ste, čo sa učíte?

Tréningy vždy musia začínať krátkym warm upom (dynamickou rozcvičkou na zahriatie), ktorý tvorí hocičo, čo nás trochu rozpumpuje. To znamená beh, skákanie alebo akákoľvek iná aeróbna aktivita. Potom pokračujeme statickou rozcvičkou, kde si svaly ponaťahujeme. Toto funguje ako prevencia proti natiahnutiu alebo roztrhnutiu svalu.

Zvykneme si dávať aj krátku rozcvičku na šáloch, kde obvykle lezieme a robíme pár základných prvkov. Až po tejto časti, ktorá u nás trvá polhodinu, sa presúvame k samotným prvkom, prípadne choreografiám.

Začiatočníci sa prvotne venujú šplhu a spoznávaniu šálu v najjednoduchších zámotoch, ktoré zvládne ozaj asi každý. Pripomína to hojdačku, do ktorej sa jednoducho posadíte.

Na záver zvykneme robiť hlbší a pokojnejší strečing, aby sme zabránili tzv. svalovke. V niektorých štúdiách existujú individuálne hodiny, prípadne hodiny s nízkym počtom cvičiacich. Nás bývalo okolo 15, to znamenalo, že sme si mohli častejšie oddýchnuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RADKA | Travel girl (@sosheglows),

Aké sú kritériá pre ženy, ktoré sa tomu chcú venovať?

Nepovedala by som, že sú nejaké kritériá. Stačí mať chuť cvičiť a neustále sa zlepšovať. Nevzdávať sa, aj keď sa nám zdá, že nám to vôbec nejde. Konštantne posúvať svoje hranice, či už fyzických alebo mentálnych schopností. Drevené nohy a ruky nie sú výhovorka, na tréningu sa naučíte zapájať jednotlivé svaly postupne.

Aerial silks sa tiež môžu venovať aj muži, nie je to typicky ženská záležitosť. To znamená, že ani pohlavie nie je kritériom.

Čo sa týka bezpečnosti, pod dohľadom trénera nie je problém. Čo by som však určite nerobila je učiť sa to sama ako úplný začiatočník bez akéhokoľvek gymnastického prípadne cirkusového pozadia.

Aerial silks sa tiež môžu venovať aj muži, nie je to typicky ženská záležitosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RADKA | Travel girl (@sosheglows),

Aké má toto cvičenie účinky?

Ako každý šport prípadne tanec, aj aerial silks majú blahodárny účinok pre náš organizmus. Pri pohybe sa nám vyplavujú endorfíny, ktoré po cvičení zabezpečujú dobrú náladu a veľa energie.

Okrem toho, stále sa je kam sa posúvať a to ma veľmi motivuje. Existujú ťažšie prvky, ktoré si môžeme dávať ako ďalšiu métu. Mňa práve tento fakt veľmi posúva dopredu a núti ma stále cvičiť viac a viac a tým pádom sa zlepšovať.

Už po pár mesiacoch pravidelných tréningov bolo moje telo silnejšie, hlavne ruky, chrbát a brucho. Bolo omnoho pevnejšie, čo mi taktiež dodalo viac sebavedomia.

Nielen cvičenie, ale aj samotné fotenie mi pomohlo s tým, ako vnímam seba a svoje telo. Kedysi som s tým mala problém, necítila som sa dobre vo svojej koži a vymýšľala som rôzne drastické metódy, ako sa prebytočného tuku zbaviť. So šálmi sa mi to podarilo bez veľkého sebazapierania, lebo to bola zábava.

Už po pár mesiacoch pravidelných tréningov bolo moje telo silnejšie.

Svoje telo som začala vnímať skôr ako nástroj mysle, ktorý dokáže čokoľvek. Už ho nevnímam ako niečo, čo tu je len pre moje trápenie. Máločo prekoná pocit, keď spravíš tvoj prvý zhyb na hrázde. Alebo prvok, ktorý ti celý rok nešiel. Dá to zabrať, no pocit vyplatenej tvrdej práce je najlepší na svete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RADKA | Travel girl (@sosheglows),

Existujú v tejto disciplíne aj súťaže alebo predstavenia, ktoré si vieme pozrieť?

Cirque de Soleil je svetoznámy cirkus, kde vystupujú rôzni akrobati a veľakrát aj aerialisti. Kombinujú šport, tanec, hudbu a pôsobivé kostýmy, čo vytvára dychberúce predstavenie. Okrem toho sa šály dajú nájsť aj na akciách ako Biela Noc a iných podujatia o modernom umení.

Čo sa týka súťaží, sú prevažne svetového formátu. Ja rada pozerám zábery z takých súťaží na YouTube, je tam veľa inšpirácie a veľmi ma to motivuje.

Video – Predstavenie, v ktorom účinkuje aj Radka

Komu by si odporučila toto cvičenie? Myslíš, že je to skôr pre mladých?

Aerial silks by som odporučila pre ľudí, ktorí sa neboja skúsiť niečo nové, netradičné. Pre tých, ktorých už omrzeli klasické voľnočasové aktivity a takých, ktorí sa možno chcú prekonať trochu viac. Určite by to bolo zaujímavé pre aktívnych ľudí, ktorí vedú športový životný štýl už teraz. Je to iný druh pohybu ako hocičo iné. Mieša sa tu tanec so športom, pôsobivá elegancia s veľkou silou a to je na tom to krásne. Je to jednoducho iné a stojí za skúšku.

Aerial silks by som odporučila pre ľudí, ktorí sa neboja skúsiť niečo nové, netradičné.

Kúsok strachu je stále namieste. Šplhať sa do výšok môže byť veľmi nebezpečné a bez uváženia sa môže stať čokoľvek. Strach je taká naša superschopnosť, udržuje nás v bezpečí a pohodlí.

Každá žena to však môže skúsiť, toho sa isto netreba báť. Ak máš žinenku pod sebou, nemôže sa ti prakticky nič stať. Vždy si však treba dávať pozor, zlomiť nohu sa koniec koncov dá aj na spoločenských tancoch, či aerobiku. (smiech)

Radku môžete sledovať na jej Instagrame, kde zdieľa okrem cvičenia aj svoje cestovateľské zážitky.

Zdroj foto: archív RS

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov