Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Čistenie čriev prirodzenou cestou: Ako na to?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-12-19 09:00:24

K zimnému obdobiu patria stoly plné sviatočných dobrôt a ťažkých jedál. Tie však často spôsobujú nepríjemné tráviace problémy. Zistite ako funguje čistenie čriev a ako dokáže vaše telo odľahčiť.

Čistenie čriev

Črevá všeobecne vstrebávajú veľa odpadu, ktorý znepríjemňuje fungovanie celého organizmu. Zanesené črevá môžu spôsobovať množstvo zdravotných problémov. Je preto dôležité zistiť, čo nahromadenie toxínov spôsobuje a ako tomuto procesu zabrániť.

Čo by ste o čistení  čriev mali vedieť

Ak chcete črevá vyčistiť v dôsledku miernej zápchy, stačí do svojej stravy pridať vlákninu alebo bylinky. Ak ste však neboli na toalete dlhšie ako 5 dní, signalizovať to môže i vážnejšie zdravotné problémy. Pravdepodobne sú vo vašom tele, presnejšie v črevách usadené nečistoty až z 15 rôznych jedál, ktoré ste za posledné obdobie konzumovali.  Vykonávanie črevného čistenia je prospešné pre celé telo, pretože odstraňuje všetko, čo už  pre telo nie je užitočné a môže mu spôsobovať ťažkosti.  Môže ísť o dávno konzumované jedlo i parazity.

Účinky čistenia čriev

Správne čistene čriev sa vykonáva spravidla zmenou stravy a pridaním vhodných byliniek. Po takejto očiste zbadáte na svojom tele takmer okamžite pozitívne zmeny akými je lepší spánok, lepší dych, minimalizovanie telesných pachov alebo zmiznutie akné a iných kožných problémov. Čistenie čriev ďalej stimuluje brušné a pečeňové žľazy a zlepšuje absorpciu potravy. Za zmienku tiež stojí nový príval energie, ktorý vďaka čisteniu čriev pocítite.

Ako na to

Je dôležité pripomenúť, že pokiaľ ide o správne a zdraviu prospešné čistenie čriev červenú stopku majú preháňadlá, ktoré sú pre telo toxické. Lepšou a prirodzenou cestou sú výplachy, klystýr, bylinky a soli. Nenechajte sa však zlákať rýchlym účinkom takýchto metód. Častý klystýr či výplach môžu mať skôr kontraproduktívny účinok, preto ich vykonávajte len príležitostne. Vsaďte radšej na zdravú a rôznorodú stravu.

Recepty na čistenie hrubého čreva

Tieto recepty vám pomôžu efektívne a jednoducho očistiť vaše črevá a tráviaci systém súčasne. Všetko, čo musíte urobiť, je zmeniť stravovanie a do jedálnička zahrnúť viac sezónneho ovocia, zeleniny, strukovín a suchých semien.

Ovocná šťava

Jeden z najlepších receptov na čistenie hrubého čreva je detoxikačná ovocná šťava z dvoch pomarančov, siedmich jahôd a troch broskýň. Táto šťava z kúskov ocovia pomáha prirodzene očistiť črevá a posilňuje dýchací systém. Okrem toho je dokázané, že znižuje depresiu. Návod na tento ovocný zázrak je pritom jednoduchý. Ovocie vložte do mixéra a pite každé ráno po dobu deviatich dní namiesto raňajok. Hodinku po tom ako skonzumujete smoothie si môžete dopriať raňajky vo forme celozrnného pečiva alebo bieleho jogurtu s cereáliami.

pomarančová šťava
Zdroj: PHOTOmix Ltd. (Pexels)

Čistenie čriev pomocou byliniek

Krušina jelšová

Táto bylinka sa používa už tisíce rokov a obsahuje látky,  známe ako „antrochinóny“, ktoré pomáhajú aktivovať kontrakcie hrubého čreva, čo napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu. Pomáha tiež pri odstraňovaní odpadu  z čriev u ľudí, ktorí trpia jemným a citlivým tráviacim systémom.

Skorocel indický

Bylinka pochádzajúca z Indie podporuje zdravie hrubého čreva. Pre jej vysoký obsah rozpustných vláknin je preto vyhľadávanou ingredienciou v rastlinnej a alternatívnej medicíne. V ľudskom organizme pôsobí skorocel ako kefa, ktorá odstraňuje všetok neporiadok z črevných stien.

Čínska škorica

Čínska škorica je vôbec prvé korenie, ktoré  do Európy prišlo s Alexandrom Veľkým. Pestuje sa kvôli svojmu oleju a kvetu a má skutočne pôsobivý účinok na tráviaci systém. Podporuje zdravie tkanív a zdravé membrány v rôznych častiach žalúdka a hrubého čreva.

pri čistení čriev je vhodná aj čínska škoricaZdroj: Pixabay (Pexels)

Ibiš lekársky

Táto bylinka bola používaná už v starovekom Grécku, odkiaľ pochádza jej meno, ktoré v gréčtine znamená vyliečenie. Obsahuje látky, ktoré vyvolávajú upokojujúci účinok na sliznicu v stenách hrubého čreva.

Ďalšie rady pre správne čistenie čriev

  • Jedzte dostatok čerstvého ovocia, aspoň 8 kusov za týždeň. Zamerajte sa na také, ktoré obsahujú veľký podiel vlákniny.
  • Pravidelne, približne 2 až 3 krát týždenne konzumujte celozrnné výrobky v podobe pečiva alebo vločiek.
  • Voľte vždy také potraviny, ktoré pomáhajú pri čistení hrubého čreva, teda bohaté na bielkoviny a vlákninu.
  • Vyhýbajte sa sladkostiam a tučným jedlám. O tom, ako na to sa dočítate aj v našom článku, ktorý je venovaný detoxu od cukru. 
  • Pridajte do stravy ľanové semiačka. Výborne chutia napríklad s bielym jogurtom, alebo ovsenou kašou.
  • Cvičte denne najmenej 30 minút. Akýkoľvek pohyb sa počíta, pokojne môže ísť aj o dlhšiu prechádzku.
  • Pite dostatok tekutín. Odporúčaný príjem vody je minimálne 2 litre denne.

Zdravé črevá sú základom zdravého tela. Až 70% buniek, ktoré tvoria náš imunitný systém sa nachádza práve v črevách. Nepodceňujte preto ich vitalitu a doprajte si pravidelné čistenie čriev. Veríme, že naše rady ako zbaviť telo toxínov medzi sviatkami oceníte a podelíte sa o ne i so svojimi blízkymi.

Zdroj titulnej fotky: Pixabay (Pexels)

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy