Môžete začať dnes, v malom, vo vašej domácnosti. Prinášame vám 5 spôsobov, ako zastaviť odlesňovanie – nielen na Slovensku.
Dôvody odlesňovania – potrebujeme viac než len drevo
Okrem drevených a papierových produktov si ľudstvo našlo mnoho ďalších dôvodov, prečo vyrúbať strom. Pri aktuálnom dopyte to však spôsobuje odlesňovanie, ktoré je častokrát nezvratné.
Medzi dôvodmi sa nachádza produkcia olejov, predovšetkým palmového oleja, okrem toho sú odlesnené oblasti využité na urbanizáciu, alebo výstavbu nových tovární či poľnohospodárstvo. Tak či onak sú to dôvody predovšetkým komerčné, ktoré majú negatívny vplyv na našu planétu:
- znečistenie vzduchu a vody,
- klimatické zmeny,
- erózia a
- strata biodiverzity.
Častokrát v tom zohrávajú veľkú úlohu korporácie a štátne orgány, ktoré natoľko ovplyvniť nemôžeme. Emotívne video, za ktorým stojí ekológ a filmár Erik Baláž, poukazuje na problematiku odlesňovania Tatier. Upozorňuje na alarmujúci rast v ťažbe dreva od roku 1990 a kampaň My sme les už podporili mnohí športovci a umelci. Upozorniť na takéto veci je jedným z prvých krokov pre otvorenie diskusie a hľadanie riešení.
Našťastie, každý malý krôčik prispieva k celkovému zlepšeniu. Pri každodenných činnostiach – jedení, nakupovaní či dokonca šoférovaní – môžeme myslieť na to, ako ovplyvňujeme životné prostredie. Každá malá zmena môže mať veľký dopad na životné prostredie!
5 vecí, ktoré pomôžu zredukovať až zastaviť odlesňovanie
Ako zastaviť odlesňovanie? Zasaďte strom!
Veľmi jednoduché a predsa efektívne. S týmto sadením však súvisí celkový spôsob využívania stromov vo vašej domácnosti. Stále máte klasický kozub? Drevo v ňom zhorí rýchlejšie než vyrastie ďalší strom. A čo vianočný stromček, preferujete živý?
Nie je zlé drevo v domácnosti využívať, ale je vhodné zrátať si, či prírode vraciame toľko, koľko si od nej vezmeme. Navyše, v uplynulých rokoch bolo niekoľko možností zapojiť sa do verejného vysádzania stromčekov. Nie je to teda náročné a môže z toho vzniknúť príjemné rodinné popoludnie. Už tým, že znížite vplyv vašej domácnosti na odlesňovanie, pomôžete zvýšiť povedomie o tom, že je to možné.
Sú tu aj ďalšie možnosti.
Bez papiera a z recyklovaných materiálov
Napriek neskutočnému pokroku v oblasti technológií mnohí stále uprednostňujú tlač. A pritom čítanie novín alebo kníh je dnes možné a pohodlné aj bez papiera. To isté sa týka aj štúdia, a to bez ohľadu na to, či študujete na klasickej vysokej škole, alebo ste objavili nekonečné možnosti, ktoré ponúka online vzdelávanie.
Nákupom výrobkov z recyklovaných materiálov nepodporíte tie firmy, ktoré sú za odlesňovanie zodpovedné. Okrem toho, samotná recyklácia u vás doma má vplyv nielen na lesy, ale vo veľkom ovplyvňuje aj životné prostredie. Je to jedna z viacerých malých zmien, ktoré ho chránia.
Viem, od koho nakupujem?
Je náročné sledovať každý jeden produkt, ktorý si kúpime, a zisťovať, odkiaľ pochádza. Je však možné poznať niektoré certifikáty, ktoré nám uľahčia orientáciu v pôvode tovaru. Nákupom od lokálnych dodávateľov ich nielenže podporíte, ale získavate najvyššiu domácu kvalitu, ktorá nestojí naše lesy tak veľa.
Zelenina, ovocie, mäso či iné živočísne produkty však nie sú jediné, ktoré nakupujeme. Je vaše oblečenie priateľské k životnému prostrediu? Áno, ak je vyrobené z certifikovaných látok, ktoré spĺňajú štandard Oeko-Tex. Je to celosvetovo uznávaný model testovania a certifikácie pre surové, polo-dokončené a dokončené textilné produkty vo všetkých štádiách spracovania a rovnako sa týka aj použitých doplnkov. Jedným z mnohých kritérií je zákaz používania toxických látok a zmäkčovadiel v akejkoľvek časti produktu.
Okrem sledovania bezpečného pôvodu potravín a materiálov sú aj látky a produkty, ktorým sa treba vyhnúť veľkým oblúkom – predovšetkým pre dobro lesov. Potravina s najvyšším vplyvom na odlesňovanie na svete je palmový olej. Jeho produkcia je potrebná v takom množstve, že sa preň za hodinu vyrúbe plocha s veľkosťou, ktorá sa rovná 300 futbalovým ihriskám (zdroj: World Wildlife Fund). Ak sa pozriete na zloženie bežných potravín, mnohé ho obsahujú. Vysadiť ho nie je jednoduché, ale je to možnosť, ako zastaviť odlesňovanie. Je to totižto kľúčový krok, ktorý pomôže zastaviť dopyt.
Vegetariánska strava odľahčí planétu
Množstvo mäsa, ktoré skonzumuje ľudstvo, je enormné. A tie zvieratá je potrebné niekde chovať. Z tohto dôvodu sa lesy rúbu vo veľkom na každom kontinente. Okrem odlesňovania to však prispieva k zvýšeniu množstvo CO2, ktoré nevieme zastaviť, pretože sme stromy, ktoré v tom zohrávajú kľúčovú úlohu, predtým vyrúbali.
Je to začarovaný kruh, ktorý vieme prelomiť len znížením dopytu po mäse. Skúste teda väčšinu dní v týždni konzumovať vegetariánske pokrmy – tie sú predsa chutné aj zdravé. Môžete sa inšpirovať napríklad týmito jesennými pochúťkami.
Posolstvo – pošlite to ďalej
Hádam ten najväčší krok, ktorý môžete urobiť, je zdieľať tento článok a naozaj žiť spôsobom, ktorý je priateľský k lesom a životnému prostrediu. Dajte vašim najbližším vedieť, že vám na okolí záleží, a ak máte príležitosť, ukážte im, ako sa vám podarilo zredukovať množstvo papiera, ktoré využijete alebo prejsť na vegetariánsku stravu väčšinu dní v týždni. Zvýšenie povedomia je kľúčové pri akejkoľvek snahe zastaviť odlesňovanie – a je to jediná vec, ktorú dokážeme urobiť aj my samy. Podobne, ako kampaň My sme les.