Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Ako zastaviť odlesňovanie (nielen) na Slovensku?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-11-16 11:20:48

Môžete začať dnes, v malom, vo vašej domácnosti. Prinášame vám 5 spôsobov, ako zastaviť odlesňovanie – nielen na Slovensku.

Dôvody odlesňovania – potrebujeme viac než len drevo

Okrem drevených a papierových produktov si ľudstvo našlo mnoho ďalších dôvodov, prečo vyrúbať strom. Pri aktuálnom dopyte to však spôsobuje odlesňovanie, ktoré je častokrát nezvratné.

Medzi dôvodmi sa nachádza produkcia olejov, predovšetkým palmového oleja, okrem toho sú odlesnené oblasti využité na urbanizáciu, alebo výstavbu nových tovární či poľnohospodárstvo. Tak či onak sú to dôvody predovšetkým komerčné, ktoré majú negatívny vplyv na našu planétu:

  • znečistenie vzduchu a vody,
  • klimatické zmeny,
  • erózia a
  • strata biodiverzity.

Častokrát v tom zohrávajú veľkú úlohu korporácie a štátne orgány, ktoré natoľko ovplyvniť nemôžeme. Emotívne video, za ktorým stojí ekológ a filmár Erik Baláž, poukazuje na problematiku odlesňovania Tatier. Upozorňuje na alarmujúci rast v ťažbe dreva od roku 1990 a kampaň My sme les už podporili mnohí športovci a umelci. Upozorniť na takéto veci je jedným z prvých krokov pre otvorenie diskusie a hľadanie riešení.

Našťastie, každý malý krôčik prispieva k celkovému zlepšeniu. Pri každodenných činnostiach – jedení, nakupovaní či dokonca šoférovaní – môžeme myslieť na to, ako ovplyvňujeme životné prostredie. Každá malá zmena môže mať veľký dopad na životné prostredie!

Samotná ťažba dreva nie je jediným dôvodom odlesňovania.
Samotná ťažba dreva nie je jediným dôvodom odlesňovania.

5 vecí, ktoré pomôžu zredukovať až zastaviť odlesňovanie

Ako zastaviť odlesňovanie? Zasaďte strom!

Veľmi jednoduché a predsa efektívne. S týmto sadením však súvisí celkový spôsob využívania stromov vo vašej domácnosti. Stále máte klasický kozub? Drevo v ňom zhorí rýchlejšie než vyrastie ďalší strom. A čo vianočný stromček, preferujete živý?

Nie je zlé drevo v domácnosti využívať, ale je vhodné zrátať si, či prírode vraciame toľko, koľko si od nej vezmeme. Navyše, v uplynulých rokoch bolo niekoľko možností zapojiť sa do verejného vysádzania stromčekov. Nie je to teda náročné a môže z toho vzniknúť príjemné rodinné popoludnie. Už tým, že znížite vplyv vašej domácnosti na odlesňovanie, pomôžete zvýšiť povedomie o tom, že je to možné.

Sú tu aj ďalšie možnosti.

zasadením stromu môžeme zastaviť odlesňovanie
Uprednostňujete živý vianočný stromček? Netreba zabúdať prírode vracať to, čo nám veľkoryso dáva.

Bez papiera a z recyklovaných materiálov

Napriek neskutočnému pokroku v oblasti technológií mnohí stále uprednostňujú tlač. A pritom čítanie novín alebo kníh je dnes možné a pohodlné aj bez papiera. To isté sa týka aj štúdia, a to bez ohľadu na to, či študujete na klasickej vysokej škole, alebo ste objavili nekonečné možnosti, ktoré ponúka online vzdelávanie.

Nákupom výrobkov z recyklovaných materiálov nepodporíte tie firmy, ktoré sú za odlesňovanie zodpovedné. Okrem toho, samotná recyklácia u vás doma má vplyv nielen na lesy, ale vo veľkom ovplyvňuje aj životné prostredie. Je to jedna z viacerých malých zmien, ktoré ho chránia.

používanie technológií miesto papiera zredukuje odlesňovanie
Viete si predstaviť pracovné stretnutie bez papiera? Je to možné – navyše, prospešné pre naše lesy.

Viem, od koho nakupujem?

Je náročné sledovať každý jeden produkt, ktorý si kúpime, a zisťovať, odkiaľ pochádza. Je však možné poznať niektoré certifikáty, ktoré nám uľahčia orientáciu v pôvode tovaru. Nákupom od lokálnych dodávateľov ich nielenže podporíte, ale získavate najvyššiu domácu kvalitu, ktorá nestojí naše lesy tak veľa.

Zelenina, ovocie, mäso či iné živočísne produkty však nie sú jediné, ktoré nakupujeme. Je vaše oblečenie priateľské k životnému prostrediu? Áno, ak je vyrobené z certifikovaných látok, ktoré spĺňajú štandard Oeko-Tex. Je to celosvetovo uznávaný model testovania a certifikácie pre surové, polo-dokončené a dokončené textilné produkty vo všetkých štádiách spracovania a rovnako sa týka aj použitých doplnkov. Jedným z mnohých kritérií je zákaz používania toxických látok a zmäkčovadiel v akejkoľvek časti produktu.

Okrem sledovania bezpečného pôvodu potravín a materiálov sú aj látky a produkty, ktorým sa treba vyhnúť veľkým oblúkom – predovšetkým pre dobro lesov. Potravina s najvyšším vplyvom na odlesňovanie na svete je palmový olej. Jeho produkcia je potrebná v takom množstve, že sa preň za hodinu vyrúbe plocha s veľkosťou, ktorá sa rovná 300 futbalovým ihriskám (zdroj: World Wildlife Fund). Ak sa pozriete na zloženie bežných potravín, mnohé ho obsahujú. Vysadiť ho nie je jednoduché, ale je to možnosť, ako zastaviť odlesňovanie. Je to totižto kľúčový krok, ktorý pomôže zastaviť dopyt.

Nakupovanie na trhoch podporuje lokálnych dodávateľov, ktorí narozdiel od veľkých korporácií neprispievajú k ničeniu našich lesov.
Nakupovanie na trhoch podporuje lokálnych dodávateľov, ktorí narozdiel od veľkých korporácií neprispievajú k ničeniu našich lesov.

Vegetariánska strava odľahčí planétu

Množstvo mäsa, ktoré skonzumuje ľudstvo, je enormné. A tie zvieratá je potrebné niekde chovať. Z tohto dôvodu sa lesy rúbu vo veľkom na každom kontinente. Okrem odlesňovania to však prispieva k zvýšeniu množstvo CO2, ktoré nevieme zastaviť, pretože sme stromy, ktoré v tom zohrávajú kľúčovú úlohu, predtým vyrúbali.

Je to začarovaný kruh, ktorý vieme prelomiť len znížením dopytu po mäse. Skúste teda väčšinu dní v týždni konzumovať vegetariánske pokrmy – tie sú predsa chutné aj zdravé. Môžete sa inšpirovať napríklad týmito jesennými pochúťkami.

Vegetariánska strava môže prelomiť začarovaný kruh, ktorý vzniká pri vysokom dopyte po mäsa.
Vegetariánska strava môže prelomiť začarovaný kruh, ktorý vzniká pri vysokom dopyte po mäsa.

Posolstvo – pošlite to ďalej

Hádam ten najväčší krok, ktorý môžete urobiť, je zdieľať tento článok a naozaj žiť spôsobom, ktorý je priateľský k lesom a životnému prostrediu. Dajte vašim najbližším vedieť, že vám na okolí záleží, a ak máte príležitosť, ukážte im, ako sa vám podarilo zredukovať množstvo papiera, ktoré využijete alebo prejsť na vegetariánsku stravu väčšinu dní v týždni. Zvýšenie povedomia je kľúčové pri akejkoľvek snahe zastaviť odlesňovanie – a je to jediná vec, ktorú dokážeme urobiť aj my samy. Podobne, ako kampaň My sme les.

Ľudia sa pridajú, nebojte sa však byť prvou v rade.

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene