Aj váš miláčik potrebuje starostlivosť! – Omladnut.sk

Aj váš miláčik potrebuje starostlivosť!

Mnoho slovenských motoristov každoročne po zime dôkladne upratuje svoje domácnosti, upravuje záhradky a zo zvyku prezuje svojho štvorkolesového miláčika, avšak často zanedbáva jeho jarnú údržbu. Tak ako všetko ostatné, aj automobil potrebuje po zimnom období celkovú očistu. Odborníci zo ŠKODA AUTO Slovensko preto prinášajú niekoľko užitočných rád, ako vášmu vozidlu dopriať jednoduchý a pritom veľmi účinný servis.

Zo skúseností odborníkov zo spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko, venujú po jari zvýšenú pozornosť svojim automobilom najmä muži – vodiči, aj keď čoraz častejšie zavítajú do značkových servisov po zimnom období aj ženy. Prvý úkon s príchodom teplých jarných dní je prezutie pneumatík. Zimné pneumatiky obsahujú mäkšiu zmes a pri vyšších teplotách sa viac opotrebovávajú. Dôkladná jarná očista by však nemala pozostávať len z prezutia automobilu a štandardného umytia karosérie…

Čistota – pol života

Stará známa fráza, ktorá na jar platí dvojnásobne. Väčšina automobilov je po zime zanesená nielen na viditeľných miestach karosérie. Okrem klasického umytia a nablýskania karosérie preto radíme aj odstrániť zanesené nečistoty pod kapotou. Túto prácu však odporúčame zveriť do rúk autorizovanému servisnému partnerovi. Takisto odporúčame dôkladnú očistu (povysávanie a umytie) vnútra vozidla a batožinového priestoru, a to vrátane „skrytých priestorov“ pod kobercami a sedačkami – aj sklopnými. Podvozok a motorový priestor vozidla je vhodné po zime dôkladne očistiť od soli. Nesmie chýbať ani jarná kontrola funkčnosti brzdovej sústavy. Brzdová skúšobňa v autorizovanom servise vám zmeria účinnosť bŕzd na výrobcom schválenom zariadení.

Letné pneumatiky

Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča hneď ako priemerné denné teploty prekročia 7°C. Vzhľadom na premenlivosť počasia v ostatných rokoch je lepšie prezuť na letné pneumatiky neskôr ako príliš skoro. Stačí totiž menšia snehová nádielka a automobil sa behom pár sekúnd môže stať neovládateľným. Podľa cestného zákona sú zimné pneumatiky povinné, ak je na ceste súvislý ľad, sneh alebo poľadovica. Výhodnejšie riešenie ako výmena zimných a letných pneumatík na disku, je výmena kompletných kolies. Významne sa tým znižuje nebezpečenstvo poškodenia či už pneumatík, alebo diskov. V prípade, že potrebujete nové letné pneumatiky s diskom, využite akciovú ponuku od spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko. Tá ponúka štyri letné kolesá so ŠKODA Originálnymi zliatinovými diskami na prémiových pneumatikách za cenu troch. Kompletné kolesá, ktoré sa práve nevyužívajú, môžete podľa predpisov výrobcu uskladniť napríklad aj v autorizovaných servisoch.

Ďalšie dôležité servisné úkony

Vyčistenie a prezutie je dôležité, avšak jarná údržba tým zďaleka nekončí. Nemenej dôležitá je kontrola tesnosti motora a prevodovky. Zanedbaná kontrola stavu ochranných manžiet podvozkových častí, ako napr. kĺbových hriadeľov a čapov, môže mať za následok poškodenie a netesnosť ochranných manžiet. Pri kontrole podvozku vám odporúčame skontrolovať aj ochrannú vrstvu spodnej časti karosérie proti chemickým a mechanickým vplyvom, pretože počas prevádzky vozidla sa nedá úplne vylúčiť poškodenie tejto ochrannej vrstvy. Prípadné poškodenie ochrany karosérie vám v autorizovanom servise ŠKODA ošetria vhodnou opravárenskou technológiou.

Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky vo svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek a nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel. Nevyhnite sa ani kontrole nápravy. Tá totiž v zime trpí zvýšenou záťažou. Často dochádza k zmene geometrie náprav, ktorá ma vplyv na jazdné vlastnosti vozidla, ako aj na životnosť podvozkových častí, a to vrátane pneumatík. Tuhými mrazmi trpia aj gumičky stieračov, ktoré strácajú pôvodnú pružnosť a stávajú sa prakticky nefunkčnými. Ich výmena je rýchla a finančne nenáročná. Nezabudnite tiež nahradiť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za kvapalinu určenú na letné obdobie, ktorá ľahšie odstraňuje organické nečistoty.

Odporúčame aj kontrolu a hlavne namazanie všetkých pántov na dverách, kapote a veku batožinového priestoru, aby ste sa vyhli nepríjemným zvukom pri ich používaní.

Ak chcete začať novú motoristickú sezónu s profesionálnou starostlivosťou, využite Jarné servisné dni ŠKODA, ktoré trvajú do 30. apríla 2012. Príďte s vaším vozidlom na jarnú servisnú prehliadku ŠKODA a využite výhodné servisné balíky. Nechajte si urobiť prehliadku spolu s testom klimatizácie, tlmičov a bŕzd na brzdovej stolici. Získate tak istotu, že sa na vaše auto môžete spoľahnúť, nech už vaše cesty povedú kamkoľvek. V prípade poruchy vám špecialisti ponúknu opravu za skutočne výhodné ceny. Zároveň si nenechajte ujsť zaujímavú ponuku ŠKODA Originálnych dielcov a príslušenstva so zľavou do výšky 20 %.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.