Budíte sa často s pocitom, že sa vám niečo pekné snívalo, snáď to bol aj príjemný sen, ale ani za nič na svete si nemôžete spomenúť, čo sa v ňom odohrávalo? A nechceli by ste to zmeniť a milými okamihmi snov si spríjemňovať rána? Môžete sa to naučiť. Spísali sme pre vás 7 jednoduchých krokov, ako. Čítajte.
Tu je jednoduchý návod, ako si sny začať pamätať:
1. Kúpte si snový zápisník.
Vyberajte naozaj starostlivo! Namiesto prvého linkáča z papierníctva sa poobzerajte po zápisníku s pevnou a najlepšie tematicky ozdobnou väzbou. Vaše nevedomie začne ihneď pracovať, pretože pochopí, že to so svojím snovým zápisníkom myslíte vážne.
2. Zápisník a pero majte pripravené na nočnom stolíku.
Ihneď po prebudení zo sna píšte (pokojne aj počas noci). Zaznamenajte všetko, čo ste si zapamätali, vrátane svojich pocitov. Používajte prítomný čas, sen tak umocníte a lepšie sa rozpamätáte na ďalšie detaily, ktoré vám napríklad doteraz unikali. Každý sen si pomenujte výstižným názvom.
Pozor! Nepoužívajte na zápis svojich snov mobilné telefóny. Displej okamžite odláka vašu sústredenosť. Nehovoriac o tom, keď zistíte, že máte zmeškaný hovor či SMS správu.
3. Vedome sa rozhodnite.
Obrovský krok vpred urobíte vo chvíli, keď si začnete sny naozaj CHCIEŤ pamätať. Budete mať oveľa väčšiu šancu na rýchlejšiu úspešnosť.
4. Pri zaspávaní si položte konkrétnu otázku, na ktorú chcete poznať odpoveď.
Môže sa týkať čohokoľvek, napríklad problému v práci alebo nepochopiteľných emócií. Verte, že ju dostanete! Len miesto klasickej odpovede vám ju bude sen prezentovať vo zmesi symbolov a postáv.
Vaša otázka musí byť posledná myšlienka, na ktorú sa budete pred zaspaním sústrediť. Nedovoľte, aby ju prehlušila nejaká iná! Nesnažte sa na svoje otázky odpovedať, len ju zahláste (kľudne aj nahlas) a odpoveď dostanete prostredníctvom svojho sna.
5. Po prebudení zostaňte nehybne ležať ďalej.
Ak sa nebudíte z nočnej mory ľaknutím do sedavej polohy, ale pozvoľna a pokojne otvorte oči, zostaňte nehybne ležať. Sústreďte sa na útržky sna, ktoré sa vám začnú vybavovať, a na svoje pocity, ktoré pri nich máte.
Stabilizovaná a nepohnutá pozícia tela vás udrží v prítomnom a sústredenom okamihu. Pozor! Nesnažte sa rozpamätať príliš a snažiť sa vybaviť každučký detail. Čím viac sa budete snažiť rozpamätať, tým skôr si nič nevybavíte. Nechajte svoje myšlienky voľne plynúť.
Tip: K vyvolaniu nejasnej spomienky zo sna vám ešte môže pomôcť, keď sa po otvorení očí budete pozerať na jednu konkrétnu vec, ktorú pred sebou uvidíte. Je úplne jedno, či to bude vankúš alebo okenný parapet.
6. Spíšte si všetko, na čo si spomeniete!
Keď už budete presvedčenie, že si nespomeniete na nič viac, vezmite si do ruky denník a píšte. Píšte všetko, čo vás napadá a presne tak, ako ste to vo sne vnímali. Text nemusí dávať súvislé oznámenia a môže byť akokoľvek „prapodivný“. Neskoršie čítanie je len pre vás, nemusíte sa tak snažiť o vytvorenie pútavého príbehu. Dôležité je teda, aby ste nezamieňali ani najmenší detail.
Zaznamenajte všetko, miesto, postavy, pocity, dej, poznačte si všetky dialógy. Platí nepísané pravidlo, že akonáhle začnete sen líčiť, vyvstanú vám v mysli ďalšie úryvky. Po dopísaní spomienok si svoj súpis pomaly prečítajte a ak vám napadnú spojenia udalostí vo sne a v živote, dôverujte tomu. Sen vám tak ukazuje, načo sa máte v realite zamerať a na čom popracovať. Ak sa vám jeden sen opakuje viackrát, venujte mu zvláštnu pozornosť. Má zrejme veľký význam!
Ak si nič nepamätáte, často sa stáva, že prebudenie sprevádza aspoň určitá emócia. Poznačte si aspoň svoje pocity a uvidíte, že aj to bude veľký krôčik dopredu.
7. Buďte trpezliví.
Obrňte sa trpezlivosťou a „netlačte na pílu“! Všetko k vám príde v správnu chvíľu. Nechajte sa len viesť a trénujte. Svoj prvý sen môžete spísať napríklad už zajtra, ale pokojne až za mesiac.
Buďte obozretní s interpretáciou svojich snov a nehľadajte významy tam, kde byť nemusia. Napríklad smrť nutne neznamená smrť či nový život (ako poznáme výklad snára), môže napríklad vyjadrovať symbol niečoho, z čoho máte šialený strach a podobne.