Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Newton sa snažil vytvoriť zdroj večného života. Ezoterika v minulosti vyzerala úplne inak

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-04-12 20:47:34

Ezoterika je veľmi komplexný odbor. Samotné slovo ezoterika pochádza ešte z antického Grécka a znamená „to čo sa vzťahuje na vnútorné veci“. Ezoterické vedomosti, na rozdiel od tých obyčajných, je možné získať len v uzatvorenej skupine osvietených, zasvätených, alebo vzdelaných ľudí. V západnom svete sa za ezoteriku niekedy zvykne považovať všetko, čo nevyplýva z kresťanstva, alebo z osvieteneckej tradície. V minulosti ezoterika prenikla do rôznych foriem umenia, do literatúry aj hudby, ale aj do filozofie a filmu.

 

Ezoterika v minulosti

V priebehu dejín sa v rámci ezoterického zmýšľania vytvorilo viacero smerov. Západná ezoterika vznikla už počas neskorej antiky, na východnom pobreží Stredozemného mora. Z tejto oblasti pochádzajú najmä dnes známe smery Gnosticizmus, viera, že svet stvorilo zlé božstvo a len získaním múdrosti sa vieme vyslobodiť z jeho područia a Hermetizmus postavený na známych Smaragdových doskách.

Od tej doby až po renesanciu nemáme stopy žiadnych ezoterických vetiev, spoločenstiev alebo praktík. Všetky ezoterické zápisy a učitelia, ktorí sa odchýlili od vtedajšej náboženskej dogmy žiaľ skončili v plameňoch. V období renesancie sa však do Európy vrátil záujem o utajené ezoterické vedomosti.

Vytvoril Newton kameň mudrcov?

Mnoho najznámejších vedcov európskej renesancie sa zaujímalo o ezoteriku. Najznámejší z nich bol Isaac Newton, dnes známy najmä ako matematik a fyzik. Väčšina jeho prác sa však sústreďovala na okultné štúdie. Zaujímal sa najmä o alchýmiu, najmä o vytvorenie tzv. Kameňa mudrcov, substancie, ktorá by dokázala premieňať rôzne kovy na zlato a zároveň by vedela vyliečiť a zahojiť všetky poškodenia ľudského tela. Svojmu vlastníkovi by tak priniesla nesmrteľnosť. Pri svojom bádaní sa opieral o práce Nicolasa Flamela, záhadného alchymistu, o ktorom sa hovorilo, že Kameň mudrcov úspešne stvoril.

Kto boli Slobodomurári a Rosekruciáni?

V sedemnástom storočí začali v Európe vznikať tajné iniciačné spoločnosti, ktoré za svojich členov prijímali vplyvné a významné osobnosti vtedajšieho politického a kultúrneho života. Najznámejšími z nich boli Slobodomurári a Rosenkruciáni.

  • Slobodomurári boli (a možno stále sú) je elitárska skupina rozdelená do viacerých lóži na celom svete, ktorej cieľom bolo budovanie „duchovného chrámu humanity v ľudských mysliach a srdciach“. Na jej čele stojí veľmajster. Niektorí ich pôvod odvodzujú od Hirama Abiffa, staviteľa Šalammúnovho chrámu, iní tvrdia, že slobodomurári nadviazali na odkaz Templárskeho rádu. Ich členmi vraj boli aj George Washington, Winston Churchill, Mozart alebo Benjamin Franklin.
  • Rosekruciánsky rád, niekedy označovaný aj ako Rád Ruže a Kríža je tajná spoločnosť, ktorá vznikla v Nemecku v 17. storočí. Založil ho Christina Rosenkreuz, nemecký lekár a filozof, ktorý na prelome štrnásteho a pätnásteho storočia putoval do Jeruzalému. Do cieľa však nedošiel, keďže počas zastavenia v bájnom arabskom meste Damkaru získal ezoterické poznatky o fyzike, matematike, mágii a kabale. Toto učenie po návrate do Španielska šíril po celej Európe. Dnes sa na Rosenkruciánsky rád odvoláva viacero tajných mystických spoločností.

A takto vyzerá ezoterika dnes

Skutočný rozkvet však ezoterické zmýšľanie zaznamenalo len v nedávnej minulosti. Ako odpoveď klasickým organizovaným náboženstvám sa ľudia začali vracať k pôvodným „pohanským“ náboženstvám Keltov, Egypťanov, k Wicce, New Age alebo k čarodejníctvu. V našich zemepisných šírkach sa vraj stávajú čoraz populárnejšími ezoterické rituály slovanských kmeňov. O nich si však povieme až nabudúce.

Moderná ezoterika sa čoraz viac stáva terčom vedeckého skepticizmu, ktorý sa jej snaží podkopať pôdu pod nohami. Nie vždy sa jej to darí a preto sa záujem o ezoteriku stále zvyšuje. Dostupnosť kníh rastie, ezoterické myšlienky prenikajú aj do kníh, filmov a seriálov.

Pokiaľ chcete mať dôveryhodné informácie, odporúčame siahnuť po kvalitných zdrojoch. Preto, ak nechcete aby vaše okolie bralo informácie o ezoterike z Harryho Pottera a z Čarodejníc, zdieľajte s nimi tento článok.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy