5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

4 dary, ktoré vám dá len Ashtanga joga. Vďaka nim získate vysnívané telo i myseľ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-04-15 21:07:07

Ashtanga joga je ako duchovná čokoláda. Kým s ňou nezačnete, nemáte tušenie do čoho idete. Potom už nebudete chcieť prestať. Nikdy. Ashtanga je totiž výnimočný druh jogy, ktorý je dynamický a zároveň kľudný a cvičí nie len telo, ale aj myseľ. Niekedy sa jej zvykne hovoriť aj joga ôsmich končatín, alebo osemstupňová cesta. Vplyv Ashtangy na blaho človeka je tak silný, že z vás urobí „osemhlavú dračicu“!

 

V rámci jedného cvičenia sa v Ashtanga joge strieda viacero polôh, asan, ktoré sú starostlivo vybrané a zoradené tak, aby mali ako celok omnoho väčší vplyv než by mali jednotlivo. Pre bokom stojaceho laika to môže vyzerať len ako príťažlivé fyzické cvičenie, pod povrchom sa však okrem tela trénuje aj sebaovládanie, disciplína, správne dýchanie, oslobodenie zmyslov, koncentrácia a meditácia. Už po pár cvičeniach získate všetko toto.

1. Pružnosť tela i ducha

Stuhnuté nie je vaše telo, ale myseľ. Predstavte si, všetky tie úžasné pózy, do ktorých sa neviete uložiť. Ak by vám však váš lekár pichol injekciu s umŕtvením, hravo by vás do nich dostal. Problém pohyblivosti totiž nespočíva v tom, že vaše svaly nie sú natiahnuté, ale v tom, že váš mozog odmieta vybočiť zo svojich koľají. Ale nie je to len v tejto úrovni. Poctivý tréning Ashtanga jogy dá vašej mysli neskutočnú pružnosť a pevnosť. Pamätáte si na bájku, v ktorej víchor zlomil mohutný dub, ale nedokázal zlomiť steblo trávy? Presne to máme na mysli.

2. Naučíte sa život merať v nádychoch, nie v rokoch

Ashtanga joga so sebou nesie absolútny dôraz na správne dýchanie. Ako náhle sa stane centrom vašej pozornosti nádych a výdych prestane pre vás plynúť čas klasickým spôsobom. Uvedomíte si, že každý jeden nádych treba prežiť naplno. A nie len to – budete kľudnejšia, vyrovnanejšia a šťastnejšia. V každom jednom nádychu.

3. Ashtanga joga vás naučí milovať vaše telo

Nie všetky máme dokonalé výšky, šírky, alebo hĺbky. Niektorá nemá dokonale vykreslené bruško, iná má trochu netypické nohy. No a čo! Joga hýbe vašim telom smerom k jeho najlepšiemu možnému stavu, keďže vás nenásilne vedie k vašej ideálnej váhe a črtám. Zároveň posúva vaše vnímanie seba samej k plnej spokojnosti. S ashtanga jogou sa naučíte zbožňovať vaše telo za všetky tie úžasné veci, ktoré dokáže aj za to, že vám odkrýva nové obzory.

4. Spoznáte skutočný význam slova disciplína

S ashtanga jogou získa pojem disciplína úplne nový význam. Každá jedna bunka vášho tela, každé nervové zakončenie bude žiť ashtangou a bude si to plne vychutnávať. Uvedomíte si, čo to znamená dávať si na seba pozor, starať sa o seba. Vaše telo vám dá pri cvičení jasne pocítiť, ak robíte veci, ktoré vám škodia. Do vášho života vstúpi úplne nový druh uvedomenia a poznania.

Znie to výborne, však? Preto skúste toto:

Zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a predstavte si seba samú ako nositeľku týchto darov. Gratulujem, už ten jeden nádych bol začiatok. Teraz je dôležité nezísť z cesty.

Zdieľajte tento článok, nájdite si medzi svojimi priateľmi partnerku alebo partnera a zmeňte svoj život od základov s Ashtanga jogou.

Najnovšie články

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov

Prinášame vám 4 tipy, ako zostať zdraví počas jesene

Poradíme vám, ako zaspať rýchlejšie a bez námahy

Trendy v interiéri: Kúpeľňa s vôňou dreva 

Ako spoznať, že nastal správny čas na výmenu matraca

Tenisky, ktoré šetria vaše kĺby a väzy

Domáca starostlivosť, ktorá vám pomôže cítiť sa skvele