Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

3 praktické rady, ako zvládnuť zmenu kariéry po tridsiatke

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2019-07-08 10:11:03

Máte chuť všetko nechať tak a úplne zmeniť prácu? Je to úplne prirodzené. Zmena kariéry po tridsiatke však nie je taká jednoduchá, ako sa to na prvý pohľad zdá.

Viac ako 70 % ľudí po tridsiatke pociťuje nutkanie zmeniť prácu. V rozhodnutí im častokrát bránia obavy zo zmeny či finančná istota, o ktorú sa tak pripravia. Rozumieme tomu. Nie je jednoduché rozhodnúť sa pre zmenu, no môže to byť prospešné pre váš súkromný aj profesionálny život. Ponúkame vám 3 praktické rady, ako sa na takúto zmenu pripraviť a nenechať sa zaskočiť.

1. Naučte sa jazyk vášho odvetvia

Skvelým prostriedkom na zvýšenie sebavedomia je jazyk odvetvia, o ktoré sa zaujímate. Naučte sa znieť tak, ako profesionáli v danej oblasti. Nielenže tým ohúrite na pohovoroch, ale zároveň vám to pomôže zorientovať sa.

Pozrite sa na spôsob, akým v inzerátoch opisujú vašu vysnenú pozíciu. Ktoré slová sa opakujú a čo presne znamenajú? Naučte sa to a použite to vo vašom životopise či portfóliu. Veľa vám napovedia aj verejné profily ľudí z fachu, sledovať ich môžete pomocou sociálnych sietí a zistíte, čo práve riešia a aké sú aktuálne trendy.

Po takomto malom prieskume budete prekvapená, koľko zručností z vašej terajšej práce sú potrebné aj pre pozíciu, ktorú len zvažujete. Pravdepodobne len potrebujete trochu zmeniť spôsob, akým o svojich skúsenostiach rozprávate.

žena, ktroá zvažuje zmenu kariéry
Zdroj: Mia Moessinger (Unsplash)

2. Pripravte sa finančne

Zmena kariérneho smerovania môže znamenať aj to, že budete nútená prijať juniorskú pozíciu, alebo sa uskromniť s finančnou odmenou. Aj v prípade, kedy toto neplatí, budete pravdepodobne do nového zamestnania investovať viac peňazí v podobe vzdelávania a kurzov. Samostatnou kapitolou je, ak pre vás kariérna zmena znamená samostatné podnikanie, kde naozaj potrebujete mať dostatočný kapitál.

Nie je to len o pocitoch. Na výpoveď sa treba pripraviť. Je v poriadku, ak v práci pobudnute o niekoľko mesiacov dlhšie, aby sa vám podarilo uľahčiť si svoj odchod po finančnej stránke. Jednou z možností je hľadať si prácu popri vašej aktuálnej pozícii, ďalšou možnosťou je dať si niekoľkomesačnú pauzu a počas dobrovoľnej nezamestnanosti vyhľadávať ponuky, ktoré vás zaujmú.

Okrem prehľadu o aktuálnom stave vašich financií sa môžete tiež pozrieť na oblasti, kde budete môcť ušetriť. Napríklad začať cvičiť doma alebo nájsť prácu, kde môžete jeden deň v týždni využívať tzv. home office vám odľahčí peňaženku.

NÁŠ TIP: Otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď skôr, ako podáte výpoveď

Zdroj: Thought Catalog (Unsplash)

3. Využite kontakty, ktoré už máte

Je možné, že priamo z branže, do ktorej sa chcete zaradiť, nepoznáte nikoho osobne. Čo však vaši známi? Networking je kľúčový pre váš profesionálny rozvoj. Porozmýšľajte, s kým by vás mohli vaši blízki zoznámiť, prípadne koho môžete kontaktovať aj priamo.

Najlepšie je, ak môžete takej osobe poskytnúť protihodnotu predtým, než ju požiadate o láskavosť. Môžete im zaslať zaujímavý zdroj, alebo im ponúknuť, že ich na oplátku zoznámite s niekým iným. Pri zmene kariéry vám pomôžu najmä nové kontakty, odporúčania, informácie o otvorených pozíciách alebo tipy na zdroje, ktoré vám pomôžu rozvíjať svoje zručnosti.

Zdroj: Brooke Cagle (Unsplash)

Záverom

Ak chcete zmeniť kariéru po 30-ke, nezabudnite, že to nie je prvýkrát, čo si hľadáte prácu. Stále platia princípy dobre napísaného životopisu, sebavedomia a úprimnosti pri pohovoroch. Dôležité je dokázať „predať“ svoje zručnosti, aj keď ste si ich vycibrili v inej oblasti.

Nechceme tvrdiť, že takáto zmena je jednoduchá. Napriek všetkým motivačným citátom to určite nie je zákonite pravda. No pracovať na niečom, čo vás napĺňa a dáva vám zmysel stojí za chvíľu nepohodlia a neistoty. Preto vás povzbudzujeme zvoliť si kariérnu cestu, ktorá vyhovuje predovšetkým vám.

Zdroj: Create & Cultivate

Zdroj titulnej fotky: Gabrielle Henderson (Unsplash)

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.