Vybrali sme pre vás 5 najobľúbenejších podujatí jarnej sezóny v Dolnom Rakúsku – Omladnut.sk

Vybrali sme pre vás 5 najobľúbenejších podujatí jarnej sezóny v Dolnom Rakúsku

Na jar rozkvitajú hrušky, pasienky a vinohrady. To je skvelá príležitosť vybrať sa na cestu za rôznymi pôžitkami do susedného Dolného Rakúska. Zozbierali sme pre vás 5 najväčších vrcholov jarnej sezóny, ktoré vás v okruhu približne 1 hodiny jazdy autom zavedú do špičkových kuchýň, k najlepším výrobcom, najkrajším výletným cieľom dolnorakúskeho regiónu a na skvelé festivaly.

 

Wachauský gurmánsky festival

Počas prvých dvoch aprílových týždňov rozkvitá tak údolie Wachau, ako aj chuťové poháriky jeho návštevníkov. Vtedy sa totiž koná Wachauský gurmánsky festival (wachau GOURMETfestival), kde sa stretávajú špičkoví národní aj medzinárodní kuchári s top vinármi regiónu. Koná sa od 31. marca do 14. apríla 2016. O mimoriadne chuťové zážitky sa postarajú medzinárodní top kuchári a top regionálne reštaurácie. Kto by sa chcel dozvedieť, prečo sú kreácie wachauských kuchárskych majstrov také jedinečné, tomu odporúčame návštevu skvelých výrobcov tohto regiónu. Mimoriadne výnimočné sú napríklad produkty z wachauského šafranu od Berharda Kaara v obci Bahnhof Dürnstein či lahodná, ručne vyrábaná čokoláda z cukrárne Konditorei Hagmann. Kto by mal zase záujem o celkom výnimočný suvenír, ten ho určite nájde v obchode ľudových kultúr v Dome regiónov (Volkskultur EUROPA – Haus der Regionen) v Kremse. Tu možno nájsť remeslá z 270 regiónov – a samozrejme aj všetky možné upomienkové predmety z jedinečného regiónuWachau, ako je napr. tradičný ľudový vzor „kalmuck“.

 

 

Keď sneží zo stromov – Deň muštu

 

Biele hruškové kvety zahalia každoročne oblasť Mostviertel do prekrásneho kvetinového rúcha, ktoré necháva rozkvitnúť celý región. Ide o jedno z najkrajších období celého Rakúska. Podujatie Deň muštu („Tag des Mostes“) 24.4. predstavuje vrchol muštovej jari – perfektná príležitosť preskúmať prírodu a nechať sa rozmaznať kulinárskymi špecialitami. Ako napríklad v muštovej vieche „Zur steinernen Birne“ v blízkosti obce Waidhofen an der Ybbs, kde na vás čakajú domáce dobroty a destiláty. Alebo v pohostinstve Landgasthof Bachlerhof v obci Kematen a.d. Ybbs, ktoré patrí medzi top prevádzky a je známe svojím pečeným bravčovým. Zabávajte sa vo viechach a ochutnajte typický ovčí syr „Schofkase“, nechajte si na jazyku roztopiť domácu ovocnú zmrzlinu a ochutnajte ušľachtilé destiláty svetového rakúskeho majstra vodky.

 

Podujatie Víno v parku

Vína od takmer 50 vinárov oblasti Thermenregion sa už ani nedajú vychutnávať romantickejšie a pôžitkárskejšie: Podujatie Víno v parku (Wein im Park) opäť všetkých pozýva 26.5. do cisárskych kúpeľov mesta Baden a patrí medzi pevné body programu každého milovníka vína. Pre znalcov vína je po celý rok k dispozícii: Oblastná vínotéka Thallern s viac ako 40 miestnymi vínami v historickej sudovej pivnici. Môžete sa tu ponoriť do regionálnej rozmanitosti a v ideálnom prípade deň zakončiť pohárikom vína odrody Zierfandler vo vinárni Spaetrot-Gebeshuber v Gumpoldskirchene, kde na vás taktiež čakajú vynikajúce vína a chutné regionálne bio špeciality pani Gebeshuberovej. Mimochodom, v prevádzke Klostergasthof Thallern by ste mali určite ochutnať jedinečné kura alebo obrovský krémeš.

 

 

Najvínovejší jarný región Dolného Rakúska oslavuje Kamptalskú vínnu jar

 

V údolí Kamptal a v okolí Langenlois ľudia presne vedia, ako sa na jar naštartovať: cestou za pôžitkami do prekrásnych pivničných uličiek a dúškom silného veltlínskeho zeleného alebo ovocného rizlingu. V regióne Kamptal vám víno ponúknu vždy vždy, predovšetkým však vtedy, keď na ochutnávku a oddych pozýva udalosť Kamptalská vínna jar. Oslavuje sa počas celej jari, avšak 23. a 24. apríl bude patriť špeciálnym oslavám. Vtedy totiž vinári z pivníc vyťahujú svoje mladé vína, ako aj fľaše s najlepšími ročníkmi. K tomu sa perfektne hodia regionálne vinárske špeciality, ako napríklad domáca bryndzová nátierka a čerstvo upečený gazdovský chlieb, ktoré si možno vychutnať v prevádzke top vinárne Baumgartner v pivničnej uličke v obci Zöbinger Heiligenstein – alebo sezónne potešenia zmyslov v prevádzke Weinbeisserei Mollands či Heurigenhof Bründlmayer. Mimochodom, najlepšie kamptalské vína až 58 vinárov regiónu možno ochutnávať po celý rok vo vínotéke Ursin Haus Langenlois, kde si ich môžete kúpiť za ceny ako pri predaji z dvora.

 

Jarná idylka vo Viedenských Alpách

Kto si chce Viedenské Alpy skutočne vychutnať, ten môže podniknúť príjemné výjazdy na segwayoch a elektrických bicykloch, alebo ukázať svoju stabilnú ruku na golfovom odpalisku, ktoré sa nachádza neďaleko prevádzky Gasthaus Triad. Kto má rád vyššiu rýchlosť, tomu odporúčame obľúbené trasy pre horskú cyklistiku – a pána Ottera z Krumbacherhofu. Ten totiž nie je iba vynikajúcim kuchárom, ktorý varí i vlastné pivo, no zároveň pozná všetky trasy ako svoju dlaň a rád poskytne tie najzaujímavejšie pikošky. A máme pre vás ešte tri ďalšie, celkom špeciálne tipy na to, čo by ste mali ochutnať: po prvé: chutné vínne pečivo pani Denisy Pölzlbauerovej, najmladšej rakúskej pekárskej majsterky, po druhé: zmrzlinu z Blochberger Eisgreißlerei, ktorá je tak chutná, až sje takmer návyková a po tretie: produkty farmárskeho trhu v Bad Schönau.

 

Zoznam ďalších jarných podujatí nájdete na oficiálnej stránke Dolného Rakúska: www.dolne-rakusko.info

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.