Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Transplantácia vlasov: všetko čo potrebujete vedieť

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-08-18 08:00:47

Zvažujete transplantáciu vlasov? Ešte pred tým, než zákrok podniknete, prečítajte si, pre koho je transplantácia vlasov vhodná a aké spôsoby sú v súčasnosti najobľúbenejšie.

Odhaľte príčinu

Transplantácia vlasov je účinným riešením pre mužov i ženy, ktorých dlhodobo trápi vypadávanie vlasov a s ním spojené preriedené miesta na pokožke hlavy. Odhodlať sa podstúpiť takýto zákrok však nemusí byť vždy jednoduché.  Preto by ste ešte pred samotnou transplantáciou mali zvážiť, či je to skutočne jediné možné riešenie pre návrat objemu a hustoty vašim vlasom.

Dôvodov môže byť niekoľko

Vplyv na stratu vlasov má niekoľko rôznych faktorov. Zatiaľ čo u mužov ide väčšinou o dedičnú predispozíciu a hovoríme o tzv. androgénnej alopécii, u žien býva dôvodov väčšie množstvo. Najčastejšie sa za týmto trápením ukrýva stres, prežitie traumatizujúceho zážitku, zlá životospráva, drastický úbytok váhy a s ním spojený nedostatok vitamínov, podráždenie pokožky hlavy, ale i hormonálne zmeny. Aj u žien však môže v niektorých prípadoch  ísť o dedičnú poruchu, práve vtedy je boj dlhodobý a zároveň najzložitejší. Ako sami vidíte dôvodov je niekoľko, preto je v prvom rade dôležité skúmať svoje telo a snažiť sa prísť na to, čo škodí vám.

Čo je to transplantácia vlasov?

Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok počas ktorého lekár prenesie vlasy z inej časti hlavy do holej, plešatej oblasti. Väčšinou sú používané vlasy zo zadnej prípadne bočnej strany hlavy, kde ich má pacient dostatočné množstvo. Tieto vlasy sa následne transplantujú na preriedenú časť, zvyčajne ide o prednú alebo hornú časť hlavy. Darované vlasové folikuly, okolité tkaniva a koža sa spoločne nazývajú štepy. Jeden štep môže obsahovať jeden alebo viac vlasových folikulov okolitých vlasov, tkanivo a kožu. Takáto procedúra sa vykonáva zvyčajne v lokálnej anestézii.

Pre koho je určená?

Ako spomíname vyššie, príčin vypadávania vlasov je nespočetné množstvo a nie všetky faktory musia byť dôvodom  podstúpiť tento rázny krok. Transplantácia je určená primárne pre mužov, ktorých dlhodobo trápi plešivosť spôsobená genetickými predispozíciami. Vhodnými kandidátmi sú aj ženy s výrazne rednúcimi vlasmi. Odporúča sa tiež ľuďom, ktorí v dôsledku popálenín alebo úrazu prišli o časť vlasov.

Pre koho sa neodporúča?

Odborníci uvádzajú, že takýto typ zákroku sa neodporúča ženám, ktoré trápi vzorové padanie vlasov po celej hlave. Taktiež je nemožné transplantáciu vykonať u ľudí, ktorí majú nedostatok darcovských vlasov a teda nemajú na svojej hlave dostatok vlasov, ktoré by sa dali použiť na holé miesta. Nevhodná je transplantácia aj pre ľudí, ktorým sa tvoria výrazné, vláknité jazvy po obareninách a iných úrazoch. Poslednou skupinou, ktorej sa zákrok neodporúča sú ľudia, ktorí o svoje vlasy prišli dočasne počas liečby, napríklad chemoterapiou.

Ešte pred zákrokom

V prípade, že spĺňate vyššie uvedené a o podstúpení zákroku začínate vážne uvažovať, odporúčame držať sa nasledovných rád. V prvom rade by ste mali dbať na výber správnej kliniky. V dnešnej dobe internetu, nebude problém prejsť si všetky možnosti u nás, ale i v zahraničí. V tomto prípade jednoznačne platí, radšej do transplantácie zainvestovať. Ide predsa o vás a vašu celoživotnú spokojnosť.

Určite doporučujeme zistiť si čo najviac referencií na danú kliniku, ale i samotného lekára, ktorý bude zákrok vykonávať. I keď je každý pacient iný, množstvo skúsenosti je základom.

Tak isto, ako na miesto, kde zákrok podstúpite, by ste dbať mali na metódu. Existuje ich niekoľko a viac o tých najlepších sa dozviete nižšie. Posledným dôležitým bodom je poriadne sa na zákrok pripraviť, ako po fyzickej tak po psychickej stránke.

Najčastejšie používané techniky transplantácie

Transplantácia Folikulárnej jednotky FUE (Follicular Unit Extraction)

Táto metóda patrí v súčasnosti k najmodernejším spôsobom transplantácie vlasov. V miestnom znecitlivení sa z darcovskej oblasti odoberú vlasové folikuly, teda štepy. Následne sa každý folikul postupne vsadí do vlasovej pokožky na časti, kde chýbajú vlasy. Vsádzanie je vykonávané pomocou mikroihly, ktorá na pokožke vytvára drobné ranky s priemerom 0,6 až 1,25 milimetrov. Počet vložených štepov sa u každého pacienta líši v závislosti od stavu preriedenia, miesta z ktorého sa odoberajú folikuly, ale i typu vlasov. V prípade, že máte vlasy hrubšie, stačiť vám bude o niečo menej štepov, ako ľudom s veľmi tenkými a jemnými vlasmi. Rozdiel je tiež v štruktúre vlasov. Orientačne však kliniky uvádzajú, že na zakrytie kútov a malej časti prednej línie treba asi 500 štepov.

Priama implantácia vlasov DHI (Direct Hair Implantation)

Ide v podstate o FUE metódu spomínanú vyššie. Odlišná je len spôsobom  vsadenia folikulárnych jednotiek. Pri tomto spôsobe sa používa špeciálne navrhnutý  implantátor. Jeho výhodou je presné a dokonalé vsadenie vlasových folikulov.

Automatic FUE Trans – F.E.R

Opäť ide o princíp FUE metódy, avšak vykonávaný roboticky. Táto metóda je vykonávaná len na vybraných klinikách. Jeho výhodou je, že nevytvára v darcovskej oblasti žiadnu jazvu a nehrozí riziko poškodenia štepu pri jeho odbere. Tým pádom je výrazne skrátený čas transplantácie  a to až o polovicu oproti FUT a FUE metódam.

Tomuto sa vyvarujte

Nech už si vyberiete akúkoľvek metódu, odporúčame vyhnúť sa staršiemu spôsobu, metóde FUT, pri ktorom je pacientovi odobratý celý pás kože. Už aj na Slovensku máme niekoľko stredísk, kde lekári používajú modernejšie a menej invazívne metódy, preto si na základe odborného poradenstva určite nájdete tú najvhodnejšiu.

Čo vás čaká po zákroku

Po zákroky by ste sa mali pripraviť, že na vašej pokožke ostanú malé ranky po odbere, ktoré sa budú postupne zotavovať. Tieto malé bodky sa zahoja asi do týždňa. Na implantovanom mieste bude vidieť vrchnú časť štepu s 1 mm vsadeným  vlasom. Lekári uvádzajú, že malé chrastičky odpadnú väčšinou 10.-14. deň. Vzhľad po zákroku závisí tiež od typu vašej kože a folikúl. Po zákroku je najdôležitejší prvý týždeň, kedy by ste nemali mechanicky narúšať implantované vlasy. To znamená, čo najmenej by ste sa ich mali chytať, česať ich a tiež by ste si mali dávať pozor na prípadné udretie. Neodporúča sa preto žiadna pohybová aktivita. Po dobu dvoch až troch týždňov, si teda dajte radšej oddych. Návrat do práce závisí od druhu vykonávanej práce a jej náročnosti.

Koľko vás to bude stáť?

Cena zákroku samozrejme  závisí od viacerých faktorov. V prvom rade hovoríme o klinike, iné sú ceny na tých našich a o niečo viac si priplatíte za zahraničné služby. Rozdiel je tiež v počte vkladaných štepov. Orientačne  sa však cena zákroku pohybuje od 700 do 3000 eur.

Vypadávanie vlasov výrazne ovplyvňuje psychickú pohodu človeka. Je preto dôležité vedieť, že stále existuje riešenie, ktoré vám stratené sebavedomie dokáže navrátiť. V prípade, že máte so zákrokom osobné skúsenosti, budeme radi ak sa o ne snami podelíte v komentároch.

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie