Rozšírené cievky? Prezradíme vám, ako na ne – Omladnut.sk

Rozšírené cievky? Prezradíme vám, ako na ne

Rozšírené cievky veru vedia potrápiť. Najmä keď sa objavia na tvári. V tomto ročnom období, kedy sa odhaľujeme viac než inokedy, nás nepotešia ani na nohách. Ak majú rozšírené cievky  aj vaši príbuzní, je pravdepodobné,  že sa objavia aj vám. Prevencia však dokáže zázraky. Pokiaľ ich už máte, nezúfajte, dá sa s nimi účinne bojovať a o tom nám viac prezradila MVDr. Eva Toporčáková, medicínska reprezentantka spoločnosti Naturprodukt.

Miesta výskytu

„Vznik rozšírených cievok na tvári, takzvaných teleangiektázií, pozorujeme najčastejšie v oblasti centrálnej časti tváre: na nose, lícach, brade a na čele. Menej často sa vyskytujú na dekolte, hrudníku, v oblasti za ušami či na vlasatej časti hlavy,“ prezrádza MVDr. Eva Toporčáková. Rozšírené cievky na nohách, takzvané venektázie, sa vyskytujú najčastejšie na vonkajšej strane stehien, v okolí členka a lýtkach. Môžu byť výlučne kozmetickým problémom, v niektorých prípadoch však signalizujú závažnejšie zdravotné problémy. Každopádne, ak sa raz vyskytli, nemali by sme ich nechať bez povšimnutia.

Patríte k rizikovej skupine?

Okrem spomínanej genetickej predispozície, ku vzniku rozšírených cievok na tvári prispieva viacero faktorov. „Stres, fajčenie, UV žiarenie, gastrointestinálne ochorenia či vysoký krvný tlak a liečba lokálnymi kortikoidmi. K vzniku rozšírených cievok na nohách prispieva nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, dlhodobé státie, nadváha. Toto všetko  môže spôsobiť vznik rozšírených cievok,“ vysvetľuje MVDr. Eva Toporčáková. Ženy bývajú nimi postihnuté niekoľkonásobne častejšie ako muži.

Prejavy

Na rozdiel od teleangiektázií tváre, ktoré môžu tvoriť akúsi kresbu na lícach alebo splývať do rovnomerného začervenania, venektázie dolných končatín bývajú sfarbené až do modročervena. Ich priebeh je kľukatý, sú hrubšie a výraznejšie, s dĺžkou  aj niekoľko centimetrov a pripomínajú tvar metličiek. Sprievodným javom je tiež pocit ťažkých nôh, s ktorým účinne zabojujete pravidelnou aplikáciou prípravkov, ktoré podporia prekrvenie dolných končatín.

Náš tip: Allga San Kosodrevinové mlieko: osviežuje a oživuje unavené ťažké nohy, poskytuje účinnú prevenciu proti kŕčovým žilám a podporuje prekrvenie.

Čo s nimi?

„Či už patríte k rizikovým skupinám ľudí so sklonom k tvorbe rozšírených cievok na nohách alebo sa u vás už objavili, môžete si pomôcť pravidelnou aplikáciou kozmetických prípravkov s obsahom kosodrevinovej silice, tigrej trávy a výťažku z hroznových listov, pagaštanu konského, brečtanu, hamamelu, ktoré účinne zmiernia príznaky rozšírených cievok a pocit ťažkých nôh“ radí MVDr. Eva Toporčáková.

Dôležité je dodržiavanie niekoľkých zásad:

Vyhýbajte sa:

Pri teleangiektáziách

–          prudkým zmenám teplôt a sálavému teplu (sauna, naparovanie, solárium)

–          opakovanému spáleniu sa na slnku (chráňte kožu UV faktorom strednej až vysokej ochrany)

–          fajčeniu (oslabuje cievne steny)

–          horúcemu jedlu a nápojom, pálivým jedlám

–          dlhodobému mechanickému dráždeniu postihnutých miest (napr. rámom okuliarov)

–          chemickým peelingom, pleťovým vodám s obsahom alkoholu a hrejivým pleťovým maskám

Pri venektáziách

–          dlhotrvajúcej činnosti v stoji, v sede

–          nadbytočnej telesnej hmotnosti

–          nedostatku pohybu

Siahnite po:

–       kozmetike určenej na citlivú, pleť so sklonom k začervenaniu a tvorbe žiliek

–       kvalitných zdrojoch vitamínu C a rutínu (pohánka, šípky, čučoriedky, ríbezle, brokolica)

–       účinnom prekrytí pomocou balzamu Allga San s obsahom pigmentov a kolagénu

–       krémoch s UV faktorom (od SPF 20)

–       chladivých prípravkoch proti opuchom a celkovej únave nôh, napr. Chladivý sprej Allga San s pantenolom

–       pravidelnom otužovaní, ktoré prospieva odolnosti ciev, vyskúšajte pri sprchovaní striedať teplú vodu so studenou (začnite vlažnou vodou a postupne jej teplotu znižujte)

–       pravidelnom plávaní, chôdzi, bicyklovaní (bez šľapania do kopca), bežkovaní v zimnom období

Foto: Photl.com a Naturprodukt

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.