Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Raj pre baktérie: 9 najšpinavších vecí, s ktorými sa denne stretávate

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-11-21 13:00:32

Zisťovali sme, ktoré z vecí ktoré nás obklopujú sú tie najšpinavšie a plné baktérií. Výsledok vás zrejme prekvapí.

Hovoríte si, že vás sa to netýka? Hoci je u vás upratovanie na dennom poriadku a váš domov vyzerá ako zo škatuľky, riziko hromadenia sa baktérií na veciach, ktoré často používame, hrozí v každej domácnosti. Nečistoty sa totiž častokrát držia na miestach, na ktorých by ste to skutočne nečakali. Na základe štúdie potvrdenej mikrobiológom prinášame zoznam najšpinavších vecí v našom okolí.

1. Uterák na ruky

Čistý a voňavý uterák na ruky je základom každej kúpeľne. Mnohí ľudia pritom vôbec nevedia, že umývaniu rúk nevenujú dostatočnú pozornosť. Výsledkom sú nečistoty, ktoré počas utierania rúk prenesú na uterák. Keďže baktérie milujú vlhko, je len otázkou času a na uteráku sa začnú nekontrolovateľne množiť. Pozor si tiež dávajte na to, aby ste si tvár neutierali do uteráka na ruky, mohli by ste si tak navodiť nepríjemné problémy s pleťou. Mikrobiológovia odporúčajú prať uteráky už po dvoch dňoch používania.

2. Zubná kefka

Hovorí vám niečo názov baktérie E-coli? Tak práve táto neoblomná baktéria sa môže nachádzať na vašej zubnej kefke. Konkrétne hovoríme o časti, za ktorú kefku držíte, teda jej rúčke. Mikrobiológovia, ktorí sa touto problematikou zaoberali zistili, že na rukoväti zubnej kefky sa nachádzajú baktérie, ktoré nájdeme v tráviacom trakte živočíchov i človeka. Keď sa však tieto baktérie dostanú do tkaniva, môžu byť príčinou zdravotných problémov, najčastejšie hnačiek, zvracania či salmonelózy. Najznámejšou z nich je spomínaná baktéria E-coli. Nezabudnite si preto kefku pravidelne meniť. Nielen po každej chorobe, ale i priebežne, aby ste sa tak vyvarovali možným problémom.

zubná kefka

3. Kuchynská špongia

Kuchynskú špongiu vlastní vo svojej kuchyni azda každý z nás.  Práve tento predmet je jeden z najšpinavších vôbec, ktorý v domácnosti nájdeme. Vedecké štúdie ukázali, že až 75% špongií je pokrytých koliformnými baktériami. Ide pritom o ten istý typ baktérii, ktoré nájdeme na rukoväti zubnej kefky.

4. Doska na krájanie

Ďalším špinavým kúskom je rovnako pomocník z prostredia kuchyne, doska na krájanie. Problémom množenia baktérii je väčšinou nesprávne umývanie dosky. Často krát z nej nečistoty resp. zvyšky jedla len utrieme a baktérie tak majú dokonalé prostredie šíriť sa ďalej.

5. Umývadlo

Pri kuchyni ešte chvíľu ostaneme. Na umývadlách, vodovodných batériách, ale i kuchynských doskách, tu všade na nás číhajú nebezpečné baktérie. Štúdie ukázali, že až 45% kuchynských umývadiel obsahuje koliformné baktérie. Na porovnanie umývadlá a vodovodné batérie v kúpeľniach obsahujú menej, len 9% baktérií.

umývadlo

6. Chladnička

Snáď vám veľmi neodoberieme chuť do jedla, no pravdou je, že aj chladnička dokáže byť výborným hostiteľom pre rôzne nečistoty. Predovšetkým rúčka chladničky je ideálnym miestom pre šírenie kvasiniek a plesní.

7. Mobilný telefón

Doslova rajom pre všetky baktérie je náš milovaný mobilný telefón, ktorý máme v dnešnej dobe pri sebe takmer neprestajne. Už dávnejšie štúdie ukázali, že špinavá plocha mobilného telefónu môže spôsobiť nepríjemné akné na lícnej časti tváre. Zarážajúci je aj fakt, že jeden zo šiestich mobilných telefónov je pokrytý stopami po fekáliách. Stojí preto zvážiť, kde všade so sebou telefón vezmeme a na aké miesta ho položíme.

žena s mobilom

8. Diaľkové ovládanie

Ďalšou inteligentnou hračkou a zároveň hostiteľom pre nečistoty je diaľkové ovládanie. Vedci odhalili, že až 14% domácich diaľkových ovládačov obsahovalo koliformné baktérie, plesne a dokonca stafylokoky.

9. Nákupné vozíky

Možno vám to ani nenapadlo, no aj na nákupných vozíkoch je zlých baktérií požehnane. Mikrobiológovia pri tejto súvislosti opäť spomínajú baktériu E-coli. Jej výskyt je zapríčinený tým, že ľudia sa rukoväte košíka dotknú takmer ihneď potom, ako sa dotýkali rôzneho jedla. Ak chcete predísť nepríjemným zažívacím ťažkostiam, nezabudnite dbať na zvýšenú hygienu rúk po každom nákupe.

Možno si vďaka tomuto článku pri najbližšom upratovaní posvietite aj na týchto nenápadných hostiteľov rôznych nečistôt.  Ak vás článok zaujal, nezabudnite sa oň podeliť aj so svojim okolím.

Najnovšie články

Sandále na každý dovolenkový outfit – Tieto farby budú trendy!

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom