Prvýkrát za volantom – Omladnut.sk

Prvýkrát za volantom

Kedy začať so šoférovaním? Na to neexistuje univerzálna odpoveď. Väčšina ľudí si vodičák robí počas letných prázdnin hneď potom ako dosiahnu plnoletosť. Je to ale ideálne čas?

V prvom rade sa pozrime na to čo hovorí zákon. Ten sa pred nedávnom menil a tak je možné začať získať vodičské oprávnenie už v 17-tich rokoch. Potom však nejaký čas musíte jazdiť pod dohľadom skúseného vodiča.

Štatistiky však hovoria, že najviac nehôd spôsobujú práve mladí vodiči. Väčšinou to je tak, že hneď po obdržaní  vodičáku začnú jazdiť opatrne, postupne však začne sebavedomie stúpať a začnú sa cítiť na cestách neohrozene a začnú aj riskovať a práve s riskovaní a predvádzaní sa je spojené množstvo nehôd. Dôkazom sú aj štatistiky poisťovní, keď poistenie vyjde mladých vodičov oveľa viac ako tých starších a skúsenejších. Samozrejme neplatí to pre každého. Sú zodpovednejší, aj menej zodpovední šoféri.

V prípade, že vopred viete, že aj tak auto tak skoro mať k dispozícií nebudete, tak nie je najvhodnejšie si vodičák spraviť hneď a je lepšie pár rokov počkať. Dlhá prestávka medzi ukončením autoškoly a začiatkom samostatného šoférovania nie je veľmi dobrá, keďže šoférovanie sa dá čiastočne zabudnúť a nejaký čas trvá, kým sa vás to opäť všetko zautomatizuje.

Veľmi častou chybou je začať s autoškolou v lete. Celú praktickú časť absolvujete v lete a na jeseň a následne sa môže stať, že záverečnú skúšku budete mať koncom novembra a prekvapí vás sneh. Presne opačný postup je ideálny. Začať v zime a nacvičíte si jazdu na snehu, na poľadovici, prípadne aj za tmy, keďže v zime je tma skôr a v apríli alebo máji pre vás záverečná skúška nebude problém a nič vás neprekvapí.

Zaužívaný postup prihlásiť sa na autoškolu hneď počas prvých letných prázdnin kedy to je možné určite neodporúčam. Radšej to odložte o nejaký čas a hlavne choďte na autoškolu v zime. Naučí vás to oveľa lepšie zvládať tie najťažšie situácie aké na ceste môžu nastať a budete dokonale pripravení na samostatné šoférovanie.

Foto: flickr.com/epSos.de

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.