Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Príjemná hudba robí s naším telom zázraky. Presvedčte sa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2018-01-29 15:00:19

Je tu zimný čas a všade naokolo na nás číhajú ešte rôzne palety farieb, žiarivých dekorácií a rozsvietených stromčekov, ktoré tu zostali po najkrajších sviatkoch v roku. Nákupné šialenstvo pred nimi vystriedalo to novoročné a akciové, takže opäť je to kolobeh, v ktorom sa ani nezastavíme.

Takáto atmosféra pôsobí na naše city a emócie, čo sa môže do určitej miery odraziť aj na  konečnom správaní a zdraví. Pre väčšinu ľudí je to príjemné, no nájdu sa aj tí, ktorým to môže prekážať. Ako je to ale s hudbou? Má na naše zdravie nejaký vplyv? Alebo je to len bežná súčasť života, ktorou si spríjemňujeme našu existenciu?

Súzvuk tónov a hra akordov

Hudba má pre človeka obrovský význam a so spomínanými emóciami sa vie veľmi dobre zahrávať. Aj vedecké štúdie potvrdzujú fakt, že hudba môže meniť našu náladu a pomôcť sa na konkrétnu vec lepšie sústrediť. Veľmi dobrým príkladom sú chvíle, ktoré sú sprevádzané intenzívnymi reakciami a pocitmi. Napríklad sex, ktorý si väčšina z vás bez účinkov Kamagry nevie ani predstaviť. Vyskúšajte to ale s hudbou.

Naše telo disponuje nervovými zakončeniami a je vybavené dokonalým systémom, ktorý reaguje takmer na všetko, čo je v jeho okolí. Je to spôsobené tým, že naše mozgové bunky a jednotlivé časti mozgu môžu byť aktualizované práve hudbou. Tá nás dokonca môže aj liečiť. Poďte sa s nami preto pozrieť na to, čo všetko vám ešte súzvuk príjemných tónov dokáže zabezpečiť?

Zlepšuje náladu

Každý jeden z nás reaguje na hudbu rôznymi spôsobmi, čo závisí najmä od jej žánru. Bez ohľadu na to, aké sú ale vaše preferencie, štúdie z roku 2011 ukázali, že pokiaľ počúvate obľúbenú hudbu, môže vám pomôcť zlepšiť vašu náladu.

Súvisí to s tvorbou dopamínu, ktorý funguje ako prenášač-neurotransmiter, ten pomáha regulovať emócie a vytvárať dostatok energie pre naše telo a mozog. Je veľmi komplikovaný a existuje oveľa viac prvkov, ktoré sa podieľajú na jeho sprievodných pocitoch radosti. Uvoľňovanie dopamínu v závislosti od počúvania obľúbenej hudby je ale jedným z najdôležitejších. Takže svoje sebavedomie si  môžete zdvihnúť pevnou push up podprsenkou, ale aj príjemnými melódiami vo vašom okolí.

Zmierňuje stres a pomáha s chronickými chorobami

Terapeutické výhody počúvania hudby sú veľmi dobre známe. Zistíte to pri naladení si jednej z vašich obľúbených piesní v rádiu na ceste do práce, pretože príjemná hudba zmierňuje úzkosť a stres.

Pomáha aj pacientom, ktorí majú dlhodobé problémy so srdcom, pľúcami, ale aj rakovinou. Podstata spočíva v tom, že optimálna hudba znižuje srdcovú frekvenciu, krvný tlak a dokonca v niektorých prípadoch aj bolesť. Sústredíme sa na príjemné tóny, ktoré sú v mnohých prípadoch ako balzam na dušu. Aj pri metódach meditačných cvičení sa využívajú rytmické pohyby a hudba svoj rytmus určité má, takže je to najlepší a najdostupnejší liek pre vaše možno unavené a ubolené telo.

Dôležité je si vedieť vybrať

Aby bola ale hudba ideálna a pôsobila naozaj dobre, mali by ste si ju vyberať aj podľa tempa. Na relaxáciu je vhodná tá pomalšia, v ktorej nie sú príliš veľké zmeny rytmov. Naopak pri cvičení vám pomôže rýchlejšia pieseň, ktorá dokáže vašu pohybovú frekvenciu a výdrž zvýšiť až o 15 %.

Bez ohľadu na jej charakter, má hudba na naše telo veľa pozitívnych účinkov. Tak si doprajte poriadnu dávku pozitívnej energie s príjemnými tónmi vo vašom okolí. Je to ten najjednoduchší postup, ako sa odreagovať, zbaviť stresu a samozrejme omladnúť o pár rokov.

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.