Chcete aby vaše deti dobre spali? – Omladnut.sk

Chcete aby vaše deti dobre spali?

Myslíte si, že vaše dieťa zle spí? Budí sa nevyspaté a podráždené? Alebo sa dokonca vaše staršie deti sťažujú na bolesť chrbta? Možno je príčina týchto komplikácií jednoduchá. Zlý matrac! Na naše deti pôsobí nevhodný matrac omnoho viac, ako na nás. Expert na zdravý spánok, Július Vrábeľ zo spoločnosti Magniflex radí, ako zlepšiť spánok našich ratolestí a vyhnúť sa rastovým deformáciám. Obyčajné matrace predstavujú dokonalé útočisko pre rôzne druhy roztočov, ktoré môžu zvýšiť riziko alergií.

 

 

Vaše dieťa prespí až 4000 hodín ročne, čo je viac ako štyridsať percent života stáveného v posteli. Počas spánku detské telo rastie a čerpá nove sily, zhromažďuje energiu na ďalší deň a celý budúci život. Preto je dôležité, aby ste výberu matraca venovali zvýšenú pozornosť. “Najmä matrace majú vplyv na to, aký hlboký spánok bude vaše dieťa mať a ako odpočinuté sa bude ráno budiť,” hovorí Július Vrábeľ zo spoločnoati Magniflex.

Pohodlé a zdravé miesto pre bábätko

Postieľka pre takto maličké deti musí spĺňať bezpečnostné normy a základné požiadavky pre zdravý spánok kojenca. Ešte stále však v našich obchodoch nájdete aj také postieľky, ktoré štandard nespĺňajú. Najčastejšie sú to priveľké medzery a otvory v ktorých sa dieťatku môže zaseknúť ruka, noha či dokonca hlava.

Konštrukcia postieľky musí byť pevná a stabilná. Ostré rohy a hrany treba zakryť. Ideálna je postieľka, ktorá má na všetkých štyroch stranách tyčky, ktoré zabezpečujú dostatočný prísun vzduchu. Postieľku voľte s dnom z priečok, mriežok, alebo s perforáciou. Takéto dno totiž zaistí dostatočnú ventiáciu. Na denné používanie sa neodporúčajú napríklad cestovné postieľky. Svojou stavbou sú určené na krátkodobé používanie. “Dôvodom je predovšetkým nepriedušné dno a väčšinou prlíš mäkké matrace, ktoré sú potiahnuté nepriedušným materiálom,”zdôrazňuje Július Vrábeľ.

Ako vybrať matrace do postieľky?

Matracov do detských postieľok je na trhu veľké množstvo. V prvom rade dbajte na to, aby matrac vypĺňal celý priestor postieľky, aby sa dieťatko v noci nemohlo zakliesniť. “V požiadavkách na optimálnu oporu detského tela by sme mali zohľadniť fakt, že dieťa veľmi rýchlo rastie. A to najmä v noci. V matraci dieťaťa do 12 rokov sa neodporúča pamäťová pena. Tým, že vytvorí “formu” odtlačku tela a to sa do peny “ponorí”, dostáva sa do rozporu so zdravými požiadavkami na rast a vývoj dieťaťa a mohla by spôsobiť rastové deformácie. Toto je zároveň aj dôvod, prečo by dieťa s vami nemalo spať v posteli” vysvetľuje Vrábeľ. Deti po 12-roku života môžu mať v matraci maximálne 2cm vrstvu pamäťovej peny. Keď vaše ratolesti prestanú úplne rásť, nechajte na nich, aká hrúbka pamäťovej peny im vyhovuje.

Detský matrac by nemal byť úpne mäkký. Mal by kopírovať telo, aby bola panva v polohe na boku v rovine a v polohe na chrbte vo svojej prirodzenej krivke. Najlepšou voľbou sú penové matrace strednej tvrdosti s prírodnými, alebo funkčnými (prateľnymi) poťahmi. Matrace pre deti by mali mať anatomický a ortopedický stupeň 3 až 4. “Peny aj poťahy na detské matrace musia byť vyrobené na prírodnej báze. Agresívna chémia a alergény v matracoch sú pre detské zdravie škodlivé. Vyberajte také, ktoré majú antibakteriálne a antialergické vlastnosti. Práve preto si dajte pozor na lacné molitanové peny s rôznymi výstuhami z kokosových dosiek a odpadu z drveného a lepeného polyuretánu,” uzatvára Július Vrábeľ zo spoločnosti Magniflex. Keď už má vaše dieťa tri až štyri roky, kúpte mi svoju vlastnú veľkú posteľ. Najlepšie v štandardizovanej veľkosti 90x200cm. Myslite na to, že matrac v tejto posteli bude používať ajbližších osem až desať rokov.

Magniflex Bratislava radí ako kupovať kvalitne:

– matrace kupujte v špecializovaných predajniach / štúdiách zdravého spánku, kde ich môžete vyskúšať

– deti zoberte so sebou a školený predajca vám poradí najvhodnejší matrac

– prečítajte si zloženie matraca a žiadajte zdravotný certifikát

– informujte sa o záruke (kvalitné jadro vydrží až 10 rokov)

Zdroj foto: Magniflex

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.