Prečo nás v lete často bolieva hrdlo? – Omladnut.sk

Prečo nás v lete často bolieva hrdlo?

Klimatizácia, prievan, ľadové drinky, cestovanie hromadnými dopravnými prostriedkami, znečistené ovzdušie alebo bežné nachladnutie. To všetko sú podľa lekárov dôvody, prečo nám bolesť hrdla rozhodne nedá pokoj ani v lete.

 

Bolesť hrdla spôsobenú vyššou aktivitou v lete obyčajne sprevádza zápal v ústach, ktorý má za následok všetko to bolestivé trápenie pri prehĺtaní, rozprávaní, jedení a pití. „Až 70 % zápalov v hrdle je spôsobených vírusovou infekciou,“ hovorí MUDr. Olga Mrázková, praktická lekárka zo súkromnej brnianskej kliniky. „Za zvyšok sú zodpovedné huby a baktérie. Práve vírusy spôsobujú aj tvorbu hlienu, ktorý je dokonalým prostredím pre množenie baktérií. Obvykle sa tak z neliečeného zápalu hrdla vyvíja sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá sa šíri do nosových dutín, uší a pľúc. Počas leta je preto ideálna predovšetkým prevencia.“

V lete hlasnejšie rozprávame

Lekárka navyše dodáva, že napriek tomu, že sa v zime vírusy šíria rýchlejšie, nie sme pred nimi chránení ani v lete. V teplejších častiach roka si svoj imunitný systém chránime oveľa menej aj napriek tomu, že ho rovnako ohrozujú choroby, stres, nesprávna strava, nedostatok pohybu a mikróby. „Známym ohrozením je napríklad cestovanie hromadnou dopravou, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť nákazy infekciou a prechody z klimatizovaných priestorov do horúčavy. Rýchle zmeny teplôt stresujú telo, ktoré je tak oveľa citlivejšie ako v zime. Znie to smiešne, ale počas leta aj preukázateľne hlasnejšie rozprávame. V dôsledku toho sliznica vysychá, je podráždená z čoho vzniká pichľavý a nepríjemný pocit. Sliznice dráždia aj chemické látky, ktoré denne vdychujeme,“ hovorí lekárka.

Deti bolí hrdlo viac

Vedeli ste, že u detí je napriek rovnakému vírusovému pôvodu bolesť hrdla ešte zákernejšia? Podľa lekárov je to spôsobené tým, že bolesť hrdla je u najmenších sprevádzaná výtokom z nosa, upchatým nosom, kožnou vyrážkou, začervenaním očí, horúčkou alebo väčším pocitom slabosti. „Samotná liečba infekcie závisí u detí aj dospelých od jej príčiny. Vážne infekcie bakteriálneho pôvodu liečime antibiotikami. Vírusové alebo menej závažné bakteriálne infekcie sa dajú prekonať odpočinkom a užívaním voľne dostupných prípravkov. Samoliečba by mala prebiehať najdlhšie tri dni. Prípravky môžu obsahovať napríklad antiseptiká brániace rozmnožovaniu mikróbov a lokálne anestetikum, ktoré spôsobuje úľavu pri bolesti hrdla. Takzvané analgetiká síce bolesť zmierňujú, neničia však mikróby. Výhodou novodobých anestetík, ktoré sú už aj vo voľne dostupných prípravkoch, je, že likvidujú baktérie, vírusy či huby. Doplnkovo ešte kloktajte lipový alebo brezový čaj s medom,“ dodáva MUDr. Mrázková.

Mýty o bolestiach hrdla v lete:

Smäd v lete zaženieme najlepšie chladenými nápojmi, kolou a minerálkou.

  Nie.

  Studené nápoje spôsobujú len krátkodobé osvieženie, zato veľký teplotný šok na sliznici horných dýchacích ciest, čo má za následok obyčajne aj zápal a bolesť v hrdle. Obyčajne sa pridruží aj bolesť hlavy či uší, zväčšené lymfatické uzliny, upchatie nosa a žalúdočné ťažkosti. Oxid uhličitý, ktorým sa sýtia minerálky, spôsobuje zase ich kyslosť. Pitie perlivej minerálky tak môže mať za následok nielen podráždenie hrdla, ale aj zvýšené vylučovanie žalúdočných štiav a zrýchlenie črevnej peristaltiky. Preto takéto osvieženie nie je vhodné pre každého. Ideálne sú vlažné nápoje, ktoré osviežujú postupne, obyčajná pitná voda alebo bylinkový čaj. Kolové nápoje obsahujú 24 kociek cukru na jeden liter. Cukor potom z tela vodu ešte odoberá, čiže v lete nie sú takéto nápoje rozhodne najvhodnejšie. Ovocné šťavy je lepšie riediť vodou.

  Zápal v hrdle vyliečia mentolové cukríky.

   Nie.

   Mentol iba pomáha zmierňovať bolesť, ale neničí mikróby a neodstraňuje príčiny zápalu, ani nebráni rozvoju infekcie. Zápal vylieči anestetikum, v závažnejších prípadoch lokálne anestetikum s antiseptikom. 

   Ak ma bolí hrdlo, pomôže mi čaj s medom.

    Nie.

    Čaj a med zápal neliečia napriek tomu, že obsahujú veľa aktívnych zložiek. Tie sa však pitím a prehĺtaním zo stien hrdla vymývajú rýchlo a ich účinok je z tohto dôvodu krátky. Naopak, ak je čaj príliš horúci, môže hrdlo ešte viac podráždiť. Prípravky na hrdlo sa v ústach rozpúšťajú pomaly a vytvárajú ochrannú antiseptickú vrstvu, ktorá vydrží niekoľko hodín, čím zmierňuje bolesť, potláča zápal a bráni šíreniu infekcie.

    Voľnopredajné prípravky na bolesť hrdla obsahujú veľa cukru.

     Nie.

     Napríklad mentol a manitol sú náhrady cukru, preto sú vhodné aj pre diabetikov. Navyše neobsahujú nadbytočné kalórie a nie sú zároveň výživou pre baktérie.

     Náš tip z lekárne:

     Novinka – Prípravky Septolete Plus obsahujú antiseptikum, teda aktívnu zložku, ktorá ničí baktérie, huby a vírusy v ústach aj v hrdle.

     Antiseptikum vo voľnopredajných prípravkoch Septolete Plus je však účinnejšie, pretože:

     • · ničí aj niektoré vírusy, ktoré spôsobujú bežné nachladnutie a chrípku
     • ničí aj hubu (Candida) v ústach a v hrdle
     • ničí niekoľko rôznych druhov baktérií v ústach a v hrdle
     • môže vďaka zloženiu zasiahnuť mikróby na miestach, ktoré sú ťažko dostupné
     • jeho koncentrácia v slinách je dostatočne vysoká na to, aby zabránila množeniu mikróbov

     Sprej Septolete Plus proti zápalu a bolesti hrdla, Krka, 30 ml, predaj v lekárni, OC 5,11 €

     Sprej Septolete Plus má lokálny analgetický a antimikrobiálny účinok, vďaka čomu dezinfikuje ústnu dutinu a lieči. Prípravok obsahuje anestetikum, teda účinnú latku, ktorá uľavuje od bolesti priamo na postihnutom mieste a ničí tak baktérie, huby a vírusy v ústach a v hrdle. Časť prípravku zároveň preniká aj do sliznice úst a hltana, kde

     zabraňuje rastu baktérií. Špeciálna tryska pre jemnú a rovnomernú distribúciu roztoku umožní zasiahnuť v jednej dávke veľkú časť mikróbov, ktoré spôsobujú bolesť a zápal.

     Inovatívne a praktické balenie ponúka niekoľko výhod

     Jednoduché a presné dávkovanie. Striekací mechanizmus zabraňuje predávkovaniu a zbytočnej strate roztoku.

     Bezpečné používanie. Ochranný kryt chráni trysku pred nečistotami a zabraňuje nežiaducemu použitiu. Plastový obal je odolný proti väčšine bežných tlakov a otrasov.

     Okamžité použitie. Pevná tryska umožňuje okamžité použitie.

     Prípravok neobsahuje cukor, preto nepodporuje tvorbu zubného kazu a je vhodný pre diabetikov.

     Septolete Plus tvrdé pastilky s dvojitým účinkom proti zápalu a bolesti hrdla, Krka, 18 ks, predaj v lekárni, OC – 4 €

     Tvrdé pastilky Septolete PLUS majú lokálny analgetický a antimikrobiálny účinok. Dezinfikujú ústnu dutinu a hltan a zároveň zmierňujú bolesť. Pastilky obsahujú antiseptikum, ktoré ničí mnohé baktérie, huby a tiež brzdí rast vírusov. Zmierňujú zápal v ústnej dutine a hltane a tým predchádzajú rozvoju ťažkých bakteriálnych zápalov. Časť uvoľnených zložiek zároveň preniká aj do sliznice úst a hltana, kde zabraňuje rastu baktérií. Septolete PLUS obsahujú manitol a maltitol. Pastilky neobsahujú cukor, ktorý baktérie potrebujú pre svoj rast. Preto majú pastilky Septolete PLUS lepší antiseptický účinok a sú vhodné aj pre pacientov s cukrovkou.

     Podporte choré deti

     Ak si kúpite ľubovoľný prípravok z radu Septolete poskytnete finančný príspevok neziskovej organizácii Plamienok.

     http://www.septolete.sk/sk/kupou-septolete-aj-vy-podporujete-chore-deti

     Foto: flickr.com/juliejordanscott
     No Comments Yet

     Leave a Reply

     Your email address will not be published.