Prečo behať a ako začať? – Omladnut.sk

Prečo behať a ako začať?

Behanie je v súčasnosti stále viac populárnejšie. V meste, ale i v prírode, môžeme stretnúť bežcov na každom kroku. Dobrých dôvodov, prečo si zabehať, je veľa. Beh je človeku naprosto prirodzený pohyb, podobne ako chôdza. Je ideálny, keď chcete schudnúť, zlepšiť kondíciu alebo sa len odreagovať na čerstvom vzduchu.

7 dôvodov prečo si ísť zabehať:

  • Spálite kalórie.
  • Behanie je pre každého.
  • Behať môžete kdekoľvek.
  • Beh nie je finančne náročný.
  • Redukuje stres.
  • Získate stratenú energiu.
  • Máte možnosť zoznámiť sa s ďalšími bežcami.

Ako na to

Beh si zamilujete v každom veku. Je však dôležité, aby ste to hneď na začiatku neprehnali. Odborník na beh pre začiatočníkov a manažér japonskej značky špičkovej bežeckej obuvi Mizuno Jiří Čepura radí: „Prvé tri mesiace môžete venovať obyčajnej chôdzi, ktorá bude postupne prechádzať do kombinácie behu a chôdze.“ Cieľom je zvládnúť 45 minútovú chôdzu bez kŕčov a v plynulom tempe, a to aspoň trikrát do týždňa. I neskôr je dôležité behať pomalšie, čo udrží váš tep v optimálnej frekvencii (hodnota okolo 130). To umožní telu spaľovať väčšie množstvo kalórii.

Kvalitná obuv je základ

V momente, keď sa dostanete do bežeckej formy, je potrebné si zakúpiť vhodnú bežeckú obuv. Japonská značka Mizuno, ktorá patrí k svetovej špičke, rozlišuje bežeckú obuv podľa typu nášľapu, terénu, po ktorom beháte, a podľa hmotnosti bežca. V ponuke má tiež modely špeciálne vyvinuté pre ženy. „Najlepším spôsobom, ako zistiť, aké tenisky sú pre vás tie pravé, je absolvovať profesionálnu diagnostiku – napríklad na prístroji Mizuno Precision Fit,“ doporučuje odborník Jiří Čepura.

Odľahčená klasika Mizuno Wave Rider 17 za 145 Euro

Pre beh s nevídanou ľahkosťou

Nový model Mizuno Wave Rider 17 sa môže pochváliť inovovanou medzipodošvou, ktorá je teraz vďaka novej technológii U4iC, ľahšia o neuveriteľných 30 %!

foto:Photl.com a MIZUNO

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.