
Za dlhodobým stresom za často skrývajú príznaky, ktoré si ani nechceme pripustiť. Vieme, že vplyvom stresu sa nám môže zvýšiť tlak, búšiť srdce ale už menej sa hovorí o tom, že oslabuje imunitný systém, spôsobujú kŕče svalstva a bolesť dolných končatín, či časté močenie.
Zo stresu nás dokonca môže pichať pod pravým rebrovým oblúkom v oblasti žlčovodu, môže nás spôsobovať plynatosť, nechutenstvo, svalové napätie v oblasti krku a dolnej časti chrbta spojené s bolesťou hlavy, či vyrážky na tvári.
Našli ste sa?
Až 90% ľudí zažíva stres aspoň dvakrát do týždňa. Väčšinou v práci.
Podnety, ktoré môžu spôsobovať stres, nazývame stresory. Medzi základné patrí:
- sociálne prostredie a interakcia – vzťahy medzi ľuďmi, agresivita, povýšenosť, ale aj spoločenské normy – pravidlá, termíny, zákazy, predpisy, obmedzenia…
- významné životné udalosti – smrť v rodine, strata zamestnania, narodenie dieťaťa…
- každodenné problémy – trvalé nezhody v rodine alebo v práci, dochádzka do práce, nefunkčnosť predmetov…
- faktory životného štýlu – nedostatok spánku, nadmerná konzumácia alkoholu alebo kávy, nedostatok času, nabitý program…
- psychické postoje a osobnostné črty – negativistické reakcie, veľké očakávania, pesimizmus…
- fyzikálne vplyvy – hluk, prudké svetlo, uzavretý priestor, horúčava, chemické škodliviny…
Stres je pre organizmus nepríjemná situácia, pretože ho dostáva z rovnovážneho do nevyváženého stavu, preto telo zapája všetky mechanizmy, aby v stresovej situácii dokázalo nejako reagovať, „prežiť“. Krátkodobý stres je prospešný a vybudzuje k vyššiemu výkonu, ale ak pretrváva a dlhodobo sú zapojené kompenzačné mechanizmy organizmu, môže dôjsť k poškodeniu zdravia
Reakciu organizmu na stres rozdeľujeme na 3 fázy
- Poplachová fáza – mobilizácia: organizmus mobilizuje obranné možnosti a pripravuje sa na „boj alebo útek“, vylučuje sa väčšie množstvo hormónu adrenalínu, zvyšuje sa krvný tlak, tep srdca, zrýchľuje sa dýchanie, zvýši sa vylučovanie potu, krv z oblasti tráviacich orgánov sa presúva do svalov.
- Fáza rezistencie – odolávanie a odpor: organizmus bojuje so stresorom a snaží sa naň adaptovať alebo ho zdolať. Ak táto fáza trvá dlho, stav sa zhoršuje a objavujú sa choroby zo stresu, ako je napríklad vznik žalúdočných vredov, vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych ochorení, ale dochádza aj k poškodeniu imunitného systému.
- Fáza vyčerpania – organizmus podlieha stresu, čo môže viesť k apatii, depresii, rezignácii a niekedy dokonca smrti.
Najúčinnejším a najbezpečnejším liekom na stres je vhodná psychohygiena, správny relax.
Na prejavy stresu, ako je uponáhľanosť, nervozita, rozčuľovanie, sa používajú anxiolytiká – látky, ktoré odbúravajú úzkosť. Pôsobia na psychickej úrovni a ich nevýhodou je riziko vzniku závislosti a rôzne iné nežiaduce účinky, preto sú viazané na lekársky predpis. Podľa prieskumov až 80 % pacientov užíva už pri ľahšej forme úzkosti antidepresíva, pritom tieto lieky sú určené na liečbu depresie a závažnejších stavov a ich používanie pri úzkosti a strese je často zbytočné.
Jediným voľnopredajným liekom proti prejavom stresu a úzkosti je prírodný liek Sédatif PC ®, ktorý je účinnou a bezpečnou možnosťou, ako sa brániť negatívnemu vplyvu stresu.
foto: flickr.com/thePageman