Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

Joga. Odkiaľ k nám prišla a čo sa skrýva za jej popularitou?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
2017-07-21 08:00:47

Aj vás si už joga získala na svoju stranu, alebo naopak stále váhate? Nahliadnite s nami do histórie jogy a niečo viac sa dozviete aj o zdravotných výhodách, ktoré so sebou joga prináša.

História jogy

Pomenovanie joga pochádza z najstaršieho indoárijského jazyka – Sanskritu a znamená zjednotenie. Význam môže byť rôzny, najčastejšie sa však chápe ako spojenie tela s mysľou a napokon aj s dušou. Ide o akýsi proces, počas ktorého sa snažíte  pomocou duchovných cvičení akými je napríklad meditácia uvoľniť svoje vnútro. Podľa všetkého je joga súčasťou ľudských životov už od nepamäti, písomné zmienky od mudrcov sú staré vyše 2000 rokov.

V minulosti jogu praktizovali a propagovali v Indii rôzne sekty. Išlo o cvičenie jogínov, ktorí ju prenášali na svojich učeníkov. Prvá písomná zmienka však patrí až mudrcovi menom Patanjali, vďaka ktorému sa podarilo udržať záznamy jogových aforizmov až do dnes. Patanjali stanovil filozofiu, princípy a praktiky jogy, ktoré si stále častejšie osvojujeme aj v súčasnosti. Hoci sa joga v priebehu rokov rozvíjala, princípy, ktoré propagoval práve Patanjali tvoria základ populárnej jogy.

Benefity jogy

Okrem toho, že je joga výborným spôsobom ako konečne vypnúť a zrelaxovať nielen naše telo ale i dušu, slúži toto cvičenie aj ako prevencia pred rôznymi zdravotnými problémami.

Vysoký krvný tlak

Odborníci už dávnejšie potvrdili blahodarný vplyv jogy na zníženie stresu. Podľa niektorých štúdií je jej  pravidelné cvičenie úzko späté aj so znížením krvného tlaku. Od toho, aby bola joga zaradená do oficiálnej liečby pre pacientov s vysokým krvným tlakom, ju však ešte delí niekoľko potrebných výskumov. Overené sú jej účinky na upokojenie telaposilnenie žíl. Preto ak vás trápi vysoký krvný tlak neváhajte a vyskúšajte jogu. Joga predstavuje prevenciu vo veľmi príjemnej, relaxačnej forme.

Cukrovka

Zdá sa vám to možno neuveriteľné, ale je to naozaj tak. Joga dokáže pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi a tým zlepšiť stav cukrovky.

Výhody pre srdce

Mnohé štúdie naznačujú, že joga môže pomôcť zmierniť kardiovaskulárne ochorenia. Srdcová frekvencia je spojená s krvným tlakom. Keď dokážete regulovať srdcovú frekvenciu, pod kontrolou bude aj váš krvný tlak.

Dýchanie

Zlepšuje dýchanie, čím zabraňuje výskytu astmy a iných respiračných ochorení. Poskytuje tiež úľavu ľuďom trpiacim artritídou a inými problémami súvisiacimi s kĺbmi.

Nepríjemné bolesti

Joga sa zameriava aj na rôzne bolesti tela, akými sú bolesti chrbta, migrény, bolesti hlavy a bolesť chrbtice. Uvoľňuje telesné svaly a zvyšuje aj schopnosť človeka znášať bolesť. Poskytnutím mentálnej relaxácie pomáha joga prekonať akúkoľvek fyzickú ale i duševnú bolesť.

Depresia

Ako spomíname vyššie, joga je výborným liekom na zlú náladu, apatiu, stres, ale i vážnejšie psychické ochorenia. Joga prináša mnohé psychologické a duševné výhody. Spôsobuje duševnú relaxáciu, pomáha zvyšovať koncentráciu, zvyšuje pozornosť a prináša duševný pokoj. Zároveň v nás navodzuje pozitívnu náladu a je preto účinným liekom na stres a depresiu.

Chudnutie

Joga je jedným z účinných spôsobov, ako schudnúť. Je to prirodzený spôsob, ako vyvážiť telesnú hmotnosť. Jogové asány posilňujú metabolické fungovanie tela, čím podporujú chudnutie. Tiež kontroluje stravovacie schopnosti tela, čím znižuje chuť do jedla a urýchľuje proces spaľovania tukov.

Iné prínosy

Ako vidíte, zdravotných výhod spojených s praktizovaním jogy je skutočne veľké množstvo. Za spomenutie stojí aj zvýšenie energetickej úrovne, zlepšenie pamäti, spomalenie procesu starnutia a liečbu chorôb akými sú, nespavosť, artritída, astma či dokonca skleróza.

Najdôležitejším prínosom jogových asán je to, že sa vďaka ním stáva naše telo viac flexibilné. Rôzne jogové pózy využívajú veľké množstvo svalov. To pomáha udržať celkovú pružnosť tela. Tieto polohy pracujú na zlepšení pohyblivosti kĺbov, tým že pôsobia na šľachy a väzy.

Veríme, že sme vás v predchádzajúcich riadkoch dostatočne namotivovali jogu minimálne vyskúšať. Joga je výborným cvičením aj v období keď nemáte chuť podávať náročné fyzické výkony. Pretože pri joge si nie len precvičíte celé telo, ale i zrelaxujete myseľ, čo sa v dnešnom uponáhľanom svete naozaj hodí. Tak šup zbaliť podložky na cvičenie a hurá na to!

 

Najnovšie články

Prechádzanie zo sedu do stoja pri práci nebolo nikdy také jednoduché

Sprievodca výberom parfému: Ako vybrať vôňu, ktorá vám sadne?

Červená kabelka – ako ju štýlovo skombinovať na rôzne príležitosti?

Rýchla Pomoc pri Hnačke

Psoriáza: Príčiny, príznaky a možnosti liečby

Kožné vyrážky: príčiny vzniku a príznaky. Ako sa s nimi vysporiadať?

5 tipov na výlet do hôr na Slovensku

5 tipov na jarný výlet po Európe za slnkom

Chcete omladnúť? Vyberte si práčku, ktorá sa postará o vždy čisté a štýlové oblečenie

Čo si obliecť k hnedým lodičkám? Tu sú naše tipy.

Zdravá chrbtica a inovatívny dizajn, hlavné zbrane sedacích vakov